V slovenskej bazárovej skupine sa objavil záhadný predmet. Podarilo sa ho identifikovať?

Kto by čakal, že nájdeme spojitosť so Star Wars?

Zdroj: pexels.com

Bazárové skupiny na slovenskom internete predstavujú svoj vlastný vesmír, kde je možné zohnať všetko. Od nálepiek pokémonov až po jachtu. Zaujímavý príspevok sa objavil v skupine SUSEDSKA BURZA BRATISLAVA.

Peter do skupiny nahodil inzerát, v ktorom ponúkol na predaj zaujímavú kovovú vec. Akurát ani on sám netušil, čo to vlastne predáva, a tak žiadal ľudí o pomoc. Veď asi každý z nás našiel niekde v pivnici zaprášené haraburdy, o ktorých funkcii nikto nemá ani len poňatia.

Gepostet von Peter Wrong am Donnerstag, 20. Februar 2020

Gepostet von Peter Wrong am Donnerstag, 20. Februar 2020

Gepostet von Peter Wrong am Donnerstag, 20. Februar 2020

Gepostet von Peter Wrong am Donnerstag, 20. Februar 2020

Ľudia tipovali, o aký predmet by mohlo ísť

Peter dúfal, že mu niekto vysvetlí, čo zač je tento záhadný predmet. V skromnom popise uviedol len základné rozmery: výška 60; priemer hore 5,5; dole 18. Medzi komentármi sa objavilo viacero tipov. Niektorí si mysleli, že ide o nejaký varič alebo vykurovacie teleso. Kreatívnejšie hlavy prišli s tým, že by to bolo skvelé bongo alebo gril.

Dostali sme sa aj do oblasti sci-fi. V tejto veci mohla na Zemi pristáť Majka z Gurunu alebo zvláštny predmet slúžil ako anténa na lodi Aštara Šerana. Daniel a Tomáš si všimli, že kovové teleso vyzerá ako hlava droidov IG, ktorí sa objavili vo filme Hviezde vojny: Impérium vracia úder a aj v seriáli Mandalorian.

Gepostet von Daniel Šimek am Donnerstag, 20. Februar 2020

Spojitosť so Star Wars

Môže sa to zdať ako smiešny komentár, no v skutočnosti ide o naozaj skvelú stopu. Pravým Star Wars fanúšikom je známe, že ako hlava droida IG-88 bola použitá súčiastka z prúdového motoru Rolls Royce Derwent. Konkrétne ide o rúrkovitú spaľovaciu komoru, ktorá vyzerá takmer identicky s predávaným predmetom.

Gepostet von Marian Slimák am Donnerstag, 20. Februar 2020

Žeby naozaj išlo o časť britského prúdového motora? Ako sa bežnému Slovákovi dostane do rúk niečo také? Zrejme veľkou okľukou. V roku 1947 britská vláda predala Derwent do Sovietskeho zväzu. Následne sa stalo to, čo sa dalo čakať. Presne v štýle sovietskeho technologického pokroku bol motor Rolls Royce na drzovku okopírovaný a jeho sovietska verzia niesla názov Klimov RD-500.

[email protected]

Motormi Klimov RD-500 boli poháňané niektoré z prvých prúdových lietadiel Sovietskeho zväzu. Medzi nimi aj Yak-23, ktorý socialistické Československo ako spojenec ZSSR zaradilo do výzbroje v roku 1949. Stroj zaostával za migmi a 20 kusov, ktoré slúžili v československých farbách, boli vyradené v 50. rokoch.

Je celkom pravdepodobné, že Petrova položka na predaj je kus z RD-500 alebo podobného modelu sovietskej výroby. Nepotrebné kusy starej techniky sa bežne povaľovali po hangároch a skladoch, až kým si ich niekto nevzal domov.

Takto sa do našich domácností dostávajú rôzne neznáme predmety už dlhú dobu. Kadejakú „vojnovú korisť“ si do svojich domovov dovliekli Slováci v závere druhej svetovej vojny a mnohé povaly a pivnice celé desaťročia ukrývajú ostrú muníciu a iný vojenský materiál.

profimedia.sk

Ďalšia veľká vlna zbierania harabúrd nastala v 90. rokoch, keď sa rušili podniky, továrne a úrady z čias socializmu. Odchádzajúci pracovníci si domov odnášali čokoľvek, čím sa dalo pohnúť a o čom si mysleli, že by mohlo mať akú-takú hodnotu. Aj keď veľakrát nemali ani najmenšej potuchy o tom, čo držia v rukách.

Hoci tentoraz ide o neškodný kus kovu, zo sveta aj zo Slovenska sú známe prípady, keď ľudia nevedomky používali vo svojich domácnostiach staré zbrane. Legendou je čínsky muž, ktorý dlhé roky lúskal orechy za použitia ostrého tyčového granátu.

Z rozprávania sa vie, že na Slovensku kedysi žila babička, ktorá za ideálny komín na kachle považovala nemeckú protitankovú zbraň Panzerscherck. Niekomu zasa prišlo ako skvelý nápad urobiť si stôl z obrovskej protitankovej míny.

Zdroj: facebook.com

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
3
Haha
Woow Woow
5
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Google prináša možnosť spájať emoji do originálnych kombinácií

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME