Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 8.12.2022
sk
Marína
cz
Květoslava

V roku 2024 si budeš nabíjať svoj iPhone cez USB-C. Rozhodla tak EÚ

Všetky mobilné telefóny, tablety a digitálne fotoaparáty predávané v EÚ budú musieť byť vybavené nabíjacím USB portom typu C.


Európsky parlament v utorok schválil spoločný štandardný port pre všetky smartfóny, tablety, digitálne fotoaparáty, slúchadlá, prenosné reproduktory a videoherné konzoly. Ako v tlačovej správe informoval Európsky parlament, v roku 2024 sa tak univerzálna nabíjačka stane realitou.

„Do konca roka 2024 budú musieť byť všetky mobilné telefóny, tablety a digitálne fotoaparáty predávané v EÚ vybavené nabíjacím USB portom typu C. Na jar 2026 sa začne táto povinnosť vzťahovať aj na všetky notebooky. Po novom už spotrebitelia nebudú pri každej kúpe nového zariadenia potrebovať inú nabíjačku, pretože celú škálu malých a stredne veľkých prenosných elektronických zariadení budú môcť nabíjať rovnakou nabíjačkou,“ uvádza sa v správe.

iPhone lightning kábel, nabíjanie, telefón, nová legislatíva, Európska únia, USB-C
Shutterstock

Európska komisia už dávnejšie uviedla, že bežný človek žijúci v EÚ vlastní najmenej tri nabíjačky a pravidelne používa dve, ale 38 % ľudí uvádza, že si minimálne v jednom prípade nemohli nabiť telefón, pretože nenašli kompatibilnú nabíjačku. EÚ taktiež chcela novou legislatívou obmedziť 11-tisíc ton elektronického odpadu, ktorý Európania každoročne vyhodia.

Europarlament zároveň uvádza, že tieto zmeny povedú k častejšiemu opätovnému používaniu nabíjačiek a spotrebiteľom umožnia ušetriť ročne až 250 miliónov eur. To je suma, ktorú by inak minuli na nákup nabíjačiek, ktoré v skutočnosti nepotrebujú.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť