Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 15.6.2024
sk
Vít
cz
Vít
, Vítek

V obľúbenom mori Slovákov sa objavila smrtiaca ryba. Stret s ňou sa môže skončiť fatálne

Stačí aj veľmi malá dávka jedu.


Primárnym biotopom tejto ryby sú tropické vody Indického a Tichého oceánu a v Stredozemnom mori sa prvýkrát objavila pred 18 rokmi po migrácii cez Suezský prieplav.

Nebezpečným je práve jej extrémne silný jed tetrodotoxín, ktorý v prípade konzumácie môže spôsobiť vážne zdravotné problémy až smrť, píše portál istra24.

Pri ostrove Ceja v Medulinskom zálive, v bezprostrednej blízkosti mysu Kamenjak, bolo spozorovaných sedem exemplárov jednej z najjedovatejších rýb planéty – smrteľného štvorzubca striebropasého.

Jeden z nich bol podľa informácií z pulského akvária vylovený z hĺbky 19 metrov a prevezený do Rovinjského morského výskumného centra, takže sa očakáva, že viac informácií o tom, ako sa táto ryba dostala do vôd južnej Istrie, bude čoskoro k dispozícii.

Zvykneš často nadávať? Takto nadávky pôsobia v sociálnych situáciách na tvoje okolie

Odporúčame prečítať:

Zvykneš často nadávať? Takto nadávky pôsobia v sociálnych situáciách na tvoje okolie

Vážne zdravotné problémy až smrť

Tento druh ryby obsahuje mimoriadne silný jed tetrodotoxín, ktorý v prípade konzumácie môže spôsobiť vážne zdravotné problémy až smrť. Tetrodotoxín je najviac koncentrovaný v pohlavných žľazách a pečeni, ale nachádza sa aj v koži rýb. Predpokladá sa, že konzumácia 1 až 2 mg tohto jedu môže viesť k smrti. Tepelnou úpravou, teda vyprážaním, pečením a varením, sa jed nezničí ani sa nezníži jeho účinok.

Vzhľadom na svoju dravosť a nedostatok prirodzených nepriateľov má táto ryba negatívny vplyv na biodiverzitu a predstavuje hrozbu pre rybolov, pretože poškodzuje rybárske siete, aby sa zmocnila úlovku.

Profimedia

Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.