Nedeľa 7.8.2022
sk
Štefánia
cz
Lada

V uplynulom týždni pribudli ďalšie tri prípady opičích kiahní

Počet laboratórne potvrdených prípadov na Slovensku sa zvýšil na šesť.


V týždni od 25. do 29. júla pribudli na Slovensku tri nové laboratórne potvrdené prípady opičích kiahní. Celkový počet potvrdených prípadov sa tak zvýšil na šesť. Informoval o tom hlavný hygienik Ján Mikas.

Nakazené osoby sú podľa informácie hlavného hygienika z vekovej skupiny 20 až 59 rokov. Medzi dvomi prípadmi existuje epidemiologická súvislosť. Tieto dva prípady nesúvisia s predchádzajúcimi potvrdenými prípadmi. K nákaze došlo vysoko pravdepodobne v zahraničí. Tretia osoba bola v rizikovom kontakte na území Slovenska a vysoko pravdepodobne nesúvisí s už potvrdenými prípadmi.

Všetky tri osoby s potvrdenými opičími kiahňami sú v domácej izolácii, hospitalizácia u nich nebola potrebná. Príslušné regionálne úrady verejného zdravotníctva zabezpečili protiepidemické opatrenia. Napriek pribúdajúcemu počtu potvrdených prípadov nepredpokladáme rozsiahle epidémie, no počítame s tým, že výskyt opičích kiahní bude na našom území narastať,“ uviedol Mikas.

Shutterstock

Ako ďalej upozornil hlavný hygienik, ochorenie sa prenáša blízkym kontaktom, ktorý nemusí mať výlučne sexuálnu povahu. Prenos je možný aj kontaminovanými predmetmi. Potvrdené prípady na Slovensku podľa Mikasa ukazujú, že nejde o ochorenie jednej skupiny ľudí. Prenos ochorenia je možný bez ohľadu na pohlavie jednotlivca, ktorý prišiel do kontaktu s infikovanou osobou či jej osobnými predmetmi. „Zachovávajte si obozretnosť, nepodceňujte výskyt príznakov opičích kiahní a nespoliehajte sa na to, že štatisticky máte nižšie riziko nákazy,“ dodal hlavný hygienik.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť