Zvieratá fascinujú ľudí už odpradávna. Svojím správaním dokážu prekvapiť, pobaviť, ale aj znepokojiť. Navyše, niektoré ich činy pôsobia úplne nelogicky. Napriek tomu, že etológia odhalila množstvo odpovedí, záhadné momenty neprestávajú pribúdať. Zatiaľ čo jeden druh nečakane tancuje pred zrkadlom, iný si buduje podivné úkryty z plastových odpadkov.
Na prvý pohľad sa zdá, že ide len o náhodné odchýlky. Pri bližšom skúmaní sa však ukazuje niečo viac. Často totiž ide o reakciu na zmeny v prostredí, stres alebo signály z okolia. Okrem toho, mnoho zvláštnych prejavov má korene v evolúcii. Pochopenie týchto javov preto otvára dvere k hlbšiemu poznaniu zvieracej psychiky.
Rovnako dôležitým aspektom je interakcia s človekom. Domáce zvieratá niekedy napodobňujú správanie svojich majiteľov. Inokedy zase reagujú na emócie a nálady v domácnosti. V dôsledku toho vznikajú situácie, ktoré vedci ešte len začínajú analyzovať. Aj v prírode sa však objavujú nečakané javiská zvláštností. Napr. párenie zvierat, ktoré u niektorých druhov predstavuje unikátny zážitok.
Podivné správanie zvierat, najmä pri párení, prináša množstvo otázok. Súčasne podnecuje záujem verejnosti i odborníkov. V nasledujúcich riadkoch sa preto pozrieme na tie najzaujímavejšie spôsoby párenia zvieracích milovníkov a ich zvláštne spôsoby, ktoré sú pre mnohých záhadou. Okrem toho sa pokúsime objasniť, čo všetko sa za nimi skrýva.

Zahryznúť sa a nepustiť za žiadnu cenu
Hlbinný morský čert, ktorý svojím vzhľadom mnohých vystraší, je malá ryba s priemernou dĺžkou iba okolo 9 cm. Charakteristickým znakom samíc tejto ryby je svetielkujúci výrastok na hlave, ktorý používajú ako návnadu na prilákanie koristi či samčeka. Vo všeobecnosti ide o prispôsobenie ich životu v temných hĺbkach oceánov. Veľkou zaujímavosťou je však ich spôsob párenia.
Zatiaľ čo u mnohých tvorov prebieha spôsob zvádzania pomerne štandardným spôsobom, u morských čertov to vyzerá inak. Samce k nachádzaniu samíc využívajú predovšetkým svoj veľmi dobrý čuch. Keď samičku nájde, nenechá ju ujsť. Zahryzne sa do jej tela a natrvalo k nej prirastie. Prepoja sa dokonca aj ich krvné obehy. Zo samca sa tak stane parazit, pričom jeho činnosti sa zúžia na produkciu spermií.

Svoje exkrementy rozosieva po okolí, aby prilákal samičku
Jeden z najteritoriálnejších tvorov na Zemi je bezpochyby hroch obojživelný. Ide o veľkého, vodného a pre človeka nebezpečného bylinožravého cicavca z čeľade hrochovitých. Dorastá až do dĺžky 5 metrov, pričom dospelý jedinec môže vážiť okolo 4 ton. Na svete sa už objavilo dokonca niekoľko exemplárov, ktorých dĺžka zuba dosiahla až 50 cm. Do svojho teritória by vás však dozaista nevpustil.
Zaujímavé je tiež ich párenie. Keď chce hroch zaujať svoju partnerku, začne v jej blízkosti vykonávať svoje prirodzené potreby. Aby svoje šance zvýšil, rozmetáva exkrementy po širokom okolí jeho rýchlo kmitajúcim chvostom. Ich rozmnožovanie tiež vo veľkej miere prebieha pod vodou. V tomto prípade je samica kompletne ponorená pod vodou a iba raz za čas sa vynorí nadýchnuť.

Neodolateľná vôňa moču
V Európe by ste ich hľadali iba ťažko. Severoamerický dikobraz sa vyskytuje vo voľnej prírode najmä v oblasti od Mexika až po Kanadu. Na Slovensku tento druh zvieraťa tiež nazývame „urzon“. Je známy pre svoj typický vzhľad, keď jeho hrubú srsť posievajú tisíce pichliačov. Ide o nočného tvora, ktorý dorastá až do dĺžky 90 cm a váži do 18 kg. Má veľmi silný chvost, ktorý tiež slúži ako opora pri šplhaní.
Keď sa chcú samce páriť, začnú sa zhromažďovať pri stromoch, v ktorých korunách sa nachádzajú samice. O možnosť párenia následne bojujú vo vetvách stromu, ale aj na zemi. Po tomto bojovom akte víťaz pokropí svoju potenciálnu partnerku močom a dúfa, že ju svojou vôňou zaujme. Iba vtedy samička povolí pohlavný styk. Ak povolí, pária sa až do bodu, keď samec nie je úplne vyčerpaný.

Partnerova posledná služba
Se*uálny kanibalizmus – akt, ktorý sprevádza párenie chobotníc odjakživa. Chobotnice sú známe svojou inteligenciou. Majú výnimočný mozog a schopnosť riešiť problémy, učiť sa a dokonca otvárať nádoby. Majú 3 srdcia, jedno pumpuje krv telom, dve do žiabier. Dokážu meniť svoju farbu a textúru tela, pričom jedinec sa dožíva okolo 1 – 2 rokov. Často zomierajú tesne po vyliahnutí ich potomkov.
Splodenie potomkov však predstavuje pomerne veľmi náročnú záležitosť. Nie je preto divom, že samček poslúži samičke po kopulácii ako zdroj energie. Po párení ho teda zožerie. Známy je tiež prípad chobotnice modrej, ktorá údajne kopulovala so samčekmi behom necelých 3 dní celkovo 13-krát. V každom prípade ich po se*uálnom akte usmrtila a skonzumovala.

S hlavou v oblakoch
Nie, reč nie je o pasažieroch v lietadle kopulujúcich na palube. Tentokrát je tiež reč o zvierati, konkrétne o druhu vtáka, známom pod názvom dažďovník obyčajný. Ide o druh vtáka, ktorého môžeme bežne nájsť aj na Slovensku či v Česku. Patrí medzi najmenej ohrozené druhy vtákov vôbec, pričom ich populácia je už dlhé roky stabilná. Ich rozpätie krídel sa pohybuje okolo 45 cm, s dĺžkou tela okolo 16 – 17 cm.
Na pevný povrch sa usádzajú iba počas hniezdenia, inak trávia väčšinu svojho života iba vo vzduchu. Za letu spia, lovia, odpočívajú a dokonca sa aj pária. Rozmnožovanie „v oblakoch“ znamená však veľmi delikátnu operáciu, ktorá si vyžaduje dokonalú koordináciu pohybov obidvoch aktérov. Spojenie ich pohlavných orgánov a odovzdanie rozmnožovacích tekutín potom trvá iba krátku chvíľku.
