Desivé fakty, v ktorých sa možno nachádza inšpirácia pre tvoju nočnú moru

Veci, ktoré v tebe môžu vyvolať zvláštne myšlienky a predstavy.

Zdroj: © Shutterstock

Sú veci, o ktorých nevieme (všetko), a v podstate by sme za to aj mali byť radi… Niektorými informáciami je totiž lepšie nedisponovať. Toto je pár zaujímavých, no zvláštnych a možno jemne desivých faktov, o ktorých si možno nevedel.

1) Vajcia z pijavíc sú schopné vyliahnuť sa vo vnútri tvojho tela. Ak si pôjdeš zaplávať na nevhodné miesto, ako napríklad jazero, kde prebývajú, takýmto spôsobom sa môžu dostať do tvojho tela ich vajíčka, a to vo veľkom množstve. A pritom ich nemusíš ani prehltnúť, cestu „priamo do teba“ si nájdu aj cez uši a nos. Milé zistenie, však?

2) Po sťatí hlavy, čo bol kedysi „bežný spôsob“ odchodu z tohto sveta, zostáva mozog (pravdepodobne) ešte aspoň dvadsať sekúnd činný. Najnovšie výskumy ukázali, že aj keď srdce prestane biť, v mozgu nejaký čas po tom stále existuje aktivita.

3) Vynechanie deviatich jedál, čiže v priemere trojdňová hladovka, z nás môže spraviť šialeného človeka a prebudiť v nás „vraždiace sklony“.

Shutterstock

4) Muži, ktorí sa obesia, majú po smrti stvrdnutý pohlavný úd. Latinský názov tohto javu je rigor erectus, v preklade stoporenie smrti. Je spôsobené tým, že keď sa srdce a tým aj krvný obeh zastavia, krv sa sústredí do nižších partií. Ide však väčšinou skôr iba o jeho náznak.

Posmrtný priapizmus, čiže stav, keď muž dosiahne po smrti stoporenie, a to bez vonkajšieho stimulu, je indikátorom toho, že smrť bola násilná a rýchla. Obesenie má vplyv aj na ženské pohlavné orgány, môže dôjsť k úniku krvi z rodidiel.

5) Náš mozog zrejme nebudeme mať nikdy úplne pod kontrolou, čiže inak povedané, naša myseľ nikdy nebude tak celkom naša. Jedna z Freudových hlavných myšlienok, že väčšina nášho správania, presvedčení a emócií je poháňaná faktormi, ktorých pôvod nepoznáme, sa ukazuje ako správna.

Naša nálada sa odvíja od počasia, vonkajších vnemov, ako napríklad chuť, či od ľudí, ktorých stretávame. Dokonca aj spomienky, pri ktorých máme pocit, „akoby sa to stalo včera“, nie sú presné. Čiže sami seba nikdy nebudeme mať tak úplne pod palcom, ale stále budeme „pod vplyvom“.

6) Zoroastrijská komunita v Indii kŕmi supov telami svojich zosnulých príbuzných, namiesto toho, aby im zhotovila normálny pohreb. Pomerne „úctivý koniec“… Robia to preto, lebo mŕtve telo považujú za veľmi nečisté. Podľa ich teórie, keby zosnulého pochovali alebo spálili, znečistili by tým zem a oheň. Majú na to určenú špeciálnu vežu, na ktorej vrchole sú umiestnené mŕtve telá, aby sa tam nimi nakŕmili supy.

7) V Českej republike sa na cintoríne v Sedlci nachádza podzemná kaplnka zvaná Kostnica, ktorá je súčasťou kostola Všech svatých. Jej názov však nevznikol náhodou. Výzdoba kaplnky totiž pozostáva výlučne z kostí ľudí, ktorí tu boli pochovaní. Uvádza sa, že na tomto mieste našlo večný odpočinok takmer 60 000 ľudí.

Profimedia

8) Ak je pre teba nechutné čo i len oliznúť si krv z palca, keď sa porežeš, ďalej radšej nečítaj. V starom Ríme niektorí ľudia verili, že ak budú piť krv po padlých gladiátoroch, zosilnejú. Verili tiež, že pitím ľudskej krvi sa vylieči epilepsia. A tak to robili, a pomerne často. Nevedno, či sa dočkali žiadaného efektu…

9) Vo viktoriánskom období bolo úplne bežné, že sa ľudia fotili s mŕtvymi príbuznými. Bol to spôsob vytvorenia si spomienky na drahého a zároveň sa takýmto, pre nás teraz asi nie príliš pochopiteľným spôsobom zmierovali s jeho smrťou.

Dotyčného naaranžovali do polohy, v ktorej akože odpočíva. Úmrtnosť bola v tej dobe vo viktoriánskom Anglicku pomerne vysoká a veľmi často zomierali aj maličké deti. Krajinu v tých časoch trápila cholera, záškrt a týfus. Viktoriánske škôlky trápili osýpky, šarlach a rubeola, a to všetko bola fatálna, životy končiaca hrozba.

10) Aj v 19. storočí ľudia, rovnako ako teraz, potrebovali protézy, no zubné, ako aj iné odvetvia medicíny, boli ešte v „plienkach“. Zuby ľuďom hnili a rýchlo o ne prichádzali, a to hlavne bohatí ľudia, ktorí holdovali bielemu cukru. V tej dobe ale ešte nemali prístup k moderným technológiám. Tak sa protézy vyrábali zo zubov mŕtvych, väčšinou vojakov.

Aj keď nám sa to zdá byť nechutné, dopyt po takýchto zuboch bol oveľa väčší ako ponuka. Niektorí bezcitní experti počas bitky pri Waterloo dokonca vytrhávali zuby padlých vojakov kliešťami a následne ich predávali.

Shutterstock

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
16
Fuuj
Fňuk Fňuk
4
Fňuk
Jeej Jeej
1
Jeej
Uups Uups
1
Uups
Haha Haha
2
Haha
Woow Woow
56
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Horská dráha Euthanasia Coaster bola zostavená tak, aby si sa ňou mohol povoziť len raz

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME