Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 29.1.2023
sk
Gašpar
cz
Zdislava
, Zdeslava

V Nemecku počas celoštátnych razií zatkli 25 pravicových extrémistov

Tzv. Ríšski občania neuznávajú legitimitu nemeckého štátu a jeho demokratické princípy a často odmietajú platiť dane a zhromažďujú nelegálne zbrane.


Nemecká polícia prehľadala v stredu ráno počas rozsiahlych razií zameraných voči členom krajne pravicového hnutia Reichsbürger (Ríšski občania) zhruba 100 objektov v 11 spolkových krajinách. Zadržaných bolo 25 osôb, ktoré prokuratúra obviňuje z plánovania štátneho prevratu. TASR informuje na základe správy agentúry DPA a denníka Die Welt.

Die Welt uviedol, že podľa jeho informácií plánovali Ríšski občania násilnú „zmenu systému“. Niektorí členovia hnutia vlastnili aj zbrane. Ich cieľom malo byť zvrhnutie súčasnej vlády. Na tento účel chcelo hnutie podľa Spolkovej prokuratúry do svojich radov naverbovať najmä príslušníkov nemeckých ozbrojených síl (Bundeswehr) a polície.

Agentúra AFP citujúc prokuratúru uvádza, že členovia krajne pravicovej teroristickej skupiny „vykonali konkrétne prípravy na násilné preniknutie do nemeckého parlamentu s malou ozbrojenou skupinou“.

Shutterstock

V nasadení bolo približne 3000 policajtov, uviedla pre DPA hovorkyňa Spolkovej prokuratúry v Karlsruhe. Dvadsaťdva zatknutých je podľa jej slov členmi teroristického zoskupenia a zvyšní traja figurujú ako ich podporovatelia. Hovorkyňa doplnila, že obvineniam čelí ďalších 27 osôb. „Zatiaľ nemáme pomenovanie pre toto (teroristické) združenie,“ uviedla hovorkyňa s tým, že sa zakladá na konšpiračných mýtoch.

DPA píše, že tzv. Ríšski občania neuznávajú legitimitu nemeckého štátu a jeho demokratické princípy a často odmietajú platiť dane a zhromažďujú nelegálne zbrane. Hnutie tvoria menšie skupiny, ktoré nesú názvy ako „Konfederácia Nemeckej ríše“ či „Nemecké kráľovstvo“. Podľa odhadov Spolkového úradu na ochranu ústavy (BfV) má toto hnutie okolo 21.000 prívržencov.

K zatknutiam došlo v Bádensku-Württembersku, Bavorsku, Berlíne, Hesensku, Dolnom Sasku, Sasku a Durínsku. Jednu osobu zadržali v Rakúsku a tiež v Taliansku. Razie prebehli okrem toho aj v Brandenbursku, Severnom Porýní-Vestfálsku, Porýní-Falcku a Sársku. Spolkový minister spravodlivosti Marco Buschmann na sociálnej sieti Twitter označil stredajšiu akciu polície za „protiteroristickú operáciu“. Ako napísal, „existuje podozrenie, že bol plánovaný ozbrojený útok na ústavné orgány“.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť