V Líbyi zmizlo asi 2,5 tony prírodného uránu. Vo štvrtok to oznámila Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE).
Prírodný urán sa nedá okamžite použiť na výrobu energie alebo bomby, pretože proces obohacovania si zvyčajne vyžaduje premenu kovu na plyn, ktorý sa neskôr roztočí v centrifúgach, aby sa dosiahli potrebné hodnoty. Každú tonu prírodného uránu, v prípade, že ju získa skupina s technologickými prostriedkami a zdrojmi, je však podľa odborníkov možné časom rafinovať na 5,6 kilogramu materiálu vhodného na výrobu zbraní. Preto je podľa odborníkov na nešírenie jadrových zbraní dôležité nájsť materiál.
Agentúra so sídlom vo Viedni vo vyhlásení uviedla, že jej generálny riaditeľ Rafael Mariano Grossi členské štáty o chýbajúcom uráne informoval v stredu. Veľa podrobností však MAAE vo vyhlásení neuvádza.
Inšpektori agentúry v utorok „zistili, že 10 sudov obsahujúcich približne 2,5 tony prírodného uránu vo forme koncentrátu uránovej rudy“ sa nenachádzalo na predtým deklarovanom mieste v Líbyi, uviedla MAAE s tým, že „vykoná ďalšie činnosti s cieľom objasniť okolnosti odstránenia jadrového materiálu a jeho súčasné umiestnenie“.
O upozornení MAAE na chýbajúci líbyjský urán ako prvá informovala agentúra Reuters, podľa ktorej MAAE členom povedala, že dostať sa na miesto, ktoré nie je pod kontrolou vlády, si vyžaduje „zložitú logistiku“.