Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 30.5.2023
sk
Ferdinand
cz
Ferdinand

V sklade ukrývajú 10 000 ľudských mozgov. Niektoré sú rozrezané, iné v celku

Vlastne ich je 9 479 a sú v pivnici.


Denmark’s „Brain Collection“. Takýmto termínom sa označuje zbierka, ktorú tvorí 5 500 mozgov ľudí s demenciou, 1 400 mozgov patriacich ľuďom so schizofréniou, 300 mozgov mužov a žien, ktorí trpeli depresiou a pod. Táto desivá skutočnosť však ukrýva hlbší príbeh.

Niekoľkoročná história zbierky, o ktorej informovala aj televízia CNN, sa začala písať po druhej svetovej vojne. Dvom dánskym lekárom vtedy napadlo, že by mohlo byť pre výskum v oblasti psychických porúch cenným prínosom zachovanie mozgov pacientov, ktorí zomreli v psychiatrických liečebniach.

Liečba mozgu sa pred rozvojom medicíny a psychológie diala najmä prostredníctvom elektrošokov a lobotómie. Podľa CNN Dánsko medzi 40. a 80. rokmi 20. storočia údajne držalo (strašný) rekord v počte lobotómií na jedného obyvateľa. Nemožno sa preto čudovať, že odkladať si mozgy sa vtedajším lekárom zdalo ako dobrý nápad.

Etický problém

Predpokladá sa, že polovica psychiatrických pacientov, ktorí zomreli v Dánsku v rokoch 1945 až 1982, prispela, samozrejme nevedomky a bez súhlasu, k vytvoreniu najväčšej zbierky mozgov na svete. Až do roku 1980 sa „materiál“ ukladal do žltých vedier a jeden vedľa druhého skladoval v rade políc v podzemnom sklade.

sklad, ľudský mozog, Denmark's Brain Collection
Profimedia

Veľkým výkričníkom, ktorý svietil pred očami všetkých, ktorí s týmto „projektom“ prišli do kontaktu, bola otázka etiky. Po každej pitve bol mozog extrahovaný, podrobený výskumu a následne precízne uchovaný spolu s presnými poznámkami v tzv. „brain diaries“. Niektoré z mozgov sa uchovali v celku, bez akejkoľvek manipulácie, iné sa kvôli lepšej konzervácii rozrezali a uložili vo formaldehydovom roztoku.

Určite si prečítaj:

Ako zistiť, že ti niekto nehovorí pravdu? Týchto 12 znakov ti to pomôže odhaliť

Čo s mozgami ďalej?

Projekt čiastočne zastavili v roku 1982 a až v 90. rokoch, keď sa dánska verejnosť dozvedela o tejto zbierke, sa rozprúdila diskusia o tom, čo bude ďalej s 10-tisícami mozgov získaných bez súhlasu ich vlastníkov.

Vznikol spor medzi Dánskou etickou radou, ktorá povolila používanie mozgových tkanív aj bez súhlasu príbuzných, a Dánskou národnou asociáciou pre psychiatrické zdravie (SIND), ktorá chcela, aby sa mozgy oficiálne pochovali.

sklad, ľudský mozog, Denmark's Brain Collection
Profimedia

Spor trval až do roku 2006, keď sa Rada pre etiku proti tejto verejnej diskusii postavila a spolu s SIND schválila použitie mozgov na vedecké účely. V roku 2017 bola zbierka premiestnená do priestorov University of Southern Denmark, kde sa nachádza dodnes.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Veronika Kužmová
Som z východu a som na to hrdá. Vyštudovala som editorstvo a vydavateľskú prax a raz by som chcela zeditovať knihu, ktorá vyhrá Nobelovu cenu. Zaujímam sa o zdravý životný štýl a rada cvičím, aby som potom mohla robiť svoju druhú najobľúbenejšiu činnosť - jesť.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje