Streda 25.5.2022
sk
Urban
cz
Viola

V minuloročnom sčítaní si uviedlo rímskokatolícke vyznanie 3,04 milióna obyvateľov

Bez náboženského vyznania je takmer 1,3 milióna obyvateľov.


Najviac, až 55,8 percenta obyvateľov (3,04 milióna), si uviedlo rímskokatolícke náboženské vyznanie. Druhou najpočetnejšou skupinou je skupina bez náboženského vyznania, a to takmer 1,3 milióna obyvateľov, čo predstavuje 23,8 percenta, Vyplýva to z minuloročného sčítania obyvateľov, ktoré dnes prezentoval Štatistický úrad SR (ŠÚ SR).

Z hľadiska početnosti náboženského vyznania nasleduje evanjelické – 5,3 percenta (287-tisíc) obyvateľov a gréckokatolícke – 4 percentá (218-tisíc). „Rímskokatolícka cirkev zaznamenala najvyšší pokles o 6 percentuálnych bodov, v absolútnom vyjadrení je to 308 766 obyvateľov. Pokles bol zaznamenaný aj u iných tradičných cirkví,“ uviedla na tlačovej besede ŠÚ SR Ľudmila Ivančíková, odborná garantka sčítania.

Konferencia biskupov Slovenska (KBS) v reakcii na to poďakovala všetkým, ktorí sa pri sčítaní prihlásili k svojmu vierovyznaniu. „Veriaci týmto spôsobom vyjadrujú svoju prítomnosť v spoločnosti, ktorú utvárajú v duchu hodnôt svojho vyznania. Práve náboženská viera mnohých motivuje, aby obetavo pôsobili v oblasti charity, zdravotníctva, školstva a v ďalších priestoroch,“ uviedol predseda KBS, arcibiskup Stanislav Zvolenský. Výsledky sčítania vníma aj v kontexte okolností, ktoré ho sprevádzali, teda v čase pandemickej situácie a elektronického spôsobu získavania údajov.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť