V roku 1991 sa v Alpách našla tisíce rokov stará múmia. Čo nám hovorí o vtedajšom živote?

Ide o najzachovalejšiu prírodnú múmiu v Európe.

Zdroj: © Shutterstock

Ľadový muž, ktorý dostal meno Ötzi, je stále predmetom živého záujmu nielen vedeckej komunity. Poskytuje nám totiž neoceniteľné informácie o tom, ako žili naši dávni predkovia.

V tomto článku sa na Ötziho pozrieme bližšie a predstavíme si, čo nám jeho telo hovorí o vtedajšom živote.

Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/%C3%96tzi#/media/File:OetzitheIceman02.jpg)

Nález

19. septembra 1991 urobili dvaja nemeckí turisti Helmut Simon a Erika Simon na lyžovačke v Alpách neuveriteľný a nečakaný objav. Našli mužskú mŕtvolu zamrznutú v ľade. Spočiatku si mysleli, že ide o mŕtveho horolezca. Keď na miesto dorazili aj príslušníci záchranných zložiek, trvalo im niekoľko dní, kým telo z ľadu dostali.

Následne ho poslali na skúmanie archeológom, ktorí ostali v šoku. Nešlo totiž o žiadneho nedávno mŕtveho turistu, ale o pozoruhodne zachovalú múmiu človeka, ktorá mala viac ako 5-tisíc rokov. Muža pokrstili menom Ötzi, keďže ho našli práve v Ötzalských Alpách. Ide o najstaršiu prírodnú múmiu človeka na území Európy.

Helmut Simon/Wikimedia Commons (https://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/1/1e/OetzitheIceman-glacier-199109a.jpg)

Vzhľad

Ötzi sa stal okamžite predmetom mnohých skúmaní a na základe nich môžeme skonštruovať jeho pomerne presnú charakteristiku. Vedci potvrdili, že Ötzi sa narodil približne v roku 3345 pred naším letopočtom a zomrel asi v roku 3300 pred naším letopočtom. V čase smrti tak mal asi 45 rokov.

Meral 160 centimetrov a vážil asi 50 kilogramov. Ďalej vieme, že mal bradu, vráskavú tvár, hnedé oči a krvnú skupinu 0. Na tele mal viacero tetovaní, celkovo ich bolo až 61 a išlo o čierne čiary v dĺžke 7 až 40 milimetrov. Čo sa týka oblečenia, Ötzi používal niekoľko silných zvieracích kožušín. Mal nohavice z kozy a topánky vystlané hovädzími kožami.

Thilo Parg/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/%C3%96tzi#/media/File:Oetzi_the_Iceman_Rekonstruktion_1.jpg)

V jeho žalúdku sa našli stopy po mäse z kamzíka, jeleňa, rôzne korienky a ovocie. Našli sa aj stopy po pšenici. Ötzi naposledy jedol pravdepodobne menej než dve hodiny pred svojou smrťou. Ako posledné jedlo si doprial mäso z kozorožca.

Výskumy tela tiež ukázali, že Ötzi mal v tele parazita menom vlasovec nerovnaký, mal tiež intoleranciu na laktózu. Vedcom sa podarilo zistiť, že muža trápilo krehké zdravie, počas obdobia šiestich mesiacov bol trikrát chorý. Tesne pred smrťou však bol zrejme v dobrej kondícii.

Ako zomrel?

Bádatelia sa istý čas nevedeli zhodnúť na tom, ako Ötzi vlastne zomrel. Spočiatku sa domnievali, že zomrel z vyčerpania, keď ho na love v Alpách zastihla snehová búrka. Neskôr sa dokonca špekulovalo, že Ötzi sa stal obeťou dobového rituálu. V roku 2001 však röntgenové skúmania odhalili, že muž mal v ľavom podpaží hlaveň šípu. Jeho ošatenie bolo na tomto mieste pretrhnuté.

Ötzi the Iceman may have frozen to death, a new analysis of his injuries suggests.archaeology.org/news/5510-170425-otzi-frozen-mummy(© Samadelli Marco/EURAC)

Gepostet von Archaeology Magazine am Donnerstag, 27. April 2017

Analýzy teda potvrdili, že Ötzi zomrel na vykrvácanie. Pravdepodobne ho niekto na jeho výstupe Alpami sledoval a keď sa muž rozhodol oddýchnuť si a najesť sa, útočník ho zozadu postrelil šípom. Zasiahol pritom tepnu a lekári predpokladajú, že podobná rana by bola smrteľná aj v súčasnosti, napriek dnešnej pokročilej medicínskej technike.

Je tiež pravdepodobné, že Ötzi sa krátko pred svojou cestou Alpami dostal do konfliktu s inými ľuďmi. Analýzy DNA ukázali, že na jeho ošatení sa nachádzala krv štyroch odlišných ľudí. Jedna hypotéza hovorí o tom, že Ötzi pred svojím výstupom zabil dvoch ľudí. Jeho smrť tak mohla byť pomstou.

Recreation of clothing of Otzi the Iceman, 3,300 BCE found in the Alps on the Italian/Austrian border -…

Gepostet von How-do-it.com am Donnerstag, 11. August 2016

Ötziho kliatba?

Časom sa objavili tvrdenia, že Ötziho múmia je prekliata. Opierali sa o to, že mnohí ľudia, ktorí s ňou prišli do kontaktu, zomreli za podivných okolností. Medzi nimi mal byť aj jeden z Ötziho prvých objaviteľov Helmut Simon. Takéto tvrdenia nie sú ničím novým a môžeme sa s nimi stretnúť pri viacerých múmiách egyptských faraónov.

Odborníci však tvrdia, že ide len o povery a fámy. Dodnes mali s Ötziho múmiou kontakt stovky vedcov, z ktorých drvivá väčšina stále žije. Úmrtnosť ľudí, ktorí prišli do kontaktu s Ötzim, je štatisticky úplne zanedbateľná.

Zelle – cella – cell© South Tyrol Museum of Archaeology

Gepostet von Ötzi – the Iceman / South Tyrol Museum of Archaeology am Mittwoch, 1. September 2010

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
1
Fňuk
Jeej Jeej
4
Jeej
Uups Uups
1
Uups
Haha Haha
2
Haha
Woow Woow
57
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Rýchlovka v kuchyni: Voňavé kari od šéfkuchára bez návštevy obchodu

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME