V prípade mnohých sci-fi filmov sme si už zvykli, že sa často zvyknú odohrávať vo viac či menej vzdialenej budúcnosti. Zaujímavé ale je, že málokto si uvedomí konkrétne roky, v ktorých sa filmový príbeh má odohrávať. Väčšinou sa divák uspokojí s vágne znejúcim vysvetlením, že ide proste o budúcnosť.
Oplatí sa však bližšie pozrieť aj na konkrétne roky, v ktorých sa slávne sci-fi filmy odohrávajú. Tvorcovia totiž príbehy nezriedka zasadili do rokov, ktoré sú už dnes minulosťou, a je teda rozhodne zaujímavé porovnať si ich vízie s realitou.
1. Mechanický pomaranč (rok 1995)
Mechanický pomaranč legendárneho Stanleyho Kubricka vznikol v roku 1971 podľa rovnomenného románu Anthonyho Burgessa. Príbeh knihy sa odohráva v 80. rokoch, zatiaľ čo príbeh filmu bol presunutý do roku 1995. Po uliciach dystopických miest sa potĺkajú gangy mladých psychopatov a napádajú ľudí.
Taký je aj Alex DeLarge (Malcolm McDowell) a jeho kamoši. Neskôr sa ale dostane do konfliktu s políciou a následne je na ňom vykonaný podivný experiment, ktorý ho má odnaučiť správať sa násilne. Film je dnes už kultovým dielom, hoci krátko po premiére sa stal terčom viacerých kontroverzií kvôli svojmu násilnému obsahu.
2. Útek z New Yorku (rok 1997)
Kultový sci-fi triler Útek z New Yorku od Johna Carpentera si odbil premiéru v roku 1981 a jeho príbeh sa odohráva v roku 1997. Spojené štáty sú prelezené zločinom a polostrov Manhattan slúži ako obrovské väzenie pre tých najhorších kriminálnikov. Do ich pazúrov sa dostane aj samotný prezident USA (Donald Pleasence).
Zachrániť sa ho vydáva Snake Plisken (Kurt Russel), drsný vojnový veterán. Snímka si odniesla pozitívne kritiky a išlo aj o finančný úspech. Neskôr sa stala nesmrteľnou kultovkou a vyslúžila si aj sequel Útek z L.A. Ten už ale dopadol oveľa horšie.
3. 2001: Vesmírna odysea (rok 2001)
Ako naznačuje už názov, toto veľkolepé sci-fi od Stanleyho Kubricka sa odohráva v roku 2001, keď je na Mesiaci objavený záhadný monolit. Ten vysiela signál k Jupiteru, takže práve k tejto planéte putuje expedícia niekoľkých astronautov, ktorá má získať dôkazy o existencii mimozemskej civilizácie. Problémy ale nastanú, keď sa super-inteligentný počítať HAL 9000 rozhodne aktívne vstúpiť do prebiehajúcej misie.
2001: Vesmírna odysea je vizuálne dokonalou, ale aj poriadne náročnou filozofickou snímkou, ktorá vyžaduje trpezlivého diváka. Film si v čase premiéry odniesol polarizujúce recenzie, dnes je však zaraďovaný medzi najlepšie filmy všetkých čias.
4. Posol budúcnosti (rok 2013)
Post-apokalyptické sci-fi Posol budúcnosti natočil Kevin Costner, ktorý si v ňom aj zahral hlavnú úlohu muža známeho len ako Poštár. Ten v roku 2013 prechádza spustošenou krajinou a živí sa prednesom drám Williama Shakespearea. Pri jednom jeho vystúpení ho násilne zverbuje do svojich radov neofašistická organizácia, ktorú vedie generál Bethlehem (Will Patton).
Posol budúcnosti patrí k najväčším prepadákom filmovej histórie. Okrem finančného neúspechu si odniesol aj zdrvujúce kritiky a niekoľko Zlatých malín. Zopár fanúšikov si síce Costnerove dielo získalo, ale ako celok ide o naozaj dosť mizerný a nudný film.
5. RoboCop (rok 2015)
Známa sci-fi kultovka RoboCop vznikla pod režisérskym dohľadom Paula Verhoevena. Príbeh sa odohráva v roku 2015 v americkom Detroite. V ňom bujnie zločin a do boja s ním je vyslaný RoboCop, ktorý vznikol oživením policajta Alexa Murphyho (Peter Weller) a jeho následným vylepšením najrôznejšími robotickými prvkami. RoboCop je tak odolný voči guľkám a má k dispozícii tie najmodernejšie zbrane.
Snímka si odniesla pozitívne kritiky a dotiahla to až na udeľovanie Oscarov. Z troch nominácií si odniesla jednu sošku (za najlepší strih zvuku).
6. Blade Runner (rok 2019)
Parádne sci-fi Blade Runner od Ridleyho Scotta sa odohráva v roku 2019, keď sa ako na bežiacom páse vyrábajú takzvaní replikanti. Tí sú takmer na nerozoznanie od ľudí a sú využívaní na ťažkú prácu a nebezpečné vesmírne misie. Replikanti majú zakázané vstúpiť na Zem a na dodržiavanie tohto pravidla musia dohliadať jednotky Blade Runner. Ich členom kedysi býval aj detektív Rick Deckard (Harrison Ford).
Musí sa ale vrátiť do akcie a vystopovať replikantov, ktorí sa dostali na Zem. Ako je ti iste známe, Blade Runner bol v čase premiéry solídny prepadák a ani recenzie neboli ktovieako zázračné. S odstupom rokov sa však Scottov film stal nesmrteľným kultom a v roku 2017 sme sa dočkali aj vydareného sequelu Blade Runner 2049 v réžii Denisa Villeneuvea.
7. Potomkovia ľudí (rok 2027)
S filmom Potomkovia ľudí od Alfonsa Cuaróna sa konečne presúvame do budúcnosti, konkrétne do roku 2027. Už 19 rokov sa nenarodilo jediné dieťa a svet sa prepadá do chaosu. Vo Veľkej Británii vládne tvrdý totalitný režim, na ktorý útočia skupiny teroristov. Hlavným hrdinom je rezignovaný úradník Theo (Clive Owen). Ten sa jedného dňa opäť stretne so svojou bývalou priateľkou Julian (Julianne Moore), ktorá ho poverí úlohou ochrániť mladú Kee (Clare-Hope Ashitey), ktorá je v pokročilom štádiu tehotenstva.
Potomkovia ľudí si odniesli nadšené kritiky, hoci finančne sa filmu nedarilo. Dnes sa ale pravidelne objavuje v rebríčkoch najlepších sci-fi filmov všetkých čias. Získal aj tri nominácie na Oscara (najlepšia kamera, najlepší adaptovaný scenár a najlepší strih).
8. Demolátor (rok 2032)
Akčné sci-fi s prvkami satiry Demolátor natočil Marco Brambilla. Príbeh sa začína v roku 1996, keď sú po spackanej akcii na záchranu rukojemníkov kryogenicky zmrazení dvaja úhlavní nepriatelia: policajt John Spartan (Sylvester Stallone) a psychopatický zločinec Simon Phoenix (Wesley Snipes). V roku 2032 je z Los Angeles futuristické veľkomesto, ktoré vyriešilo problémy so zločinom tým, že sa ľudia vzdali slobodnej vôle a slobôd.
Keď sa ale Phoenix prebudí, je nutné prebudiť aj Johna Spartana, ktorý jediný si s ním vie poradiť. Demolátor sa v čase premiéry stretol s rozpačitými recenziami, hoci finančne išlo o úspech. Časom ale kritici docenili hlavne satirický aspekt filmu a dnes patrí k pomerne veľkým kultovkám.
9. 12 opíc (rok 2035)
Temné sci-fi 12 opíc od Terryho Gilliama sa odohráva vo viacerých časových rovinách. Dozvedáme sa, že v roku 1996 bol na svete vypustený vírus, ktorý takmer úplne zdecimoval ľudstvo. V roku 2035 prežilo len niekoľko šťastlivcov, ktorí žijú v podzemí. Jedným z nich je aj väzeň James Cole (Bruce Willis), ktorého si vedci vyberú na nebezpečnú misiu.
Musí sa vrátiť v čase, nájsť originálny vírus a pomôcť tak získať liek. Dôjde však k chybe a vedci Colea pošlú do roku 1990, kde ho považujú za šialenca. Snímka si odniesla pozitívne recenzie, ako aj dve nominácie na Oscara (kostýmy a najlepší herec vo vedľajšej úlohe). Dodnes ide o poriadne zamotaný a strhujúci film s veľmi temnou a depresívnou atmosférou.
10. V ako Vendeta (rok 2038)
Sci-fi triler V ako Vendeta natočil James McTeigue podľa rovnomenného komiksového románu Alana Moora a Davida Lloyda. Komiks vychádzal v rokoch 1982–1989 a jeho príbeh sa odohrával v roku 1997, ktorý sa vtedy zdal byť neuveriteľne vzdialený. Keďže filmová adaptácia dorazila v roku 2005, jej tvorcovia sa rozhodli príbeh posunúť do roku 2038. Svet je po tretej svetovej vojne v chaose, pričom vo Veľkej Británii sa chopí moci fašistický režim.
Ten všetkých politických oponentov a rasové a sexuálne menšiny vyvraždí v koncentračných táboroch. V roku 2038 sa ale na scéne objaví tajomný maskovaný anarchista V (Hugo Weaving), ktorý je rozhodnutý dostať neľudský režim na kolená. Snímka sa stretla s veľkým kritickým aj diváckym úspechom, nehovoriac už o tom, že masku Guya Fawkesa, ktorú V nosí, prevzalo hnutie Anonymous. Maska sa ale vo všeobecnosti stala symbolom anarchie, rebélie a protestu.