Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 2.2.2023
sk
Erik, Erika
, Erich
cz
Nela

V roku 1284 zmizli z mestečka Hameln všetky deti. Kam sa podeli?

Známa legenda o tajomnom Potkaniarovi má reálny základ.


Určite si už aj ty počul o známej legende o Potkaniarovi z Hamelnu. Tento príbeh je dobre známy v mnohých krajinách a bol tiež viackrát sfilmovaný. Aj na Slovensku je navyše hojne čítaný vynikajúci román Krysař od českého prozaika a básnika Viktora Dyka.

Zaujímavé však je, že za príbehom o tajomnom Potkaniarovi, ktorý z mesta Hameln odviedol všetky deti, sa skrývajú pomerne záhadné skutočné udalosti. V tomto článku sa na ne pozrieme bližšie.

Legenda

Najprv si ale v stručnosti zopakujeme, o čom vlastne legenda hovorí. Príbeh sa odohráva v roku 1284, keď je nemecké mesto Hameln zamorené krysami. Obyvatelia nevedia, ako sa nepríjemných hlodavcov zbaviť, avšak práve vtedy do mesta prichádza tajomný muž vo farebnom odeve a tvrdí, že mu dokáže pomôcť.

Za prísľub bohatej odmeny vytiahne svoju magickú píšťalu a začne hrať. Krysy tajomná melódia zaujme a omámené sledujú hrajúceho Potkaniara až do rieky Weser, kde sa utopia.

Wikimedia Commons

Keď však príde na lámanie chleba, teda zaplatenie Potkaniarovi, chamtiví mestskí starostovia odmietnu dohodnutú čiastku vyplatiť. Potkaniar v hneve odíde, ale prisahá, že sa pomstí. K jeho odplate dôjde v lete, konkrétne 26. júna, keď sú všetci dospelí v kostole. Potkaniar sa vráti do mesta a začne hrať na píšťalu. Tentokrát ho však v omámení nasledujú všetky miestne deti.

Tu sa verzie príbehu rozchádzajú. Jedna hovorí o tom, že deti zoskákali do priepasti a zomreli. Iná verzia hovorí, že ich Potkaniar nalákal do jaskyne, odkiaľ už nevyšli.

Niektoré z verzií sa tiež zmieňujú o chromom dieťati, ktoré ostalo pozadu a napokon sa zachránilo. Práve ono napokon prezradilo dospelým, čo sa vlastne stalo. Tento príbeh môžeme v rôznych obmenách nájsť medzi rozprávkami bratov Grimmovcov či v básni anglického básnika Roberta Browninga.

Catherine Greenaway / Wikimedia Commons

Skutočnosť?

Ako sme sa však zmienili vyššie, tento príbeh má reálne korene. Úplne najstaršia zmienka o deťoch z Hamelnu a Potkaniarovi pochádza približne z roku 1300. Práve vtedy bola do miestneho kostola umiestnená sklenená mozaika, ktorá znázorňuje muža v pestrofarebnom oblečení a niekoľko detí.

Historici sa zhodujú, že bola vytvorená za účelom spomienky na skutočnú udalosť, ktorá sa v meste odohrala. Svedčí o tom aj mestská kronika, ktorá ale začína práve touto udalosťou, takže sa v nej nepíše, čo jej predchádzalo.

Mohlo by ťa zaujímať:

20 milých aj smutných historických fotografií detí, ktoré ti v škole neukázali

V zásade sa dá vyrozumieť, že došlo k nejakej tragickej udalosti, pri ktorej zmizli (či zahynuli) všetky deti. V kronike nájdeme takýto zápis: „Je to už sto rokov, čo naše deti odišli.“ Zápis pochádza z roku 1384, čiže k samotnému zmiznutiu malo dôjsť v roku 1284, teda presne vtedy, ako uvádzajú neskoršie príbehy.

Historici sa, pravdaže, snažili túto záhadu rozlúštiť, ale keďže chýbajú presnejšie informácie, máme k dispozícii len niekoľko teórií a žiadnu definitívnu odpoveď.

Shutterstock

Teórie

Vo všeobecnosti sa predpokladá, že postava Potkaniara je symbolom onej tragickej udalosti (najčastejšie ho zosobňujú so smrťou). Podľa jednej teórie došlo v Hamelne k morovej epidémii či hladomoru. A tomu padli za obeť deti.

Historici spomínajú aj ďalšie možnosti, napríklad zosuv pôdy či iné choroby (do úvahy prichádza najmä Huntingtonova choroba). Deti nemuseli nutne zomrieť, ale mohli byť vyhnané, aby nenakazili zvyšok populácie.

Objavujú sa aj názory, že sa deti mohli stať obeťami akejsi pohanskej sekty. Zaujímavá teória hovorí o tom, že deti z Hamelnu dobrovoľne odišli, aby počas kolonizácie východnej Európy založili vlastnú dedinu. Tvrdí sa, že tieto deti túto dedinu naozaj založili, a je ňou obec Hamlíkov na Morave.

Postava Potkaniara v tomto prípade vystupuje ako ich vodca či takzvaný lokátor, ktorý bol v stredoveku poverený zakladaním nových miest. Zaujímavosťou je, že lokátori sa zvykli obliekať veľmi podobne ako Potkaniar v dotyčných legendách.

Shutterstock

Ďalšia hypotéza hovorí o tom, že deti sa stali súčasťou detskej krížovej výpravy, ku ktorej došlo v roku 1212. V nej boli do vojny o Svätú zem povolané deti vo veku 8 až 12 rokov. Náboženskí fanatici v tej dobe mali totiž dojem, že deti neskazené hriechom sa dokážu lepšie ubrániť hordám moslimov.

Je teda možné, že deti z Hamelnu stretol práve tento osud a už sa do mesta nikdy nevrátili (pretože s najväčšou pravdepodobnosťou zahynuli).

Mohlo by ťa zaujímať:

Edward Kelley bol jedným z najznámejších alchymistov. Na jeho meno a jazyk enoch odkazujú mnohé horory

Historik William Manchester ale tvrdí, že k udalostiam v Hamelne došlo až v roku 1484, teda sto rokov po zápise v mestskej kronike. Podľa jeho verzie bol Potkaniar psychopatický pedofil, ktorý deti napokon zavraždil. Táto verzia je však krajne nepravdepodobná.

Je dosť naivné myslieť si, že by jeden páchateľ dokázal bez povšimnutia dospelých uniesť 130 detí.

Shutterstock

Úplne najstarší nemecký zápis legendy pochádza približne z rokov 1440–1450. Píše sa v ňom toto: „Roku Pána 1284, na deň svätého Jána a Pavla, bolo to 26. júna, istým píšťalkárom, oblečeným vo všetkých farbách, bolo odvedených 130 detí z Hamelnu a stratili sa pri kalvárii v blízkosti kopcov.“

Legenda v podaní iných tvorcov

Príbeh o Potkaniarovi lákal aj množstvo iných umelcov. Okrem spomenutých autorov, ako Robert Browning, bratia Grimmovci či Viktor Dyk, môžeme zmienky o Potkaniarovi nájsť aj v diele básnika Johanna Wolfganga von Goetheho, vo viacerých piesňach či operách, ale aj komiksoch či románoch.

Legenda nenechala chladných ani filmárov. Vzniklo viacero snímok na jej motívy, za zmienku stojí predovšetkým fantastický animovaný horor Krysař od Jiřího Bartu.

V roku 2003 vznikol tiež experimentálny kúsok Krysař od F. A. Brabeca, ktorý legendu presúva do modernej doby. Film, žiaľ, nie je príliš kvalitný a zaujímavou je na ňom hlavne tá skutočnosť, že bol natočený za 24 hodín (čím si vyslúžil zápis do Guinnessovej knihy rekordov).


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť