Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 9.12.2022
sk
Izabela
cz
Vratislav

V prípade radiačného ohrozenia budú Slováci informovaní, zaznie siréna

Šéfka úradu odporúča mať rádio na baterky, pokiaľ by došlo k výpadku elektriny.


V prípade vzniku ohrozenia v súvislosti s radiačnou udalosťou budú všetci občania informovaní. Ak by došlo k ohrozeniu, zaznie dvojminútový varovný signál prostredníctvom sirény, čo znamená, že sa treba ukryť. Najlepší priestor je kryt, prípadne pivnica. Informácie o ďalšom postupe dostanú občania cez celoštátne rozhlasové a televízne vysielanie. Uviedla to predsedníčka Úradu jadrového dozoru SR Marta Žiaková.

Slovensko má podľa Žiakovej vybudovaný systém informovania. „V prípade, že prichádza k radiačnej udalosti, zaznie siréna, ktorá trvá dve minúty ustáleným tónom. Je potrebné sa ukryť, najlepšie v kryte, keď sa nedá, dobré ukrytie je aj v rámci pivnice, ktorá nemá okná, poprípade v nadzemných priestoroch, ale je potrebné dôkladne utesniť všetko, čo sa dá, čiže prelepiť páskou,“ priblížila na piatkovej tlačovej konferencii Žiaková.

Shutterstock

Všetky potrebné informácie by v prípade ohrozenia štát komunikoval cez televíziu či rádio. Šéfka úradu odporúča mať rádio na baterky, pokiaľ by došlo k výpadku elektriny.

„Na základe informácií, ktoré obyvatelia dostanú, sa bude pristupovať k ďalším častiam v rámci ochrany, a to podľa toho, k akým udalostiam došlo. Môže dôjsť k evakuácii obyvateľov alebo bude potrebné dlhšie ukrytie a situácia sa už zlepší. Záleží to od toho, čo sa kde udeje. Koniec situácie je opäť vyhlásený sirénou kolísavým tónom dve minúty,“ doplnila Žiaková. Zároveň dodala, že neodporúča preventívne užívať jodid draselný, ľudia si môžu podľa nej uškodiť.

Shuttestock

Radiačný monitoring zabezpečuje Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Občania nájdu informácie na webe ÚVZ, ako aj na webe Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) a na webe ministerstva vnútra v sekcii civilnej ochrany.

Zdroj: TASR


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť