V Singapure v stredu popravili 46-ročného muža odsúdeného za pokus o napomáhanie pri predaji kilogramu marihuany. Poprava sa uskutočnila napriek výzvam Úradu OSN pre ľudské práva (OHCHR) a delegácie Európskej únie v Singapure, ktoré žiadali zmiernenie vyneseného trestu.
Rozsudok, vynesený za napomáhanie pri obchodovaní s 1017 gramami marihuany, a jeho vykonanie ostro kritizovali aj viaceré ľudskoprávne organizácie, informuje TASR na základe správy agentúry DPA.
Televízia CNN vo svojom spravodajstve poukázala na prísnosť rozsudku vyneseného v čase, keď mnohé iné krajiny vrátane susedných prijali miernejší prístup k drogám i trestom smrti.
Organizácia Amnesty International vo vyhlásení svojej miestnej pobočky upozornila na nedostatky v súdnom konaní zo strany obžaloby: opierala sa najmä o výpovede obvineného z policajného výsluchu – ten sa uskutočnil bez prítomnosti právnika a tlmočníka – a o výpovede jeho dvoch spoluobvinených, z ktorých jeden bol zbavený obvinenia.
Samotné vykonanie popravy Amnesty označila – z pohľadu medzinárodného práva – za svojvôľu. Hovorkyňa OHCHR Ravina Shamdasaniová vo svojom vyhlásení apelovala na singapurskú vládu, aby prijala formálne moratórium na popravy za trestné činy súvisiace s drogami a aby zabezpečila právo na na spravodlivý proces pre všetkých obžalovaných v súlade s medzinárodnými normami. Singapurské protidrogové zákony sú mimoriadne prísne a ich porušenie môže byť potrestané až trestom smrti, doplnila DPA.
Zatiaľ čo marihuana je legalizovaná v čoraz väčšom počte krajín na celom svete, Singapur si zachováva jedny z najprísnejších protidrogových zákonov na svete. Jeho vláda je naďalej presvedčená, že trest smrti funguje ako odstrašujúci prostriedok pre obchodníkov s drogami.