Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 2.12.2022
sk
Bibiána
, Viviána
cz
Blanka
Zdroj: ©Shutterstock

V mnohých krajinách sú prenasledovaní gayovia, albíni či ľaváci. Nebezpečné povery pre nich môžu znamenať rozsudok smrti

Nebezpečné predsudky a iracionálne povery môžu ľudí v určitých častiach sveta stáť život.

Nezmyselné povery a mýty žijú aj v dnešnom modernom svete. Stačí, ak sa niekto niečím odlišuje, a ľudia majú tendenciu naňho pozerať inak. Najčastejšie mu pripisujú negatívne vlastnosti, hoci na to nemajú žiadny logický dôvod. Ľudí často ponižujú či urážajú len preto, lebo majú odlišnú sexuálnu orientáciu či rodovú identitu.

Homofóbovia si vymýšľajú hlúposti o tom, že LGBTI+ ľudia predstavujú nebezpečenstvo a že ide o deviantov, ktorí vedú nezodpovedný milostný život. Toto všetko patrí medzi moderné povery.

Faktom ale je, že akákoľvek odlišnosť sa v niektorých častiach sveta aj dnes trestá prenasledovaním, mučením a smrťou. Týka sa to nielen LGBTI+ ľudí, ale napríklad aj albínov či ľavákov.

Shutterstock

LGBTI+ ľudia a hrozba väzenia či trestu smrti

Právnu ochranu LGBTI+ ľudí nájdeme v mnohých vyspelých štátoch, ale napríklad v mnohých afrických krajinách nielenže neexistuje, ale gayov a lesby tam prenasledujú a zabíjajú. Homosexuálny styk je vo viacerých z nich zakázaný a trestá sa rokmi väzenia. V Somálsku či severnej Nigérii gayovia môžu dostať trest smrti.

Mohlo by ťa zaujímať:

10 slávnych historických osobností, o ktorých si (možno) nevedel, že patrili k LGBT komunite

V týchto krajinách ich dokonca ani nepovažujú za ľudí, ale za zvieratá, ktoré musia byť odstránené. Tieto názory nežijú len medzi obyčajnými ľuďmi, ale šíria ich aj africkí politici a štátnici. Noviny zase prinášajú priame výzvy na lynčovanie a vraždenie homosexuálov.

Kde ale majú tieto extrémne a barbarské postoje svoje korene? Podľa odborníkov boli v Afrike rôzne sexuality bežné ako hocikde inde. Pred jej kolonizáciou západnými krajinami v nej prakticky žiadne zákony na perzekúciu LGBTI+ ľudí neexistovali.

Shutterstock

Meniť sa to začalo, keď do afrických krajín začali prúdiť kolonizátori a kresťanskí misionári. Práve tí na kontinent priniesli extrémnu homofóbiu. Tá vychádzala z iracionálnych (často náboženských) povier o tom, že gayovia sú zvrátení, že sa snažia zničiť rodiny, ba dokonca aj celé národy.

S podobnými výrokmi predstaviteľov cirkvi sa, žiaľ, stále stretávame veľmi často. V častiach Afriky, v ktorej dominuje islam, tiež nemajú príslušníci sexuálnych menšín ľahký život.

Najcivilizovanejší prístup k nim má Južná Afrika, ktorá uzákonila aj zväzky párov rovnakého pohlavia a má ochranu sexuálnych menšín zakotvenú aj v ústave.

Vraždy albínov

Prenasledovaní však nie sú len členovia sexuálnych minorít. Rozsudkom smrti môže byť často len to, že sa človek narodí ako albín. Ten výrazne bielu pokožku aj vlasy či ochlpenie. Prítomné je často aj červené sfarbenie očí. Albinizmus spôsobuje absencia enzýmu tyrozinázy, ktorý je nevyhnutný pri tvorbe melanínu.

V ľudových poverách afrických štátov, najmä Tanzánie, sú ale albíni vnímaní ako čisté zlo a prekliatie. Spájajú sa s nimi povery o tom, že ide o démonických jedincov, od ktorých nemožno očakávať nič dobré. Hovorí sa dokonca, že vládnu nadprirodzenou silou.

Shutterstock

Mnohí ľudoví liečitelia a šamani tiež tvrdia, že časti tela albínov dokážu pomáhať pri liečbe chorôb, vrátane AIDS. Tento nebezpečný mýtus viedol k tomu, že albínov už roky brutálne vraždia. Z častí ich tiel sa následne varia „magické“ elixíry, ktoré majú dotyčnému priniesť pevné zdravie, šťastie či bohatstvo.

Pod tlakom systematického vraždenia a „lovov“ na albínov musela zasiahnuť vláda, ktorá tieto praktiky odsúdila a začala prísnejšie trestať. Faktom ale je, že zločiny voči albínom stále ostávajú zväčša nepotrestané. Za rok 2006 došlo v Tanzánii k 70 prípadom vrážd či mučenia albínov.

Zuzana Kovačič Hanzelová, novinárka, obťažovanie, Bolt, šofér Boltu

Odporúčame prečítať:

Kovačič Hanzelová klame, tvrdí šofér, ktorý ju viezol. Jej reakcia prišla takmer okamžite

Treba však mať na pamäti, že ide len o oficiálne čísla a obetí bude pravdepodobne oveľa viac. Ľudia s albinizmom sa tak musia skrývať, prípadne rovno utiecť z krajiny. Okrem Tanzánie dochádza k ich prenasledovaniu aj v Zambii či Malawi. Predsudky (hoci ani zďaleka také brutálne ako v Afrike) voči albínom panujú aj v karibskej oblasti, napríklad na Jamajke.

Ryšavé vlasy ako znak čarodejnice

Najmä v minulosti bolo v mnohých krajinách problémom, ak sa človek narodil s ryšavými vlasmi. Odhaduje sa, že ryšavých ľudí predstavujú v populácii 1 až 2 percentá. Farbu ich vlasov spôsobuje vyššia koncentrácia pigmentu feomelanínu.

Na ľudí s ohnivými vlasmi sa síce žiadne hony nekonajú (hoci izolované prípady násilia vylúčiť nemožno), ale v minulosti to tak nebolo. Ryšavých ľudí spájali so zlom či zradou, niektorí ich dokonca považovali za upírov. Prispeli k tomu výklady Biblie od mnohých predstaviteľov cirkvi, ktorí tvrdili, že ryšavé vlasy mal aj Judáš Iškariotský. A ten, ako vieme, zradil Ježiša Krista.

Shutterstock

Ľudí s ryšavými vlasmi vnímali ako poslov Satana. Najmä ženy s bujnou ryšavou hrivou okamžite padli do oka inkvizície a často končili v plameňoch na hranici. Mýty spojené s červenou farbou vlasov ale môžeme nájsť už v antickom Egypte. Ryšavých ľudí v ňom spájali so Sutechom, bohom zla a vojny.

Treba tiež dodať, že nie všetky mýty a predsudky voči ryšavým ľuďom sú vecou dávnej minulosti. Stretnúť sa s nimi môžeme aj dnes, a to vo forme najrôznejších stereotypov. Ryšaví ľudia sú napríklad považovaní za výbušných či náladových. Ženy s červenou hrivou sú zase vnímané ako promiskuitnejšie či vášnivejšie. Všetky tieto tvrdenia sú ale postavené čisto na iracionálnych poverách a nemajú oporu v realite.

Ľavá ruka – symbol diabla

S viacerými predsudkami sa dlho stretávali (a niekde stále stretávajú) aj ľaváci. Ľavá ruka sa totiž už stáročia spája s diablom. Satan mal byť totiž podľa niektorých výkladov ľavák a ľavou rukou tiež žehnal svojich stúpencov.

Zaujímavosťou je, že veľa ľavákov sa nachádza práve medzi ľuďmi s ryšavými vlasmi, čo predsudky voči nim ešte viac stupňovalo. Ľaváci boli vnímaní negatívne katolíckou cirkvou aj islamom. Podľa cirkvi boli ľaváčky čarodejnice, ktoré sa práve ľavou rukou mali zdraviť pri ceste na sabat.

Shutterstock

Aj v iných častiach sveta či domorodých národoch bolo ľaváctvo odjakživa vnímané ako niečo „nečisté a zločinné“. Niektorí týchto ľudí považovali za zlých duchov, čarodejníkov či „narušených“. To všetko vyústilo v brutálne metódy „nápravy“. Ľavé ruky boli ľuďom odsekávané, prípadne mrzačené tak, aby človek mohol používať len pravú ruku.

Ľavákov vnímali ako stúpencov čiernej mágie, prípadne ako ľudí, ktorí prinášajú nešťastie. Hovorilo sa o nich aj to, že sú nešikovní a nemotorní. Mnohé z týchto mýtov do istej miery pretrvali dodnes, aspoň v určitých porekadlách. Keď je niekto nešikovný, hovoríme, že „má obe ruky ľavé“, keď je nervózny, tak utrúsime, že „asi vstal z postele ľavou nohou“.

Slováci vykupujú lístky na Imagine Dragons. Najdrahšie stoja 400 eur, koncert bude na letisku

Odporúčame prečítať:

Slováci vykupujú lístky na Imagine Dragons. Najdrahšie stoja 400 eur, koncert bude na letisku

Pravdaže, reálne už nikto príčetný neverí, že by ľaváci boli viac nešikovní než bežní ľudia. Ukazuje to však, ako veľmi sa stereotypy a mýty zažrali do kolektívneho povedomia. Barbarské snahy o to „urobiť“ z ľaváka praváka človeku škodia a narušujú vývoj nervovej sústavy. Môže to viesť k celému radu zdravotných problémov (napríklad poruche sústredenia či dyslexii). Napriek tomu k týmto „terapiám“ ešte stále dochádza, hlavne v Číne či Japonsku. Odborníci ich ale ostro odsudzujú.

Zelené oči a kliatba

S viacerými poverami sa spája aj zelené sfarbenie očí. To patrí k veľmi vzácnym, zelené oči majú približne 2 percentá populácie. Z histórie poznáme rôzne prístupy k tejto farbe. Ľudia so zelenými očami boli v antickom Egypte vnímaní pozitívne, spájali sa s dobrým zdravím či znovuzrodením.

V časoch inkvizície však výrazne sfarbené oči robili viac problémov než úžitku. Ich nositeľ mohol byť veľmi ľahko obvinený z čarodejníctva a skončiť na hranici.

Shutterstock

Mohlo by ťa zaujímať:

13 zvláštnych povier z rôznych krajín sveta, ktoré pre teba budú novinkou

V mnohých krajinách sa verilo (a niekde ešte stále verí), že ľudia so zelenými očami dokážu iných prekliať. Proti týmto kliatbam sa na trhoch zvyknú predávať rôzne ochranné amulety. Podobné tradície existujú v Brazílii, Latinskej Amerike, Turecku, Indii či Etiópii.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť