Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 26.9.2023
sk
Edita
cz
Andrea
, Ondřejka

V roku 1900 sa na malom ostrovčeku Eilean Mòr v blízkosti Flannandských ostrovov odohrala záhada, ktorá dodnes nebola úplne uspokojivo vysvetlená. Došlo tam totiž k zmiznutiu troch strážcov majáka. O tom, kam zmizli, existuje niekoľko teórií. Ešte predtým si však poďme zopakovať, čo sa vlastne na ostrove Eilean Mòr stalo, resp. aké informácie o celom prípade máme.

Zmiznutie na ostrove

Maják na Eilean Mòr bol skonštruovaný v roku 1899 a k spomenutému zmiznutiu došlo v decembri roku 1900. Bol teda v prevádzke len niečo vyše roka. Ako jeho strážcovia a operátori na ostrove v tom čase pracovali James Ducat, Donald McArthur a Thomas Marshall.

Prvé signály o tom, že tu niečo nehrá, sa začali objavovať už 15. decembra. Posádka lode Archtor do knihy záznamov uviedla, že z majáka nevychádza žiadne svetlo. Bolo pritom zlé počasie. Táto správa bola následne poslaná riaditeľstvu, ktoré sa staralo o prevádzku majákov.

Profimedia (https://www.profimedia.sk/editorial?blob=mag.UUs~sp.flannan%20isles&mp_sed=116424291&rpp=540)

Tí na ostrov poslali loď Hesperus, aby sa zistilo, v čom je problém. Loď zároveň niesla aj dodatočné zásoby. Pôvodne mala loď doraziť na Eilean Mòr už 20. decembra, ale pre zlé počasie sa posádke podarilo zakotviť až 26. decembra.

Všade bolo ticho a po troch strážcoch nebolo ani pamiatky. Kapitán sa ich pokúsil privolať svetlicou, ale nepodarilo sa to. Na ostrov teda dorazil náhradný strážca Joseph Moore a začal ho prehľadávať. Zistil, že dvere do majáka a jednoduchého obydlia pre strážcov boli zatvorené, ale odomknuté. Postele boli neupravené a hodiny v kuchyni stáli.

V obydlí sa tiež našla jedna súprava nepremokavého oblečenia (dve chýbali, čo naznačovalo, že si oblečenie strážcovia obliekli). Nikde nebola ani známka po zápase, až na kuchynskú stoličku, ktorá bola prevrátená. Samotný maják bol funkčný, avšak jeho lampa už dlhšie nesvietila.

Otázky pribúdajú

Vyšetrovanie došlo k záveru, že na ostrove muselo dôjsť k nehode a traja muži boli zrejme v dôsledku silnej vlny zhodení do mora. Ani toto vysvetlenie však nebolo bez trhlín. Vďaka geografickému postaveniu ostrova by na tom síce nebolo nič zvláštne, ale tieto vlny by museli byť viditeľné ešte predtým, než zavalia ostrov, a je nepravdepodobné, že by si ich skúsení pracovníci nevšimli.

Vyšetrovatelia preskúmali aj pracovný denník, ktorý strážcovia majáka viedli, ani ten však jasnú odpoveď neposkytoval. Thomas Marshall do denníka 12. decembra poznamenal, že počasie sa horší a vietor silnie. Počasie malo byť také zlé, že sa strážcovia báli o život (Marshall sa zmienil o tom, že McArthur plakal, čo vôbec nesedelo k jeho tvrdej povahe).

Profimedia (https://www.profimedia.sk/editorial?blob=mag.UUs~sp.eilean%20mor&mp_sed=348616543&rpp=540)

Silná búrka podľa záznamov pokračovala aj nasledujúci deň. Muži boli podľa denníka vydesení a modlili sa k Bohu. Posledný záznam bol z 15. decembra a znel: „Búrka už skončila, more je pokojné. Boh je nad všetkým.“ Vyšetrovatelia týmto zápisom nerozumeli. Všetci muži boli známi ako skúsení strážcovia majákov a s búrkami mali mnoho skúseností.

Nebolo tak jasné, prečo sa tak veľmi báli obyčajnej búrky, pred ktorou boli navyše bezpečne skrytí. Nedávalo to zmysel ani z toho dôvodu, že v dňoch 12.-14. decembra 1900 neboli v danej lokalite hlásené žiadne búrky. Naopak, počasie bolo pokojné. Jedna búrka bola v tejto oblasti až 17. decembra, teda dva dni po poslednom zápise strážcov.

Aké sú teórie?

Čo sa teda na ostrove vlastne stalo? Ako sme napísali vyššie, aj moderní bádatelia sa prikláňajú k verzii, že mužov zrazila do mora silná vlna. Na prvý pohľad sa síce môže zdať, že skúseným strážcom by sa podobná nehoda nemala prihodiť, vylúčiť sa to ale nedalo. Dnes je teda vlna považovaná asi za najpravdepodobnejšie riešenie tejto hádanky.

Profimedia (https://www.profimedia.sk/editorial?blob=mag.UUs~sp.flannan%20isles%20lighthouse&mp_sed=416744387&rpp=540)

Ďalšia teória upozornila na to, že možno došlo k akémusi skratu a konfliktu medzi strážcami. Prinajmenšom McArthur bol známy svojou výbušnosťou a prchkosťou. Je teda možné, že došlo k fyzickej konfrontácii na kraji ostrova a traja muži spadli zo skalnatých výbežkov.

Objavila sa aj teória, že jeden z mužov zošalel a svojich kolegov zabil, hodil ich telá do mora a potom sám spáchal samovraždu. Divokejšie teórie hovorili o tom, že mužov uniesli mimozemšťania či zahraniční agenti. Hovorilo sa tiež, že strážcov dostala nejaká mýtická morská obluda, niektorí tiež poukazovali na to, že Eilean Mòr má povesť ostrova, na ktorom strašia duše utopených námorníkov.

Zaujímavosťou je, že ďalší strážcovia, ktorí na Eilean Mòr pracovali po tejto udalosti, tvrdili, že v noci počuli v silnom vetre hlasy, ktoré volali mená troch zmiznutých mužov.

Na ostrove sa nachádza aj pamätná tabuľa, ktorá osud McArthura, Ducata a Marshalla pripomína.

Profimedia (https://www.profimedia.sk/editorial?blob=mag.UUs~sp.lighthouse%20keepers&mp_sed=116330566&rpp=540)

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.