Utorok 18.1.2022
sk
Bohdana
cz
Vladislav, Vladislava

Vakcíny zachránili pred smrťou takmer pol milióna európskych seniorov, tvrdí štúdia WHO a ECDC

Údaje z 33 krajín naznačujú, že od začiatku ich zavedenia vakcíny priamo zachránili najmenej 470-tisíc ľudí, ktorí dosiahli vek 60 rokov.


Zavedenie vakcín proti ochoreniu COVID-19 dosiaľ v Európe pomohlo zachrániť životy takmer pol milióna seniorov. Referuje o tom web euronews.com s odvolaním sa na najnovšiu štúdiu európskej pobočky Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC).

Údaje z 33 krajín naznačujú, že od začiatku ich zavedenia vakcíny priamo zachránili najmenej 470-tisíc ľudí, ktorí dosiahli vek 60 rokov. Štúdia nezahŕňa životy zachránené očkovaním u osôb mladších ako 60 rokov, ani životy zachránené nepriamym účinkom vakcinácie.

Tieto čísla vypočítali odhadom počtu úmrtí, ktoré by nastali, keby nebolo vakcín, s použitím skutočných týždenných evidovaných počtov úmrtí. Údaj takmer pol milióna ľudí predstavuje rozdiel medzi týmto odhadom a počtom potvrdených úmrtí na COVID-19 v období od vlaňajšieho decembra do novembra tohto roka.

Vedci stojaci za štúdiou odhadli, že očkovanie proti ochoreniu COVID-19 zachránilo v uvedenom období 469 186 ľudských životov vo vekovej kategórii 60+. Údaje tiež naznačujú, že očkovanie znížilo očakávaný počet úmrtí približne o polovicu.

„Teraz môžeme kategoricky povedať, že bez vakcín proti COVID-19 ako nástroja na potlačenie tejto pandémie by zomrelo oveľa viac ľudí,“ povedal riaditeľ WHO pre Európu Hans Kluge a zdôraznil, že všetky európske krajiny by mali čo najskôr dosiahnuť vysokú mieru zaočkovanosti v rizikových skupinách.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť
  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť
   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť