V tejto krajine trpí depresiou najviac obyvateľov. Takto je na tom Slovensko

Depresiu podľa štúdie prežíva staršia generácia viac než tá mladá.


Depresia trápi približne 5 percent svetovej populácie. Depresia je v psychológii duševný stav charakterizovaný pocitmi smútku, skleslosti, vnútorného napätia či nerozhodnosti spolu s útlmom a spomalením duševných a telesných procesov, ochudobnením záujmov a nízkym sebavedomím.

Kto by takýmto stavom chcel prechádzať? Nikto si ale nevyberá. Ako informuje web Tvnoviny, boli zverejnené dáta zo štúdie z roku 2019, ktoré poukazujú na to, ktorá krajina trpí najviac depresiou.

Štúdia skúmala stav jedincov Európskej únie pred pandémiou a prišla na to, že najviac ľudí s depresiou sa nachádza vo Francúzsku. Výsledky taktiež vykreslili stav Slovenska a to, že u nás trpí depresiou hlavne staršia generácia. Prekvapivé, nie?

Depresia je mentálna porucha, ktorá si svoje miesto našla v hlavách približne 5 percent svetovej populácie. Objavuje sa hlavne u žien a môže viesť až k samovražde. Dá sa však liečiť, píše WHO. Hlavné je depresiu identifikovať a pracovať s ňou. Tieto pocity môžu viesť až k postupnej izolácii, čo vytvára nepríjemný kolobeh.

Nová štúdia, ktorej výsledky boli iba teraz zverejnené, skúmala, aká je úroveň depresie v Európe podľa dát z roku 2019. Vzorku tvorilo približne 300-tisíc ľudí z celej Európskej únie, Nórska, Islandu a Srbska. Tí odpovedali na osem otázok. Treba poukázať na to, že dáta nezahrňujú obdobie pandémie, ktoré negatívne ovplyvnilo myseľ mnohých ľudí.

Depresia, Francúzsko a mladiství

Výsledky jasne hovoria, že pred covidom sa duševné zdravie nachádzalo v najhoršom bode vo Francúzsku. Miera depresie v tejto krajine sa nachádzala na úrovni 11 percent. Štúdia taktiež vyznačuje to, že najvyššie úrovne depresie sa nachádzajú v krajinách severnej a západnej Európy. Medzi najvýraznejšie faktory ovplyvňujúce tieto výsledky patrí napríklad fyzické zdravie, ale aj izolácia a strata partnera.

Mohlo by ťa zaujímať:

17 cenných tipov od psychológa, ktoré ti pomôžu lepšie pochopiť seba a svoje okolie

Mladší jedinci zabodovali zas v Dánsku, Švédsku a Fínsku. Najnižšia miera depresie sa medzi mladými nachádzala v krajinách východnej a južnej Európy. Mládež trápila hlavne sociálna izolácia, nevykonávanie profesionálnej činnosti, nenavštevovanie škôl a výška príjmu.

Ako je na tom Slovensko?

Slovensko nie je depresiou až také pohltené, ako by sa mohlo zdať. Alebo nebolo v roku 2019. U nás trpí depresiou priemerne 3,1 percenta obyvateľstva, čo je o jedno percento menej než u našich českých susedov. Viac sa však depresia prejavuje u staršieho obyvateľstva, konkrétne v hodnote 8,2 percenta. U mladých vo veku 15 až 24 rokov je to iba 0,9 percenta.

Profimedia

Tagy:
Šimon Patkoš
Svoju písaciu púť som začal už na strednej škole, avšak do sveta textu som sa poriadne ponoril až na vysokej škole, kde som vyštudoval filmovú scenáristiku a dramaturgiu. Najviac sa vo svojich článkoch zameriavam na filmové témy, ale neohrdnem aj originálnymi historickými a ľudskými príbehmi.
Najčítanejšie
Podobné