Vlani sa na Slovensku utopilo 110 ľudí, ročne ich takto príde o život priemerne 120. Podľa Vodnej záchrannej služby Slovenského Červeného kríža (VZS SČK) ide o alarmujúce čísla, za ktoré môže nízka úroveň vedomostí o vodnej bezpečnosti medzi bežnou populáciou a tiež absencia dôrazu na jej dodržiavanie zo strany legislatívy. Vodní záchranári na to upozornili pri príležitosti utorkového Svetového dňa prevencie pred utopením.
Poukázali na to, že aktuálne neexistuje zákon, ktorý by definoval kritériá pre plaveckú zručnosť. „Kurzy pre plavčíkov môžu poskytovať rôzne rýchlo vzniknuté organizácie, ktoré vydávajú certifikáty vodných záchranárov aj slabým plavcom. Pokojne sa môže stať, že na bezpečnosť kúpajúcich sa ľudí pri bazéne dohliada človek, ktorý nevie poriadne plávať a svoje oprávnenie získal za jediný deň,“ ozrejmil prvý viceprezident VZS SČK Juraj Skrip. Dodal, že dlhodobo apelujú na kompetentných, aby sa problematikou zaoberali.
Zdôraznil, že vodná záchranná služba si pri vedení svojich kurzov zakladá na kvalitnom a zodpovednom vzdelávaní. „V nich vyškolení vodní záchranári nadobúdajú zručnosti na súťažiach, kde ich preveruje aj Medzinárodná federácia vodných záchranárov. Každý absolvent kurzu VZS SČK je totiž zároveň držiteľom medzinárodného preukazu federácie,“ vysvetlil.
Okrem kurzov sa VZS SČK venuje aj poradenstvu či školeniam pre prevádzkarov a majiteľov vodných plôch. „Vzdelávanie a previerky plaveckých zručností ponúkame aj pre širokú verejnosť, školy či rôzne združenia. Veríme totiž, že práve takouto cestou najlepšie prispievame k účinnej prevencii,“ doplnil Skrip.
Dobrovoľníci VZS SČK tiež spolupracujú so všetkými záchranárskymi zložkami na Slovensku – predovšetkým pri záplavách. Svoje školiace strediská majú v Bratislave, Nových Zámkoch, Liptovskom Mikuláši a Prešove.