Streda 25.5.2022
sk
Urban
cz
Viola

Ako uvádza portál České noviny, v ruskej Moskve sa podnikavci rozhodli otvoriť predajňu s kebabom, ktorá niesla skutočne nevšedný názov – Stalin Doner. Majiteľovi evidentne prišlo ako dobrý marketingový nápad pomenovať svoj podnik po komunistickom diktátorovi Josifovi Stalinovi.

To ale nebolo všetko. Okrem toho sa Stalinov portrét skvel aj v samotnom logu a obsluha bola oblečená do dobových uniforiem tajnej polície. Jednotlivé jedlá boli navyše pomenované podľa ďalších známych komunistov. Otvorenie bistra medzi obyvateľmi spôsobilo poriadny poprask a vlnu odporu.

Profimedia

Polícia bistro podľa zákona zatvoriť nemohla, ale s majiteľom sa dohodla aspoň na tom, že odstráni Stalinov portrét. Do veci sa ale následne zaangažovali miestne úrady a vyvinuli veľký tlak, ktorý napokon majiteľa prinútil podnik zatvoriť. Bol tak otvorený len jeden deň, pričom obsluha stihla obslúžiť asi 200 zákazníkov.

Podľa mnohých ľudí, ktorí sa o prípade dočítali na sociálnych sieťach, je dizajn bistra odporný a nechutný. Sám majiteľ povedal, že nejakú tú kontroverziu očakával, ale podľa vlastných slov bol prekvapený, aké silné negatívne emócie jeho podnik vyvolal.

Profimedia

Josif Stalin patrí k najkrutejším diktátorom histórie. Vládol pevnou rukou, rozpútal masové represie, väznenie oponentov a iných nepohodlných ľudí. Tí boli často deportovaní do pracovných táborov. Na svedomí má tiež hladomor na Ukrajine (mnohými označovaný za genocídu), pri ktorom zahynulo asi 3,5 milióna ľudí.

Počas Stalinom vyvolaného Veľkého teroru v rokoch 1936 až 1938 skončilo pri vykonštruovaných procesoch na popravisku 700-tisíc až 1,2 milióna ľudí. Aj napriek týmto zločinom je Stalin v Rusku stále pomerne populárny a uznávaný, kvôli tomu, že prispel k porážke Adolfa Hitlera a nacistického Nemecka.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť