Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 2.12.2023
sk
Bibiána
, Viviána
cz
Blanka

V Spojených štátoch sa pripravuje 16 budúcich slovenských pilotov stíhačiek F-16

Pandémia ochorenia COVID-19 ovplyvnila negatívne výcvik pilotov a oneskorila ho o niekoľko mesiacov.


V Spojených štátoch amerických sa momentálne pripravuje 16 budúcich slovenských pilotov stíhacích lietadiel F-16. Podľa zmluvy medzi Slovenskom a USA by ich malo byť celkovo 22. Prví štyria piloti, ktorí prišli do USA pred dvoma rokmi, už končia základný výcvik na stíhačkách F-16. Keďže boli určení ako vedúci skupín, ich výcvik bude v Spojených štátoch ďalej pokračovať.

Ako vysvetli Tomáš Novotný, ktorý koordinuje pôsobenie slovenských pilotov v USA, výcvik vedúcich pilotov trvá štyri roky. Ostatní piloti ho budú mať kratší približne o rok a pol. „Na Slovensku prechádzajú piloti dosť veľkým sitom. Keď sa dostanú do Ameriky, najskôr absolvujú špecializovaný kurz leteckej angličtiny.“

Shutterstock

„Po dvoch mesiacoch pokračujú polročným kurzom na základnom vrtuľovom aeropláne T-6,“ pokračoval. V tejto fáze nie je problematické samotné pilotovanie lietadla. Slovenskí piloti sa však zoznamujú s novým systémom riadenia letovej prevádzky a systémom výcviku. Následne prejdú piloti na prúdové lietadlo T-38. Polročný výcvik na tomto type lietadla ich má pripraviť na vyššie rýchlosti a náročnejšie úlohy.

„Až sa dostanú do takzvaného IFF kurzu. Tam už absolvujú ostrý stíhací výcvik na podzvukom lietadle. To je posledná a najťažšia prekážka predtým, ako sa dostanú do výcviku na samotných stíhačkách F-16. Takže spolu je to rok a pol, čo tu strávia predtým, než sa dostanú do samotného výcviku na F-16. Bohužiaľ, teraz máme jeden prípad, že v tom poslednom kroku nám pilota vyradili. Ostatní ale zatiaľ úspešne prechádzajú,“ doplnil Novotný.

Podľa Novotného pandémia ochorenia COVID-19 ovplyvnila negatívne výcvik pilotov a oneskorila ho o niekoľko mesiacov. „Spomalil sa výcvik, mali sme aj dvoch pilotov, ktorí mali COVID. Našťastie ho prekonali bez následkov a mohli pokračovať vo výcviku. Ja sam som ho prekonal, ale mal som našťastie len ľahkú formu,“ uzavrel Novotný, ktorý pôsobí na veliteľstve NATO v Norfolku s elokovaným pracoviskom v meste Tucson v Arizone, kde cvičia aj slovenskí piloti. Novotný sa 27. októbra spolu so štyrmi slovenskými pilotmi zúčastnil na návšteve ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽaNO) vo fabrike spoločnosti Lockheed Martin, ktorá bude v Južnej Karolíne pre Slovensko vyrábať stíhacie lietadlá F-16.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.