Nedeľa 2.10.2022
sk
Levoslav
cz
Olívie, Oliver
, Olivia

V nedeľu prejdú obyvatelia Slovenska na letný čas a pospia si o hodinu kratšie

V nedeľu 27. marca o 2:00 v noci sa hodinové ručičky posunú o hodinu dopredu, teda na 3:00.


V nedeľu 27. marca prejdú obyvatelia Slovenska na letný čas. O 2:00 v noci sa hodinové ručičky posunú o hodinu dopredu, teda na 3:00. Slováci si tak pospia o hodinu kratšie. Zmenu času uplatňujú všetky európske krajiny okrem Ruska, Bieloruska, Islandu a Grónska.

Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. (ZSSK) ešte v stredu 23. marca informovala, že prechod zo zimného na letný čas sa dotkne dvoch vlakov. Ide o nočné rýchliky Tatran Zemplín R 614 Humenné – Bratislava a R 615 Bratislava – Humenné. „Vlaky premávajúce v tejto dobe tak prídu do konečnej stanice o hodinu neskôr, hoci v skutočnosti pôjdu podľa platného cestovného poriadku,“ vysvetlil hovorca ZSSK Tomáš Kováč.

Na Slovensku letný čas po prvý raz zaviedli v roku 1916 a trval do roku 1918 a neskôr v rokoch 1940 – 1949. Opätovne ho zaviedli po tridsaťročnej prestávke v roku 1979, pričom do polovice 90. rokov trval letný čas pol roka. Slovensko sa v roku 1996 zladilo s európskymi smernicami a stredoeurópsky letný čas tak trvá sedem mesiacov, od konca marca do konca októbra.

Európska únia ešte v roku 2018 avizovala, že dôjde k zrušeniu striedania času. V lete 2018 sa uskutočnila online anketa občanov Európskej únie, kde sa náhodne ľudí pýtali, ktorý čas preferujú. Výsledkom ankety bolo, že väčšina ľudí by si ponechala letný čas, aj keď jednotlivé vlády by skôr preferovali ponechanie zimného času. Dohoda o zrušení rozlišovania letného a zimného času sa v EÚ nezrodila a je nateraz odložená najmenej do roku 2027.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť