Streda 25.5.2022
sk
Urban
cz
Viola

V uzavretej zóne v Černobyle namerali abnormálne vysokú radiáciu

Ruskí vojaci, ktorí tam kopali zákopy, by mali očakávať ochorenie z ožiarenia viacerých stupňov závažnosti.


V Červenom lese v uzavretej oblasti okolo jadrovej elektrárne Černobyľ namerali „abnormálne vysokú“ radiáciu na miestach, kde ruské sily vykopali zákopy a pokúsili sa vybudovať opevnenie.

Jednu z častí lesa s odborníkmi navštívil šéf ukrajinskej národnej spoločnosti na výrobu jadrovej energie Enerhoatom Petro Kotin. Podľa vyhlásenia spoločnosti na komunikačnej platforme Telegram tam indikácie vonkajšieho ožiarenia boli 10 až 15-krát vyššie ako normálne a možné vnútorné žiarenie získané pri kontakte s povrchom pôdy by mohlo byť 160-krát vyššie ako je norma. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Enerhoatom uviedol, že takzvané alfa rádioaktívne znečistenie v podobe častíc jadrového paliva a muriva rozptýleného v dôsledku katastrofy v elektrárni v roku 1986, ktoré má v tele silnejšie účinky ako gama a beta žiarenie, sa v súčasnosti nachádza v hĺbke 40 až 80 centimetrov. Ruskí vojaci pritom kopali hlbšie. Všetci vojaci, ktorí tam boli, by podľa Enerhoatomu mali očakávať ochorenie z ožiarenia viacerých stupňov závažnosti.

V skoršom vyhlásení Enerhoatom informoval, že Ruskí vojaci, ktorí obsadili územie černobyľskej elektrárne vyrabovali a zničili aj kancelárie a laboratórium Inštitútu jadrovej bezpečnosti. „Odniesli počítače, kancelársku techniku, rozbili alebo zničili laboratórne vybavenie a meracie prístroje, vyrabovali garáže s vozidlami, ktoré slúžili na prevoz vedcov na výskumné miesta,“ uviedol.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť