Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 9.12.2023
sk
Izabela
cz
Vratislav

V uzavretej zóne v Černobyle namerali abnormálne vysokú radiáciu

Ruskí vojaci, ktorí tam kopali zákopy, by mali očakávať ochorenie z ožiarenia viacerých stupňov závažnosti.


V Červenom lese v uzavretej oblasti okolo jadrovej elektrárne Černobyľ namerali „abnormálne vysokú“ radiáciu na miestach, kde ruské sily vykopali zákopy a pokúsili sa vybudovať opevnenie.

Jednu z častí lesa s odborníkmi navštívil šéf ukrajinskej národnej spoločnosti na výrobu jadrovej energie Enerhoatom Petro Kotin. Podľa vyhlásenia spoločnosti na komunikačnej platforme Telegram tam indikácie vonkajšieho ožiarenia boli 10 až 15-krát vyššie ako normálne a možné vnútorné žiarenie získané pri kontakte s povrchom pôdy by mohlo byť 160-krát vyššie ako je norma. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Enerhoatom uviedol, že takzvané alfa rádioaktívne znečistenie v podobe častíc jadrového paliva a muriva rozptýleného v dôsledku katastrofy v elektrárni v roku 1986, ktoré má v tele silnejšie účinky ako gama a beta žiarenie, sa v súčasnosti nachádza v hĺbke 40 až 80 centimetrov. Ruskí vojaci pritom kopali hlbšie. Všetci vojaci, ktorí tam boli, by podľa Enerhoatomu mali očakávať ochorenie z ožiarenia viacerých stupňov závažnosti.

V skoršom vyhlásení Enerhoatom informoval, že Ruskí vojaci, ktorí obsadili územie černobyľskej elektrárne vyrabovali a zničili aj kancelárie a laboratórium Inštitútu jadrovej bezpečnosti. „Odniesli počítače, kancelársku techniku, rozbili alebo zničili laboratórne vybavenie a meracie prístroje, vyrabovali garáže s vozidlami, ktoré slúžili na prevoz vedcov na výskumné miesta,“ uviedol.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.