Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 22.7.2024
sk
Magdaléna
cz
Magdaléna, Magda
, Magdalena

V Nemecku odstavili posledné tri jadrové elektrárne

Okolo polnoci v noci na nedeľu boli od siete odpojené reaktory v elektrárňach Isar 2 v Bavorsku, Emsland v Dolnom Sasku a Neckarwestheim 2 v Bádensku-Württembersku.


Nemecko v sobotu okolo polnoci odpojilo od siete svoje posledné tri jadrové elektrárne, čím sa po viac ako 60 rokoch skončila éra jadrových elektrární na nemeckom území. Správu o tom TASR prevzala zo servisov agentúr DPA a AP.

Okolo polnoci v noci na nedeľu boli od siete odpojené reaktory v elektrárňach Isar 2 v Bavorsku, Emsland v Dolnom Sasku a Neckarwestheim 2 v Bádensku-Württembersku.

DPA dodala, že v Berlíne pri Brandenburskej bráne sa v sobotu večer zišli ochrancovia životného prostredia, aby o polnoci oslávili vypnutie posledných reaktorov v jadrových elektrárňach. Prišli tam však aj priaznivci využívania jadrovej energie, ktorí vyjadrovali svoju nespokojnosť s týmto krokom.

Podnikateľom naklonená parlamentná frakcia Slobodnej demokratickej strany (FDP), ktorá je súčasťou vládnej koalície, dala na platforme Twitter najavo svoj odmietavý postoj k ukončeniu využívania jadrovej energie. Jej generálny tajomník Bijan Djir-Sarai zopakoval výzvu svojej strany, aby sa v Nemecku od technológie jadrovej energie úplne neupustilo.

Profimedia

 „Jadrová energia musí mať v Nemecku budúcnosť aj po postupnom vyraďovaní (jadrových reaktorov),“ povedal pre agentúru DPA v Berlíne. „To zahŕňa rozšírenie výskumu v oblasti jadrovej fúzie a využitie možností, ktoré ponúkajú nové a bezpečnejšie technológie štiepenia jadra,“ dodal Djir-Sarai. FDP zopakovala, že chce zachovať posledné tri jadrové reaktory aj po odstavení, aby mohli byť mohli byť v prípade núdze rýchlo reaktivované.

Sklamaní boli aj konzervatívni opoziční politici: Friederich Merz z Kresťanskodemokratickej únie (CDU) označil odstavenie jadrovej elektrárne za „čierny deň pre Nemecko“. Tohto názoru je aj sesterská Kresťanskosociálna únia (CSU).

Líderka vládnej strany Zelených Ricarda Langová však v sobotu na Twitteri uviedla, že „dnešok znamená konečne vstup do veku obnoviteľných zdrojov energie“.

Parlamentná frakcia vládnej Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) sa s využívaním jadrovej energie v Nemecku rozlúčila statusom na Twitteri, kde zverejnila obrázok rúcajúcej sa chladiacej veže jadrovej elektrárne.

Organizácia Greenpeace oslavovala ukončenie využívania jadrovej energie v Nemecku ako dobrý deň pre ochranu klímy a obrovský úspech hnutia proti prevádzkovaniu jadrových elektrární.

Nemecká ministerka životného prostredia Steffi Lemkeová zo Strany zelených pre agentúru DPA tiež uviedla, že Nemecko bude vďaka ukončeniu využívania jadrovej energie bezpečnejšie.

Spomínané tri elektrárne mali byť pôvodne odstavené do konca roku 2022. Po vypuknutí vojny na Ukrajine a následnej energetickej kríze sa však vláda, ktorá vzišla z volieb v roku 2021, rozhodla ponechať ich v prevádzke do polovice apríla 2023.

V reakcii na katastrofu v japonskej Fukušime nemecká vláda už v roku 2011 rozhodla o ukončení prevádzky všetkých jadrových elektrární. Ako pripomína DPA, európske krajiny pristupujú k jadrovej energii veľmi odlišným spôsobom.

V Belgicku majú byť v prevádzke minimálne do konca roku 2035. Jadrové elektrárne vo Švajčiarsku môžu byť prevádzkované dovtedy, kým sú bezpečné, no výstavba nových je zakázaná. Španielska ľavicová vláda plánuje odstaviť všetky jadrové elektrárne v rokoch 2027 – 2035. Taliansko sa od jadrovej energie odvrátilo už krátko po katastrofe v Černobyle v roku 1986.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.