Piatok 7.10.2022
sk
Eliška
, Elisa
cz
Justýna
, Justina, Justin

V TANAPe pribudli nové tabule, návštevníkov vystríhajú pred kŕmením tamojších zvierat

Kŕmenie môže mať pre niektoré zvieratá fatálne následky.


V Tatranskom národnom parku pribudli na viacerých miestach prvé tabule, ktoré majú návštevníkov upozorniť na to, aby neprikrmovali zver. Inštalovali ich najmä v lokalitách, kde to turisti zvyknú robiť. Tabule s nápisom „Kŕmením nám ubližuješ a ohrozuješ aj seba“ budú postupne pribúdať. Informovala o tom dnes Správa Tatranského národného parku.

„V okamihu, keď človek naťahuje ruku s rožkom či jabĺčkom, aby sa o dobroty z batoha podelil napríklad s líškou alebo kačkou, si neuvedomuje, že zvieratám robí medvediu službu. Ich tráviaca sústava totiž nie je prispôsobená na ľudskú stravu a takéto maškrtenie môže mať pre ne dokonca aj fatálne následky, vysvetlila správa národného parku na sociálnej sieti.

✅ Možno ste si už všimli, že na viacerých miestach v Tatranskom národnom parku sa objavili takéto tabuľky. K prvým…

Posted by Tatranský národný park on Friday, August 12, 2022

Naučiť sa prijímať potravu od človeka podľa nej nie je pre zvieratá problém, horšie je to s ich odučením. „Ak si na ľahko dostupné maškrty zvyknú, začnú ľudskú spoločnosť aj samy vyhľadávať a čoraz nástojčivejšie sa dožadovať prestretého stola. Odmietnutie môže vyústiť až do agresivity, vylúčený nie je ani útok. Hoci je v tom zviera zväčša nevinne, za takéto správanie napokon spravidla zaplatí smrťou,“ poznamenali ochranári.

Správa TANAPu rovnako pripomenula, že nadmerná konzumácia pečiva vtákom spôsobuje tráviace problémy. Následný pocit sýtosti môže mať za následok, že budú odmietať inú stravu, ktorá je nevyhnutná pre ich správny vývoj. Pre človeka môže byť zase nebezpečné kŕmenie líšky. „Kŕmenie z ruky je určite výnimočným zážitkom, no treba myslieť na to, že práve líšky sú rezervoárom rôznych parazitov, z ktorých niektoré sú prenosné i na človeka a vyvolávajú závažné ochorenia,“ varujú zamestnanci národného parku.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť