Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 30.1.2023
sk
Ema
cz
Robin, Erna

V semafore chudoby prepadol Prešovský, Košický a Banskobystrický kraj

Najväčším problémom chudoby je, že keď do nej rodina spadne, nevie sa z tejto pasce dostať a zotrvá v nej.


Inštitút pre výskum sociálno ekonomických rizík pripravil na základe údajov Štatistického úradu SR analýzu príjmovej chudoby slovenských domácností tzv. Semafor chudoby podľa krajov.

V semafore chudoby prepadol Prešovský, Košický a Banskobystrický kraj, v červených číslach sú na tom najlepšie domácnosti v Bratislavskom kraji. Slováci sú v chudobe niekedy iba preto, že žijú v nesprávnom kraji, teda sú v zlom čase na zlom mieste. Informoval o tom v tlačovej správe z Inštitútu pre výskum sociálno ekonomických rizík Martin Halás.

V rámci Semaforu chudoby je na tom najhoršie prešovský kraj, kde má každý tretí Slovák ekvivalentný disponibilný príjem do 500 eur mesačne. Ide o viac ako 280-tisíc Slovákov, žijúcich v 72-tisíc domácnostiach v Prešovskom kraji. Košický a Banskobystrický kraj sú v tesnom závese v Semafore chudoby, kde je 25 percent Slovákov s príjmom do 500 eur. Nasleduje Žilinský kraj (21%), Nitriansky (18 %), Trnavský (15%), Trenčiansky (12%), a Bratislavský (10%). 21 percent všetkých Slovákov má priemerný mesačný plat do 500 eur a sú v červenom pásme Semaforu chudoby. Domácnosti pri tomto plate môžu minúť na potraviny najviac 103 eur, čo predstavuje 3,4 eura na deň. Na bývanie, energie a vodu môžu minúť 134 eur. Dôvodu chudoby na Slovensku môžu byť rôzne – strata zamestnania, strata príjmu, choroba, zdražovanie a iné.

Vreckové dostávajú necelé tri pätiny slovenských školákov
Shutterstock

Inštitút uvádza, že v rámci celého Slovenska má viac ako 1,8 mil. slovenských domácností viac ako 21-percentný mesačný ekvivalentný disponibilný príjem do 500 eur mesačne, polovica domácností do 700 eur. V rámci celoslovenského priemeru skoro 85 percent slovenských domácností má ekvivalentný disponibilný príjem do 1 000 eur mesačne. Z počtu všetkých 5 397 540 Slovákov má 2,6 mil. Slovákov ekvivalentný disponibilný mesačný príjem do 700 eur a 4,5 mil. príjem do 1 000 eur mesačne. „Najväčším problémom chudoby je, že keď do nej rodina spadne, nevie sa z tejto pasce dostať a zotrvá v nej. Polovica Slovákov pritom žije v domácnostiach s čistým príjmom do 700 eur mesačne. Ešte horšie štatistiky však ukazujú čísla v červenom pásme Semaforu chudoby pre jednotlivé kraje,“ podotkol Martin Halás.

Ohrozené sú aj domácnosti s príjmom do 700 eur, čo predstavuje 2,6 mil. Slovákov. V rámci Prešovského kraja má viac ako 63 percent z viac ako 818-tisíc Slovákov žijúcich v tomto kraji ekvivalentný disponibilný mesačný príjem do 700 eur. Ak bude aj na budúci rok pokračovať zdražovanie takýmto tempom, bude mať polovica všetkých Slovákov v rámci celého Slovenska obrovský problém, dodal Halás.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť