Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 2.3.2024
sk
Anežka
cz
Anežka
, Agnes, Ines

V ľudskom tele objavili nový proteín. Môže nám vraj výrazne pomôcť pri regulácii hmotnosti

Nový proteín môže zmeniť spôsob liečby obezity.


Váha je niečo, čo do značnej miery polarizuje spoločnosť. Niektorí si ju strážia až príliš, myslia len na zdravú výživu a jediné, čo chcú, je proteín. Iní zas neriešia vôbec nič, pretože môžu zjesť čokoľvek a nepriberú (čo vie byť niekedy tiež problémom). Vedci však svojím novým objavom možno spôsobili revolúciu v otázke regulácie hmotnosti.

Podľa najnovších výskumov z Bostonskej univerzity sa podarilo objaviť doteraz neznámy proteín, ktorý by mohol zásadne zmeniť spôsob liečby jednej z najrozšírenejších civilizačných chorôb – obezity. Ak sa nový proteín podarí detailnejšie preskúmať, bude to znamenať prelom v tejto sfére života a zdravia človeka.

Globálna obezita je problém

Na základe údajov Svetovej zdravotníckej organizácie sa miera celosvetovej obezity od roku 1975 viac ako strojnásobila. Z dát WHO vyplýva, že nadváhou trpí viac ako 1,9 miliardy ľudí. Z tohto množstva do kategórie označenej slovíčkom obezita patrí 650 miliónov ľudí.

Taký veľký počet jedincov s nadváhou a obezitou je vážnym globálnym problémom. Problematika obezity sa netýka len zdravia ľudí, ale celkovo systému zdravotnej starostlivosti. Okrem toho ide aj o záťaž pre svetové vlády. Obezita súvisí aj s ďalšími chorobami, čím sa ľudstvo ako také stáva prakticky nepoužiteľným.

Nadváha a obezita vedú k vysokému krvnému tlaku, cholesterolu, koronárnej chorobe srdca, cukrovke 2. typu, mŕtvici a ďalším problémom. Všetky tieto zdravotné komplikácie postupne vyústia k zvýšeniu miery úmrtnosti populácie. Tieto fakty viedli odborníkov k hľadaniu riešení problému s reguláciou hmotnosti.

V ľudskom tele objavili nový proteín. Môže nám vraj výrazne pomôcť pri regulácii hmotnosti
Shutterstock

Nová nádej

Našťastie, skupina výskumníkov a odborníkov z pracoviska Chobanian & Avedisian School of Medicine na Bostonskej univerzite objavil novú signálnu molekulu, ktorá by mohla pomôcť lepšie pochopiť mechanizmy spôsobujúce, že niektorí ľudia sú náchylnejší k obezite, ktorú postupom času nedokážu kontrolovať.

Signálna molekula je molekula, ktorej funkciou je prenos alebo sprostredkovanie informácie v bunke alebo organizme. Viaže sa na príslušný receptor a spúšťa tak príslušnú reakciu. Jedna signálna molekula sa zväčša viaže na viac typov receptorov a môže tak spúšťať komplexné odpovede.

Tento výskumný tím identifikoval predtým neznámy proteín MINAR2 objavený v roku 2020 v laboratóriu docenta patológie a laboratórnej medicíny Nadera Rahimiho, PhD. Proteín MINAR2 by mohol významne ovplyvniť problémy regulácie hmotnosti.

Žitný ostrov, Slovensko, termálne vody

Mohlo by ťa zaujímať:

Aj na Slovensku sa môžeš cítiť ako v rozprávke. Tieto jedinečné miesta doprajú relax tvojmu telu i duši

„Tento objav môže pomôcť odhaliť nové aspekty v mechanizmoch obezity a cukrovky, čo by mohlo viesť k vývoju nových terapeutík na prevenciu a liečbu obezity a cukrovky,“ povedal Rahimi, autor článku Inactivation of Minar2 in Mice Hyperactivates mTOR Signaling and results in obesity publikovanom online v odbornom časopise Molecular Metabolism.

Tuky, proteíny a kontrola hmotnosti u potkanov

Doktor Rahimi spolu s niekoľkými ďalšími odborníkmi v tomto článku vysvetlil, prečo je objavenie MINAR2 také dôležité, a poukázal aj na to, aký úžitok z neho plynie pre budúci výskum. Na štúdium toho, aký význam má proteín MINAR2 pri regulácii hmotnosti a obezite, použil výskumný tím modifikované zvieracie modely MINAR2.

Rahimi a jeho kolegovia kŕmili jednu skupinu potkaních jedincov s deficitom MINAR2 normálnou beztukovou stravou. Zvieracie modely kŕmené normálnou diétou bez vysokého obsahu tuku vykazovali zvýšený pomer tukovej hmoty v porovnaní s kontrolnými modelmi zodpovedajúceho pohlavia a veku.

Keď boli potkany s deficitom MINAR2 kŕmené stravou s vysokým obsahom tukov, priberali na váhe oveľa rýchlejšie ako ich kontrolná skupina. Nakoniec sa u nich rozvinuli znaky spojené s obezitou, vrátane zníženej hladiny glukózy a prekurzorov cukrovky typu 2.

V ľudskom tele objavili nový proteín. Môže nám vraj výrazne pomôcť pri regulácii hmotnosti
Shutterstock

Výskumníci zistili, že systémy, ktoré regulujú metabolizmus v tele cicavcov, boli hyperaktivované v tukových bunkách potkanov s deficitom MINAR2, čo ich viedlo k záveru, že molekula hrá dôležitú úlohu pri obezite a rozvoji metabolických porúch.

Efektívnejšia liečba obezity

„Ďalší výskum MINAR2 by mohol viesť k sľubnému terapeutickému cieľu pre liečení obezity,“ povedal docent Rahimi na margo svojho výskumu. Podľa jeho slov predstavuje kontrola telesnej hmotnosti, tuku a obezity jednu z „najväčších vedeckých výziev našej doby“.

Chceš zarábať, aj keď spíš? Nemusíš byť podnikateľ, stačí spraviť túto jednoduchú vec!

Mohlo by ťa zaujímať:

Chceš zarábať, aj keď spíš? Nemusíš byť podnikateľ, stačí spraviť túto jednoduchú vec!

„Terapia proti obezite sa ukázala ako náročná a väčšina doterajších liekov má slabú alebo nedostatočnú účinnosť s pochybnou bezpečnosťou. MINAR2 je liečivá molekula a liečivá, ktoré sa zameriavajú na MINAR2, by mohli viesť k vývoju účinných terapeutík,“ povedal Rahimi.

Na úplné pochopenie MINAR2 je potrebná ďalšia štúdia, ale Rahimi verí, že by sa tento proteín mohol stať jedným z najlepších nástrojov v našom arzenáli zdravotnej starostlivosti zameranej na liečbu obezity spôsobenej problémom s kontrolovaním hmotnosti a prijímaním stravy u človeka.

V ľudskom tele objavili nový proteín. Môže nám vraj výrazne pomôcť pri regulácii hmotnosti
Shutterstock

Tagy:

Veronika Kužmová
Som z východu a som na to hrdá. Vyštudovala som editorstvo a vydavateľskú prax a raz by som chcela zeditovať knihu, ktorá vyhrá Nobelovu cenu. Zaujímam sa o zdravý životný štýl a rada cvičím, aby som potom mohla robiť svoju druhú najobľúbenejšiu činnosť - jesť.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.