Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 28.3.2023
sk
Soňa
cz
Soňa
, Sonja, Sonia

V roku 1284 sa z mestečka Hameln záhadne vyparili všetky deti. Kam sa podeli?

Známa legenda o tajomnom Potkaniarovi má reálny základ.


Určite si už aj ty počul o známej legende o Potkaniarovi z Hamelnu. Tento príbeh je dobre známy v mnohých krajinách a bol tiež viackrát sfilmovaný. Aj na Slovensku je navyše hojne čítaný vynikajúci román Krysař od českého prozaika a básnika Viktora Dyka.

Zaujímavé však je, že za príbehom o tajomnom Potkaniarovi, ktorý z mesta Hameln odviedol všetky deti, sa skrývajú pomerne záhadné skutočné udalosti. V tomto článku sa na ne pozrieme bližšie.

Legenda

Najprv si ale v stručnosti zopakujeme, o čom vlastne legenda hovorí. Príbeh sa odohráva v roku 1284, keď je nemecké mesto Hameln zamorené krysami. Obyvatelia nevedia, ako sa nepríjemných hlodavcov zbaviť, avšak práve vtedy do mesta prichádza tajomný muž vo farebnom odeve a tvrdí, že mu dokáže pomôcť.

Za prísľub bohatej odmeny vytiahne svoju magickú píšťalu a začne hrať. Krysy tajomná melódia zaujme a omámené sledujú hrajúceho Potkaniara až do rieky Weser, kde sa utopia.

legenda o Potkaniarovi, mestečko Hameln, história, záhada, fakty a zaujímavosti
Wikimedia Commons

Keď však príde na lámanie chleba, teda zaplatenie Potkaniarovi, chamtiví mestskí starostovia odmietnu dohodnutú čiastku vyplatiť. Potkaniar v hneve odíde, ale prisahá, že sa pomstí. K jeho odplate dôjde v lete, konkrétne 26. júna, keď sú všetci dospelí v kostole. Potkaniar sa vráti do mesta a začne hrať na píšťalu. Tentokrát ho však v omámení nasledujú všetky miestne deti.

Tu sa verzie príbehu rozchádzajú. Jedna hovorí o tom, že deti zoskákali do priepasti a zomreli. Iná verzia hovorí, že ich Potkaniar nalákal do jaskyne, odkiaľ už nevyšli.

Niektoré z verzií sa tiež zmieňujú o chromom dieťati, ktoré ostalo pozadu a napokon sa zachránilo. Práve ono napokon prezradilo dospelým, čo sa vlastne stalo. Tento príbeh môžeme v rôznych obmenách nájsť medzi rozprávkami bratov Grimmovcov či v básni anglického básnika Roberta Browninga.

legenda o Potkaniarovi, mestečko Hameln, história, záhada, fakty a zaujímavosti
Catherine Greenaway / Wikimedia Commons
Čítaj 10 dní zadarmo PREMIUM články


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje