Primárnym biotopom tejto ryby sú tropické vody Indického a Tichého oceánu a v Stredozemnom mori sa prvýkrát objavila pred 18 rokmi po migrácii cez Suezský prieplav.
Nebezpečným je práve jej extrémne silný jed tetrodotoxín, ktorý v prípade konzumácie môže spôsobiť vážne zdravotné problémy až smrť, píše portál istra24.
Pri ostrove Ceja v Medulinskom zálive, v bezprostrednej blízkosti mysu Kamenjak, bolo spozorovaných sedem exemplárov jednej z najjedovatejších rýb planéty – smrteľného štvorzubca striebropasého.
Jeden z nich bol podľa informácií z pulského akvária vylovený z hĺbky 19 metrov a prevezený do Rovinjského morského výskumného centra, takže sa očakáva, že viac informácií o tom, ako sa táto ryba dostala do vôd južnej Istrie, bude čoskoro k dispozícii.
Vážne zdravotné problémy až smrť
Tento druh ryby obsahuje mimoriadne silný jed tetrodotoxín, ktorý v prípade konzumácie môže spôsobiť vážne zdravotné problémy až smrť. Tetrodotoxín je najviac koncentrovaný v pohlavných žľazách a pečeni, ale nachádza sa aj v koži rýb. Predpokladá sa, že konzumácia 1 až 2 mg tohto jedu môže viesť k smrti. Tepelnou úpravou, teda vyprážaním, pečením a varením, sa jed nezničí ani sa nezníži jeho účinok.
Vzhľadom na svoju dravosť a nedostatok prirodzených nepriateľov má táto ryba negatívny vplyv na biodiverzitu a predstavuje hrozbu pre rybolov, pretože poškodzuje rybárske siete, aby sa zmocnila úlovku.