V stredoamerickom Salvádore bolo prvých 2000 väzňov umiestnených do väzenia, ktoré môže byť najväčším na svete. Ako uvádza BBC, Centro de Confinamiento del Terrorismo (CECOT) sa podľa slov salvádorského prezidenta má „stať novým domovom na celé desaťročia“ pre tisíce členov gangov.
Najväčšia väznica na svete
Megaväznica pozostávajúca z ôsmich budov sa nachádza 74 kilometrov na juhovýchod od hlavného mesta San Salvador. Výstavba rozsiahlej väznice započala v júli 2022 a bola dokončená na konci januára 2023.
Niekoľko z najväčších väzníc sveta obýva asi 10 000 odsúdených. Rekordérom je turecké zariadenie Silivri, v ktorom je umiestnených až 22 000 zločincov. CECOT je údajne navrhnutý, aby zvládol kapacitu 40 000 väzňov, čo z neho robí suverénne najväčšie väzenie na svete. Mnoho slovenských okresných miest nemá ani toľko obyvateľov.
CECOT je rozdelený na 32 blokov o rozlohe asi 100 m2 a každá z týchto častí má byť obývaná približne stovkou odsúdených. Podmienky naozaj nie sú príjemné. Väzni spia na kovových posteliach bez matracov a každý blok disponuje len dvojicou umývadiel a toaliet.
Čo sa týka bezpečnosti, väzenie je vybavené špičkovo. Je plné kamier i iných sledovacích zariadení a stráž predstavuje 250 policajtov a 600 vojakov.
Vojna s gangmi
Výstavba Centro de Confinamiento del Terrorismo je jedným z bodov plánu prezidenta Nayiba Bukeleho, ktorým chce poraziť miestne gangy. Násilné skupiny ako MS-13 majú hrozivú povesť, ktorá presahuje hranice Salvádora, a predstavujú obrovskú prekážku pre normálne fungovanie štátu.
V marci 2022 bol v krajine vyhlásený výnimočný stav, ktorý viedol k masívnemu zatýkaniu. Za rok bolo zatknutých vyše 64 000 osôb podozrivých z kriminálnej aktivity. Salvádor donedávna patril ku krajinám s najvyšším počtom vrážd na svete. V roku 2015 to bolo 103 zabitých na 100 000 obyvateľov.
Násilie sa postupne darí redukovať a v roku 2021 bolo v Salvádore zaznamenaných len 18 vrážd na 100 000 obyvateľov. Salvádorčania si ťaženie proti zločinu poväčšine pochvaľujú a Bukele sa teší až 85 % podpore obyvateľstva.
Vojna s gangmi však má aj svoju obrátenú stránku. Kritici (napríklad aj z radov opozície či ľudskoprávnych organizácií) pripomínajú, že výnimočný stav umožňuje zatýkať ľudí bez vopred vydaného zatykača. Za mrežami teda môžu končiť aj nevinní, ktorí za sebou nemajú spravodlivý súd – to je vážne porušenie ľudských práv. Projekt CECOT je taktiež kritizovaný. Výstavba a prevádzka takejto väznice je vraj príliš drahá a podmienky v nej nie sú vyhovujúce.
Niektoré salvádorské médiá a americké úrady sú presvedčené, že za výrazný pokles násilnej kriminality sú zodpovedné tajné vyjednávania medzi prezidentom a gangmi. Bukele gangstrov jednoducho podplatil peniazmi zo štátneho, aby sa troška krotili a pomohli mu vytvoriť si imidž bojovníka za spravodlivosť.
Tu sa dajú viesť debaty o tom, či to v konečnom dôsledku vlastne nie je dobrá vec. Na jednej strane ide o ilegálny akt a nalievať peniaze do organizovaného zločinu neznie ako dobrý nápad a z dlhodobého hľadiska sa môže vypomstiť. Na strane druhej, ak to prispeje k tomu, aby z ulíc zmizlo násilie a Salvádorčania neprichádzali o svojich príbuzných…