U ľudí v severských krajinách, Nemecku a v niektorých pobaltských štátoch je oveľa väčšia pravdepodobnosť, že budú žiť sami, než u obyvateľov ďalších častí Európskej únie. Vyplýva to z analýzy dát štatistického úradu EÚ (Eurostat), ktorú v stredu zverejnil nemecký Spolkový štatistický úrad (StBA).
Sama žije viac než štvrtina všetkých obyvateľov Fínska (25,4 percenta), čo je najvyššia miera v rámci celej EÚ. Nasleduje Švédsko (23,5 percenta), Dánsko (23,2 percenta), Litva (22,7 percenta) a Estónsko (21,8 percenta). TASR informuje na základe správy agentúry DPA.
V Nemecku žilo v minulom roku osamote 20,1 percenta obyvateľov. Tento počet počas uplynulých desaťročí stabilne rastie a podiel jednočlenných domácností sa v najväčšej ekonomike Európy od 50. rokov 20. storočia viac než zdvojnásobil, vyplýva z analýzy spolkového štatistického úradu.
Miera ľudí žijúcich osamote je obzvlášť nízka na Slovensku, kde predstavuje len 3,1 percenta, cituje z analýzy DPA. Nasleduje Cyprus (osem percent), Poľsko (8,5 percenta), Chorvátsko (9,6 percenta) a Portugalsko (9,9 percenta). Údaje Eurostatu tiež preukázali, že vo väčšine krajín EÚ žijú osamote častejšie ženy než muži. Vlani ženy tvorili 55 percent všetkých ľudí v Únii žijúcich osamote.
Okrem toho je u starších ľudí viac než dvakrát vyššia pravdepodobnosť, že budú žiť osamote, než u bežnej populácie, uzatvára DPA.