Utorok 9.8.2022
sk
Ľubomíra
cz
Roman

V L. Mikuláši spustili linku na spracovanie kuchynského odpadu

Výsledné hnojivo môže radnica využiť pri úpravách parkov, verejných zelených plôch a na poľnohospodárske účely.


Linka na spracovanie kuchynského odpadu za vyše milión eur, na ktorú mesto Liptovský Mikuláš získalo financie z eurofondov, je už spustená v skúšobnej prevádzke. Súčasťou procesu spracovania bioodpadu je aeróbny fermentor, čelný nakladač, preosievač, zberové vozidlo, miešací voz a drvič. Samospráva tak podľa hovorkyne mesta Viktórie Čapčíkovej pokračuje v trende ekologizácie procesov pri nakladaní s odpadmi.

Triedenie kuchynského odpadu je na Slovensku povinné od roku 2021. „Veľmi dôležitá je koncová technológia, pomocou ktorej sa vyzbieraný odpad spracuje. Doteraz sme kuchynský odpad z Liptovského Mikuláša museli vyvážať do bioplynovej stanice. Odteraz ho budeme spracovávať ekologicky s ohľadom na životné prostredie,“ uviedla vedúca oddelenia životného prostredia na mestskom úrade Mária Lošonská.

Shutterstock

Vyzbieraný, vytriedený a nadrvený kuchynský odpad v kompostárni premiešajú so zeleným odpadom. „Ideálne poslúži materiál z úpravy verejných zelených plôch alebo materiál, ktorý obyvatelia vytriedia z vlastných záhrad. Jednoducho sa do neho pridá napríklad drevná štiepka alebo tráva,“ vysvetlila Lošonská.

Zmes vložia do aeróbneho kontajnera a spustí sa automatický režim hygienizácie. „Biologicky rozložiteľný odpad musí v kontajneri dosiahnuť teplotu minimálne 70 stupňov, bioodpad nechávame vo fermentore približne štyri dni. Potom je hygienizačný proces ukončený,“ doplnila vedúca oddelenia životného prostredia. Následne sa podľa nej obsah kontajnera vysype na dozrievaciu plochu a pravidelne premiešava. Z bioodpadu sa počas niekoľkých týždňov prostredníctvom technológie vyrobí prírodný kompost, ktorý je ešte potrebné preosiať.

Výsledné hnojivo môže radnica využiť pri úpravách parkov, verejných zelených plôch a na poľnohospodárske účely. Bezplatne si z neho môžu odobrať aj obyvatelia Liptovského Mikuláša, aby vo svojich záhradách dosiahli vysokú úrodu.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť