Štvrtok 19.5.2022
sk
Gertrúda
cz
Ivo
, Ivoš

V parlamente je deväť strán, ktoré samostatne neprešli voľbami

Vo voľbách v roku 2020 si účasť v parlamente oficiálne zabezpečilo šesť politických subjektov.


V Národnej rade SR neformálne pôsobí deväť politických strán, ktoré samostatne nekandidovali v parlamentných voľbách.

Dve vznikli na pôde parlamentu až po riadnych voľbách odtrhnutím sa časti poslancov od pôvodných materských strán, a to Hlas-sociálna demokracia (Hlas-SD) a Republika. Ide o jav, ktorý nastáva v každom volebnom období. Po prekročení potrebnej päťpercentnej hranice si vo voľbách v roku 2020 účasť v parlamente zabezpečilo oficiálne šesť politických subjektov.

Od strany Smer-sociálna demokracia, ktorá po voľbách získala 38 poslaneckých kresiel, sa v roku 2020 odstrihlo 11 poslancov. Poslanec a expremiér Peter Pellegrini chcel po voľbách nahradiť Roberta Fica na čele strany, ten mu to však nedovolil. Následne Pellegrini založil stranu Hlas-SD.

TASR

Od strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) odišlo vlani päť poslancov, ktorí založili s europoslancom Milanom Uhríkom hnutie Republika. Na kandidačnej listine ĽSNS sa dostali do parlamentu Tomáš Taraba, ktorý je dnes šéfom strany Život – národná strana a tiež Filip a Štefan Kuffovci, ktorí sú členmi Tarabovej strany.

Na kandidátke hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) nepriamo vstúpili do parlamentu tri politické subjekty Kresťanská únia, Zmena zdola a Nova. Najviditeľnejšou tvárou Kresťanskej únie je jej šéfka Anna Záborská, tvárou Zmeny zdola je minister životného prostredia Ján Budaj. Z Novy najviac vidieť podpredsedu parlamentu Gábora Grendela a štátneho tajomníka ministerstva financií Marcela Klimeka. Na kandidátke strany Sloboda a Solidarita sa do parlamentu dostali predstavitelia Občianskej konzervatívnej strany Ondrej Dostál a Radovan Kazda. Dostál je dnes štátnym tajomníkom rezortu spravodlivosti.

Z koaličnej strany Za ľudí minulý rok odišiel poslanec Miroslav Kollár po kritike vtedajšieho premiéra Igora Matoviča (OĽaNO). Vstúpil do mimoparlamentnej strany Spolu– občianska demokracia a dnes je jej predsedom. Stranu Za ľudí opustil tiež poslanec Tomáš Valášek. Aj on kritizoval Matoviča, ktorý sa podľa neho „uprel na zháňanie neoverenej ruskej vakcíny“. Valášek ako nezaradený poslanec intenzívne predkladá v parlamente legislatívne návrhy Progresívneho Slovenska (PS). Pred týždňom ho na sneme PS zvolili za podpredsedu strany.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť