Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 30.1.2023
sk
Ema
cz
Robin, Erna

Prípadov, keď ľudia záhadne zmizli a nikdy sa nenašli, máme až znepokojivo veľa. Pomerne dosť sme o nich písali aj na EMEFKA. Čo sa týka jednotlivcov, ide o prípady, ktoré síce desia, ale ako-tak sa ešte dajú pochopiť. Ale čo ak zmizne celá skupina ľudí? To už postaví do pozoru aj tých najväčších skeptikov.

Do tejto kategórie patrí napríklad zmiznutie trojice strážcov majáka na ostrove Eilean Mòr v roku 1900 či celej posádky lode Mary Celeste v roku 1872. Jedným z najzaujímavejších prípadov je ale podivné zmiznutie kolonistov z kolónie Roanoke, ku ktorému došlo v roku 1590. Jej populácia sa pohybovala v rozmedzí 112 až 121 ľudí. Všetci sa bez stopy stratili a dodnes nemáme jasný dôkaz o tom, čo sa s nimi stalo.

Ťažké začiatky

Kolónia Roanoke bola vôbec prvým pokusom Angličanov založiť na pôde Severnej Ameriky obývanú kolóniu. Vyhliadli si ostrov Roanoke v Severnej Karolíne a v roku 1584 tam začali stavať prvé domy pre 115 obyvateľov. Viedol ich Humphrey Gilbert, avšak osídľovanie Nového sveta nebolo vôbec jednoduché. Prvý pokus o založenie kolónie urobil Ralph Lane v roku 1585, avšak ten viedol k nezdaru. Obyvatelia museli čeliť nedostatku potravín, ale najmä kontaktu s domorodými obyvateľmi z kmeňa Aquascogoc.

Profimedia

Vzájomné animozity a napätie vyústili do niekoľkých krvavých potýčok. Tie vyvrcholili v momente, keď sa prišlo na to, že kolonistom niekto ukradol strieborný pohár. Podozrenie okamžite padlo na Indiánov, ktorí ale odmietali, že by s tým mali niečo spoločné. Angličania ale mali jasno a na znamenie sily vypálili celý indiánsky tábor a zničili aj jeho úrodu. Toto všetko, samozrejme, v žiadnom prípade neprispelo k vytvoreniu pokojných vzťahov a zníženiu napätia, práve naopak.

V kombinácii so zlými poveternostnými podmienkami a nedostatkom jedla museli Angličania ostrov opustiť už rok po založení kolónie. Druhý pokus o kolonizáciu prebehol v roku 1587. Lanea na poste guvernéra vystriedal John White, ktorý predsa len razil iný prístup. Snažil sa o zlepšenie vzťahov s domorodcami, ktoré boli kvôli Laneovi výrazne naštrbené.

Profimedia

Omyl vyústil v masaker

Náčelník kmeňa Croatan menom Manteo sa s Angličanmi spriatelil a pomáhal im, rovnako na tom bolo viacero ďalších kmeňov. Zdalo sa teda, že žiadne krvavé boje sa už opakovať nebudú. Lenže nestalo sa tak. Manteo pôsobil ako tlmočník medzi Angličanmi a ostatnými indiánskymi kmeňmi. Od nich sa dozvedel, že Indiáni zabili niekoľkých kolonistov (malo ich byť asi 20).

White sa rozhodol, že ich pomstí, a rozkázal Manteovi, aby Angličanov doviedol ku kmeňu, ktorý je za vraždy zodpovedný. Žiaľ, Manteo v tejto úlohe pochybil a omylom ich doviedol ku kmeňu Croatan, z ktorého sám pochádzal. Jeho členovia nemali žiadny záujem Angličanom ubližovať, išlo o mierumilovných ľudí. White si však myslel, že práve oni sú zodpovední za smrť kolonistov, a došlo k hrozivému masakru na nevinných.

John White – British Museum, London/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Manteo_(Native_American_leader)#/media/File:North_carolina_algonkin-kleidung08.jpg)

Podmienky sa zhoršujú

Život v kolónii sa zhoršoval a obyvatelia trpeli kvôli počasiu, nedostatku jedla a opätovne rozdúchanému konfliktu medzi nimi a Indiánmi. Dochádzalo k menším útokom, ktorých výsledkom boli zranení na stranách Indiánov aj kolonistov. Keď člen kmeňa Croatan zabil kolonistu pri hľadaní krabov, napätie sa ešte viac vyostrilo. White bol vystavený tlaku obyvateľov, aby sa vrátil do Anglicka a doviedol na Roanoke vojenský oddiel, ale aj zásoby potravín.

Napokon White do Anglicka skutočne odišiel. Zdržal sa tam však oveľa dlhšie, než plánoval. Vypukla totiž vojna medzi Anglickom a Španielskom, v dôsledku čoho bolo zastavené zásobovanie. Whiteovi sa podarilo vrátiť do Roanoke až o tri roky neskôr, teda v roku 1590. Ani v najmenšom ale nečakal, že objaví to, čo objavil.

Opustená kolónia

Kolónia bola úplne prázdna. Po jej obyvateľoch sa zľahla zem. V osade však neboli žiadne známky toho, že by v nej došlo k prepadnutiu či k boju. Nenašli sa žiadne stopy krvi ani telá. Domy ale boli takmer prázdne, zdalo sa, že obyvatelia pobrali všetko, čo sa zobrať dalo. Zmizli tiež lode kolonistov, ktoré obyčajne kotvili pri brehu.

Profimedia

Whiteovi a jeho spoločníkom sa podarilo nájsť len jednu vec, ktorá by mohla byť akousi stopou. Na kmeni stromu objavili vyryté písmená „CRO“ a na plote vyryté slovo „CROATAN“. John White nemohol túto záhadu prešetrovať dlho a spolu s posádkou bol prinútený vrátiť sa späť do Anglicka. V jeho správach si ale môžeme prečítať poznámky, vyjadrujúce jeho pevné presvedčenie, že kolonisti sa proste len presunuli na iné miesto a že čoskoro budú objavení živí a zdraví. Táto predpoveď sa nenaplnila.

Masaker Indiánmi?

Čo sa teda s kolóniou Roanoke stalo? A čo znamenajú tie záhadné nápisy na plote a strome? Mnohí historici majú dojem, že práve tieto stopy môžu poskytovať kľúč k riešeniu celej záhady. Croatan bolo meno indiánskeho domorodého kmeňa, s ktorým mali kolonisti dobré aj zlé skúsenosti. Naznačovali tie nápisy, že za zmiznutím obyvateľov stoja práve Indiáni?

Podľa historikov to je rozhodne možné. Niektorí bádatelia nadhadzovali možnosť, že Roanoke Indiáni skrátka prepadli a ľudí zmasakrovali, pričom si vzali všetko, čo im patrilo. Útok Indiánov sa ale nezdá byť príliš pravdepodobný. Pokiaľ by k nemu došlo, museli by na mieste ostať jasné stopy v podobe tiel, krvi, zbraní či zdemolovaných obydlí.

Profimedia

Treba tiež pripomenúť, že kmeň Croatan bol mierumilovný, a hoci dochádzalo k izolovaným potýčkam, ťažko si predstaviť, že by sa celý kmeň zdvihol a brutálne všetkých Angličanov (vrátane žien a starcov) povraždil. Okrem toho John White zanechal obyvateľom veľmi presné inštrukcie, čo majú robiť, ak by k napadnutiu došlo – mali po sebe zanechať vyrezaný znak maltézskeho kríža. Žiadny taký symbol sa ale nenašiel. Hypotéza o útoku sa teda nezdá byť príliš nosná.

Iní historici a bádatelia predostreli teóriu, že sa kolonisti možno rozhodli presťahovať do Chesapeake Bay. To by vysvetľovalo, prečo v Roanoke chýbali ich osobné veci a lode. V Chesapeake Bay ich následne mohli napadnúť Indiáni kmeňa Powhatan. Mohli ale odísť aj na nejaké úplne iné miesto. V každom prípade, ak tak urobili, nemáme o ich ďalšom živote žiadne ďalšie správy.

Pridali sa k domorodcom?

Zaujímavou a podľa mnohých ľudí najdôveryhodnejšou teóriou je, že kolonisti sa dobrovoľne začlenili do kmeňa Croatan. Nezdá sa to byť vylúčené. Keďže White sa dlho nevracal a obyvatelia nemali potraviny a každodenne bojovali o prežitie, mohli sa rozhodnúť zmieriť sa s Indiánmi a vstúpiť do ich radov.

K takejto asimilácii vtedy skutočne dochádzalo, o čom svedčia aj neskoršie záznamy o stretnutiach s podivne a európsky vyzerajúcimi Indiánmi. Tí mali svetlú pleť, blond vlasy a dokonca aj anglicky znejúce priezviská. K týmto stretnutiam dochádzalo približne od roku 1607. Mohlo teda aspoň v niektorých prípadoch ísť o potomkov či samotných kolonistov z Roanoke?

Profimedia

Historici sa síce prikláňajú k záveru, že Angličania sa pravdepodobne začlenili medzi Indiánov, ale panuje spor, do ktorého kmeňa konkrétne. Na základe vyrytých nápisov „CROATAN“ a „CRO“ sa zdá, že to bol kmeň práve tohto mena. Historici ale uvažujú aj nad kmeňmi Catawba či Coree.

Faktom je, že Indiáni z Croatanu a obyvatelia Roanoke nemali (až na spomínané násilné epizódy) záujem na ďalšej eskalácii napätia. Chceli žiť v mieri. Keďže ale kolonisti mali problém prežiť, mohlo padnúť rozhodnutie, že začlenenie sa medzi domorodcov je pre nich jedinou možnosťou. Vlastne sa dá povedať, že nemali veľmi na výber.

Iné teórie hovoria o tom, že obyvatelia sa stali terčom útoku španielskej armády, prípadne, že sa pokúsili na lodiach vrátiť do Anglicka a na ceste zahynuli. V rokoch 1937 až 1941 sa v oblasti našlo niekoľko kameňov, do ktorých boli vyryté záhadné odkazy. Tieto kamene, nazývané Dare Stones, obsahovali správy, ktoré mala napísať Eleanor Dare, dcéra Johna Whita.

Stojí na nich, že osadníci sa stali terčom útoku Indiánov, ktorí väčšinu z nich povraždili. Podľa správ na kameňoch ostalo len 24 kolonistov, na ďalšom kameni sa píše už len o siedmich Angličanoch. Nález kameňov spôsobil obrovský ošiaľ, ale napokon sa prišlo na to, že ide o úmyselný podvrh.

Nesnad/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Dare_Stones#/media/File:Darestone.svg)

Roanoke v popkultúre

O kolónii Roanoke vzniklo viacero dokumentov či odborných kníh. Inšpiráciu v tejto záhade našli aj filmári a spisovatelia. Za zmienku stojí napríklad divadelná hra The Lost Colony od Paula Greena. S odkazmi na túto udalosť sa môžeme stretnúť aj v poviedkach Harlana Ellisona či v hororovom románe The Last American Vampire.

Bližšie sa na ňu pozreli aj televízne seriály ako Supernatural či American Horror Story.

Čítaj ďalej: Loď Mary Celeste v roku 1872 našli plávať uprostred oceánu bez posádky


Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť