Piatok 7.10.2022
sk
Eliška
, Elisa
cz
Justýna
, Justina, Justin

V uplynulom týždni pribudli ďalšie dva prípady opičích kiahní

Počet laboratórne potvrdených prípadov na Slovensku sa zvýšil na desať.


V týždni od 8. do 12. augusta pribudli na Slovensku dva nové laboratórne potvrdené prípady opičích kiahní. Celkový počet potvrdených prípadov sa tak zvýšil na desať. V tlačovej správe Úradu verejného zdravotníctva o tom informoval hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Nakazené osoby sú z vekovej skupiny 20 až 59 rokov. Medzi prípadmi sa zatiaľ nepreukázala vzájomná epidemiologická súvislosť a nesúvisia ani s predchádzajúcimi potvrdenými prípadmi. Prvá osoba bola v zahraničí, k nákaze došlo podľa tlačovej správy vysoko pravdepodobne mimo Slovenska, pričom jej hospitalizácia nebola potrebná. Druhá osoba má negatívnu cestovateľskú anamnézu a je hospitalizovaná.

Hlavný hygienik zopakoval, že ochorenie sa prenáša blízkym kontaktom, ktorý nemusí mať výlučne sexuálnu povahu. Prenos je možný aj kontaminovanými predmetmi. Potvrdené prípady na Slovensku podľa Mikasa ukazujú, že nejde o ochorenie jednej skupiny ľudí. Prenos ochorenia je možný bez ohľadu na pohlavie jednotlivca, ktorý prišiel do kontaktu s infikovanou osobou či jej osobnými predmetmi. „Zachovávajte si obozretnosť, nepodceňujte výskyt príznakov opičích kiahní a nespoliehajte sa na to, že štatisticky máte nižšie riziko nákazy,“ dodal hlavný hygienik.

Vírus opičích kiahní sa do organizmu dostáva dýchacími cestami, sliznicami alebo pri poranení kože. Ochorenie začína príznakmi podobnými chrípke, akými sú horúčka, únava, bolesti svalov, zimnica či opuch lymfatických uzlín. Je predpoklad, že osoba už počas týchto príznakov môže prenášať vírus, aj keď ešte nemá typickú vyrážku. Vyrážka typická pre opičie kiahne sa objavuje obvykle do troch dní od nástupu nešpecifických príznakov. Výsyp nemusí byť rozsiahly, sú prípady len s niekoľkými vyrážkami alebo len jednou. Po odpadnutí poslednej chrasty je človek neinfekčný. Príznaky zvyčajne zmiznú do dvoch až štyroch týždňov.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť