Josef Jakobs
Kolaboranti nacistického režimu dostali to, čo si zaslúžili. Nie každý dokázal včas uniknúť pred spravodlivosťou do Južnej Ameriky. Jakobs bol jedným zo smoliarov, ktorí do jej „osídiel“ spadli ešte pred koncom vojny.
Ako väčšina nemeckých mužov nastúpil do vojenskej služby už počas prvej svetovej vojny. Vypracoval sa na pozíciu poručíka vo svojom oddiele. Počas druhej svetovej vojny bol preradený do Wehrmachtu, kde už slúžil ako nadporučík. Nie nadlho.
Jeho službu ukončilo zajatie vo Švajčiarsku. Dôsledkom toho bolo nútené vzdanie sa prestížnej pozície. Jeho služby však boli cenené, nemecká armáda si nemohla dovoliť prísť o sľubného vojaka. Stal sa súčasťou organizácie Abwehr, ktorá slúžila ako rozviedka pracujúca pre Wehrmacht a Reichswehr.
V januári 1941 mu bola pridelená misia vo Veľkej Británii. Nasadol do lietadla v Holandsku pripravený letieť až do mestečka Ramsey v Anglicku. Musel taktiež absolvovať jeden zoskok padákom práve neďaleko spomínaného mesta. Medzi Angličanov mal následne preniknúť nenápadne ako myška. To sa však nestalo. Počas svojho zoskoku pristál tak nešťastne, že si zlomil členok. Hoci patril medzi rozviedku, nezvolil najšťastnejšiu taktiku.
Na druhý deň ráno vystrelil do vzduchu, čím prilákal pozornosť dvoch obyčajných farmárov – Charlesa Baldocka a Harryho Coulsona. Tí upovedomili lokálnu domobranu. Jakobs bol veľmi rýchlo usvedčený. Mal pri sebe 500 libier, sfalšované doklady totožnosti, rádiový vysielač a fotografiu jeho nemeckej priateľky a kabaretnej speváčky Clary Bauerle. Aj ona bola známa firma – stala sa taktiež špiónkou. Práve rádiový vysielač mal slúžiť na nadviazanie spojenia s Bauerle, keďže sa k nemu mala pridať.
Ak chcel preniknúť ticho ako myška, nepodarilo sa mu to. Jeho cesta sa skončila na jednej stoličke. Za svoje špionážne snahy voči Veľkej Británii bol odsúdený na smrť zastrelením. Priviazaný na kuse nábytku so zaviazanými očami vyčkával na svoj koniec.
Zomrel okamžite. Osudným sa mu stal zoskok padákom a nešťastne zranený členok. Ale ako znie jedno anglické porekadlo: „For each their own/Každému to, čo si zaslúži.“