Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 30.11.2022
sk
Ondrej, Andrej
cz
Ondřej

Vandal rozmazal po obraze Mony Lisy v Louvri tortu. Okamžite ho odviedla ochranka

Do slávneho múzea sa dostal v preoblečení za starú ženu.


Slávne múzeum Louvre navštívi každoročne obrovské množstvo turistov a fanúšikov umenia. Jedným z najväčších lákadiel je aj legendárna maľba Mona Lisa od Leonarda da Vinciho. No nie všetci túžia toto majstrovské dielo obdivovať. Ako píše portál LADbible, niektorí by ho dokonca radi zničili. Príkladom môže byť incident z nedávnej doby, počas ktorého do Louvru vošiel muž prezlečený za starú ženu.

Na invalidnom vozíku sa dostal priamo pred Monu Lisu a následne vyskočil na nohy, strhol si parochňu a potrel sklo chrániace obraz tortou s bielou polevou. Okolo „vylepšeného“ obrazu sa následne zhrčil celý rad zvedavcov, ktorí si ho fotili či nakrúcali na video. Pravdaže, v Louvri nie sú naivní a vedia, že umelecké diela musia byť pred podobnými incidentmi chránené. Preto sú vystavované cez nepriestrelné sklo.

Bizarná forma protestu?

Muž rozotrel tortu po skle, rozhadzoval okolo ruže a pokrikoval. Následne ho spacifikovala ochranka. Aký bol motív jeho konania? Ťažko povedať. Podľa svedkov vykrikoval niečo ako: „Myslite na Zem, umelci, myslite na Zem. Všetci umelci, myslite na Zem. Robím to pre ňu.“

Nie, tiež tomu príliš nerozumieme. Zrejme malo ísť o nejakú formu environmentálneho protestu. Prečo si však aktivista vybral Louvre a Monu Lisu, ostáva záhadou. Nejde pritom o prvý incident, počas ktorého vandali chceli obraz s Monou Lisou zničiť.

V roku 1956 vandal na dielo vrhol kyselinu a poškodil jeho spodnú časť. Odvtedy obraz vystavujú za nepriestrelným sklom a patrí medzi najstráženejšie umelecké diela na svete.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť