Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 9.12.2023
sk
Izabela
cz
Vratislav

Lietajúce taniere či UFO sú už neodmysliteľne späté s popkultúrou. Stretávame sa s nimi vo filmoch, seriáloch, komiksoch, videohrách, dokumentoch či vyšinutých konšpirátorských stránkach. Máme k dispozícii aj mnoho svedectiev ľudí, ktorí tvrdia, že UFO na vlastné oči videli alebo boli mimozemšťanmi dokonca unesení.

Racionalisti sa na tieto tvrdenia pozerajú vyslovene skepticky, keďže nemáme žiadny hmatateľný dôkaz. Hodnovernosť týchto svedectiev navyše znižuje fakt, že UFO často videl len jeden človek a žiadni iní svedkovia. Ale aj tu sa nájdu výnimky a jednou z nich je aj fenomén, ktorý dostal názov Phoenixské svetlá (Phoenix Lights). Došlo k nemu v roku 1997 a svedkami podivných udalostí boli tentokrát tisíce ľudí.

USA Today/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Phoenix_Lights#/media/File:PhoenixLights1997model.jpg)

Podivné svetlá a objekty

Názvom Phoenixské svetlá či Svetlá nad Phoenixom sa označujú podivné svetlá a neidentifikovateľné lietajúce objekty, ktoré boli pozorované v amerických štátoch Arizona a Nevada a tiež v štáte Sonora v Mexiku. K celej udalosti došlo 13. marca 1997. Okolo siedmej večer prijala polícia hlásenie od muža, ktorý tvrdil, že nad mestom Henderson v Nevade videl podivný objekt. Mal tvar písmena V, veľkosť lietadla a bolo na ňom šesť výrazných svetiel. Objekt sa pohyboval pomaly a vydával zvláštny zvuk, podobný fúkajúcemu vetru.

O tomto objekte sa zmienilo aj viacero ďalších svedkov, vrátane jedného policajta z Arizony. Ten počas cesty autom pozoroval niekoľko oranžových svetiel, ktoré sa pohybovali na juhozápad. Podľa svedkov bol objekt veľmi veľký a zatienil všetky hviezdy na oblohe. Popisovali ho ako zdanlivo kovový, niektorí však videli len svetlá a nie samotný objekt.

YouTube video

Tie sa rozsvecovali a zhasínali a pohybovali sa vo veľmi zvláštnych formáciách. Ich pohyb bol však pomalý a napokon úplne zmizli. Zároveň sa ale nad mestom Phoenix objavila ďalšia séria svetiel. Bolo ich deväť a pôsobili, akoby ich zdrojom bol nejaký veľký objekt. Kvôli tme ho však nebolo vidieť. Svetlá sa tentokrát nehýbali, ostali nehybne visieť nad vysvietenými budovami mesta.

Je jasné, že takéto nezvyčajné nebeské divadlo prilákalo mnoho zvedavcov. Viacerí z nich ich natočili na video či ich niekoľkokrát vyfotografovali. Podľa svedkov tam svetlá „viseli“ viac ako dve hodiny. Napokon postupne zmizli za pohorie Sierra Estrella.

Dôkaz o mimozemšťanoch?

Tieto udalosti boli riadne zdokumentované a videlo ich mnoho vystrašených svedkov. Viacerí z nich boli dovtedy zarytí skeptici, ale tento zážitok ich úplne zmenil. Noviny priniesli výpoveď jedného muža, ktorý na mimozemšťanov neveril, ale po tom, čo bol svedkom Phoenixských svetiel, zmenil názor.

Dnes sú Phoenixské svetlá uvádzané ako najznámejší zdokumentovaný prípad UFO v histórii. A podľa viacerých ľudí ide o najlepší dôkaz toho, že vo vesmíre nie sme sami. Je to ale naozaj tak? Je pravdou, že teórií, ktoré sa tieto javy snažili vysvetliť, bolo hneď niekoľko. Podľa vyšetrovateľov nešlo o žiadne mimozemské lode, ale o signálne svetlice, ktoré boli vypálené vojenským lietadlom počas cvičenia.

Shutterstock

Táto verzia ale ľuďom neprišla príliš vierohodná, pretože svetlá sa pohybovali úplne inak než vystrelené svetlice. Guvernér Arizony Fife Symington usporiadal k celej záležitosti tlačovú konferenciu, na ktorej uviedol, že nejde o žiadny nadprirodzený úkaz. Dokonca si aj dovolil zavtipkovať, keď so sebou priviedol zamestnanca v kostýme mimozemšťana.

Faktom ale je, že Symington po niekoľkých rokoch priznal, že má o celom incidente pochybnosti a že sám v marci roku 1997 videl podozrivý neidentifikovateľný objekt. Vyjadril sa tiež, že sám presne nevie, čo Phoenixské svetlá spôsobilo, ale na spomínanej tlačovke chcel proste zabrániť panike a chaosu, preto prišiel s vysvetlením o svetliciach.

Za zmienku stojí, že svetlá sa objavili ešte dvakrát, a to vo februári 2007 a v apríli 2008. V tomto prípade sa ale podarilo bez akýchkoľvek pochybností preukázať, že išlo o cvičenie Lukeovej leteckej základne v štáte Arizona.

Skeptici pochybujú

Nadšenci UFO a rôzni bádatelia v tejto oblasti sú presvedčení, že Phoenixské svetlá naozaj pochádzali z vesmírnej lode, ktorá nebola z nášho sveta. Skeptici ale zastávajú oveľa triezvejšie stanoviská a uvádzajú, že na prípade nie je vôbec nič, čo by sa nedalo vysvetliť racionálnym spôsobom.

Shutterstock

Ufológofia síce tvrdia, že máme dôkazy v podobe filmových záznamov a fotografií, ale skeptici upozorňujú na fakt, že to platí len pre druhý incident, teda svetlá nad Phoenixom. V prípade prvého incidentu, v ktorom svedkovia popisovali podivný objekt v tvare V, nemáme žiadne podobné dôkazy. Nikto ho nenafotil ani nenatočil. Podľa odborníkov tak s najväčšou pravdepodobnosťou išlo o optickú ilúziu, prípadne formáciu lietadiel, ktoré boli v dôsledku zníženej viditeľnosti zamenené za UFO.

Čo sa týka druhého incidentu, naozaj v skutočnosti išlo o svetlice, vystrelené v rámci vojenského cvičenia. Celú hystériu okolo UFO majú podľa skeptikov na svedomí hlavne médiá, ktoré navyše veľa informácií poplietli, uvádzali nepresné údaje a dokonca dva popísané incidenty spojili. Svetlá nad Phoenixom tak mali podľa nich vychádzať z neznámeho predmetu v tvare V, ktorý bol videný niekoľko hodín predtým. To ale nebola pravda.

Shutterstock

Phoenixské svetlá vo filmoch

Je ale pravdou, že z Phoenixských svetiel sa stal veľký fenomén a milovníci záhad sa k nemu veľmi radi vracajú. Stal sa tiež námetom pre viaceré knihy, dokumenty či celovečerné filmy. Za zmienku stoja napríklad tituly The Phoenix Lights…We Are Not Alone Documentary, The Appearance of a Man či horory Night Skies, The Phoenix Incident či Phoenix Forgotten.

YouTube video

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.