Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 18.6.2024
sk
Vratislav
cz
Milan, Milana
Zdroj: ©Profimedia

V Salvádore uviedli do prevádzky zrejme najväčšie väzenie na svete. Prezident verí, že mu pomôže poraziť násilné gangy

Maximálnou kapacitou presahuje počet obyvateľov mnohých slovenských okresných miest.

V stredoamerickom Salvádore bolo prvých 2000 väzňov umiestnených do väzenia, ktoré môže byť najväčším na svete. Ako uvádza BBC, Centro de Confinamiento del Terrorismo (CECOT) sa podľa slov salvádorského prezidenta má „stať novým domovom na celé desaťročia“ pre tisíce členov gangov.

Najväčšia väznica na svete

Megaväznica pozostávajúca z ôsmich budov sa nachádza 74 kilometrov na juhovýchod od hlavného mesta San Salvador. Výstavba rozsiahlej väznice započala v júli 2022 a bola dokončená na konci januára 2023.

Niekoľko z najväčších väzníc sveta obýva asi 10 000 odsúdených. Rekordérom je turecké zariadenie Silivri, v ktorom je umiestnených až 22 000 zločincov. CECOT je údajne navrhnutý, aby zvládol kapacitu 40 000 väzňov, čo z neho robí suverénne najväčšie väzenie na svete. Mnoho slovenských okresných miest nemá ani toľko obyvateľov.

CECOT je rozdelený na 32 blokov o rozlohe asi 100 m2 a každá z týchto častí má byť obývaná približne stovkou odsúdených. Podmienky naozaj nie sú príjemné. Väzni spia na kovových posteliach bez matracov a každý blok disponuje len dvojicou umývadiel a toaliet.

Čo sa týka bezpečnosti, väzenie je vybavené špičkovo. Je plné kamier i iných sledovacích zariadení a stráž predstavuje 250 policajtov a 600 vojakov.

Salvádor, najväčšie väzenie sveta, väzni, nebezpečné gangy, Centro de Confinamiento del Terrorismo
Shutterstock

Vojna s gangmi

Výstavba Centro de Confinamiento del Terrorismo je jedným z bodov plánu prezidenta Nayiba Bukeleho, ktorým chce poraziť miestne gangy. Násilné skupiny ako MS-13 majú hrozivú povesť, ktorá presahuje hranice Salvádora, a predstavujú obrovskú prekážku pre normálne fungovanie štátu.

V marci 2022 bol v krajine vyhlásený výnimočný stav, ktorý viedol k masívnemu zatýkaniu. Za rok bolo zatknutých vyše 64 000 osôb podozrivých z kriminálnej aktivity. Salvádor donedávna patril ku krajinám s najvyšším počtom vrážd na svete. V roku 2015 to bolo 103 zabitých na 100 000 obyvateľov.

Salvádor, najväčšie väzenie sveta, väzni, nebezpečné gangy, Centro de Confinamiento del Terrorismo
Profimedia

Násilie sa postupne darí redukovať a v roku 2021 bolo v Salvádore zaznamenaných len 18 vrážd na 100 000 obyvateľov. Salvádorčania si ťaženie proti zločinu poväčšine pochvaľujú a Bukele sa teší až 85 % podpore obyvateľstva.

Vojna s gangmi však má aj svoju obrátenú stránku. Kritici (napríklad aj z radov opozície či ľudskoprávnych organizácií) pripomínajú, že výnimočný stav umožňuje zatýkať ľudí bez vopred vydaného zatykača. Za mrežami teda môžu končiť aj nevinní, ktorí za sebou nemajú spravodlivý súd – to je vážne porušenie ľudských práv. Projekt CECOT je taktiež kritizovaný. Výstavba a prevádzka takejto väznice je vraj príliš drahá a podmienky v nej nie sú vyhovujúce.

Salvádor, najväčšie väzenie sveta, väzni, nebezpečné gangy, Centro de Confinamiento del Terrorismo
Profimedia

Niektoré salvádorské médiá a americké úrady sú presvedčené, že za výrazný pokles násilnej kriminality sú zodpovedné tajné vyjednávania medzi prezidentom a gangmi. Bukele gangstrov jednoducho podplatil peniazmi zo štátneho, aby sa troška krotili a pomohli mu vytvoriť si imidž bojovníka za spravodlivosť.

Tu sa dajú viesť debaty o tom, či to v konečnom dôsledku vlastne nie je dobrá vec. Na jednej strane ide o ilegálny akt a nalievať peniaze do organizovaného zločinu neznie ako dobrý nápad a z dlhodobého hľadiska sa môže vypomstiť. Na strane druhej, ak to prispeje k tomu, aby z ulíc zmizlo násilie a Salvádorčania neprichádzali o svojich príbuzných…


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.