Zdá sa ti, že tvoj „milášik“ mizne rýchlejšie ako zvyčajne? Nie si sám. Estetické centrá zaznamenali mierny nárast frekvencie návštev stálych klientov.
O tri týždne menej
Za predpokladu, že si zodpovedný človek a zároveň fanúšik skrášľovacích ihiel, táto informácia ti zmraští čelo. A nielen preto, že botox už zrejme neúčinkuje.
Ako sa píše v izraelskej štúdii publikovanej v Journal of Cosmetic Dermatology, výskumníci dospeli k záveru, že injekcie tohto toxínu môžu byť menej účinné po vakcíne proti koronavírusu.
Skúmali reakcie u 45 účastníkov s priemerným vekom 48 rokov, ktorí pred pandémiou dostávali neuromodulátor vo forme botoxu každých 118 dní. Toľko trvá jeho účinok. Po vakcinácii počet dní jeho plnej sily klesol na 96 dní. To znamená, že niektoré zaočkované impregnované krásky musia svojich tuning-mágov vídať častejšie.
Vakcína nie je jediným nepriateľom výstelky tváre
Lekári si nie sú istí, prečo sa u niektorých užívateľov neuromodulátorov vyskytuje tento jav. „Mechanizmus môže spočívať v tom, že imunitná odpoveď z vakcíny nejakým spôsobom oslabuje účinnosť neuromodulátora,“ hovorí doktorka Mona Gohara.
„Vakcíny vytvárajú silnú imunitnú odpoveď a silné imunitné reakcie by mohli tak či onak ovplyvniť neuromodulátorovú liečbu.“
Odhliadnuc od vakcíny sa botoxová imunita môže vyskytnúť aj sama osebe. Podľa VeryWell Health u 1 % až 3 % pacientov sa vyvinie blokujúca protilátka, kvôli ktorej je zákrok prakticky neúčinný. Hoci ide o mizivé percento, viaceré krásky si všimli, že ich doping akosi nefunguje.
Záujem o tento vylepšovák je na vzostupe. Trh s botoxom bol v roku 2021 ocenený na viac ako 6 miliárd dolárov a trend rastie. Výnimkou bol rok 2020, keď úradovala pandémia.
Pichať treba
Lekári zároveň zdôrazňujú, že vakcína proti COVID-19 je veľmi dôležitá a nemala by byť odvrhnutá na úkor pokrčenej tváre. Zatiaľ ide o prieskum na malej vzorke a tento potenciálny vedľajší účinok nie je dôvodom pre zanedbanie dôležitej prevencie zdravia.