Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 29.1.2023
sk
Gašpar
cz
Zdislava
, Zdeslava

V pondelok večer zomrela vo veku 95 rokov herečka Mária Kráľovičová

Bola prvou slovenskou televíznou herečkou a prvou recitátorkou, ktorá slovenskú poéziu prezentovala v recitáloch na troch kontinentoch.


Slovenská herečka Mária Kráľovičová zomrela včera večer 5. decembra vo veku 95 rokov. Bola prvou slovenskou televíznou herečkou a prvou recitátorkou, ktorá slovenskú poéziu prezentovala v recitáloch na troch kontinentoch. V posledných mesiacoch žila v domove pre seniorov v Bratislave. Informovala o tom v tlačovej správe tlačová tajomníčka SND Izabela Pažítková.

Mária Kráľovičová sa narodila 7. júna 1927 v obci Čáry v okrese Senica. Svoju hereckú kariéru odštartovala, ked mala 18 rokov v Komornom divadle v Martine. V rokoch 1947 – 1950 študovala na Štátnom konzervatóriu v Bratislave odbor herectvo. Jej hviezdnou postavou sa stala Sládkovičova Marína, do ktorej ju obsadil Jozef Budský. Odohrala viac ako 400 divadelných, filmových a televíznych postáv a raz toľko v rozhlase. Medzi jej nezabudnuteľné úlohy patrila Shakespearova Júlia, Ofélia a pani Fordová, Hviezdoslavova Salome či Schillerova Amália.

mária kráľovičová úmrtie
TASR

Okrem toho bola národnou umelkyňou, nositeľkou Radu Ľudovíta Štúra I. triedy, dvojnásobnou laureátkou štátnej ceny, získala Zlatého krokodíla, Krištáľové krídlo. V Bratislave na chodníku slávy má svoju tabuľku a je uvedená aj v Sieni slávy osobností televíznej obrazovky OTO. Pracovala v Zväze slovenských dramatických umení a v ústrednom výbore Slovenského zväzu žien. V roku 2006 sa stala richtárkou Spolku Záhorákov.

1. januára 1948 sa stala členkou Činohry SND a svoje účinkovanie na národnej scéne ukončila po rekordných 74 rokoch nepretržitého pôsobenia. 1. januára 2022 sa stala prvou emeritnou členkou SND. V roku 2013 sa vydala na svoje rozlúčkové turné s komédiou Marca Camolettiho Kto zhasol svetlo a detektívkou Ryba v trojke.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť