Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 22.7.2024
sk
Magdaléna
cz
Magdaléna, Magda
, Magdalena

Vandal rozmazal po obraze Mony Lisy v Louvri tortu. Okamžite ho odviedla ochranka

Do slávneho múzea sa dostal v preoblečení za starú ženu.


Slávne múzeum Louvre navštívi každoročne obrovské množstvo turistov a fanúšikov umenia. Jedným z najväčších lákadiel je aj legendárna maľba Mona Lisa od Leonarda da Vinciho. No nie všetci túžia toto majstrovské dielo obdivovať. Ako píše portál LADbible, niektorí by ho dokonca radi zničili. Príkladom môže byť incident z nedávnej doby, počas ktorého do Louvru vošiel muž prezlečený za starú ženu.

Na invalidnom vozíku sa dostal priamo pred Monu Lisu a následne vyskočil na nohy, strhol si parochňu a potrel sklo chrániace obraz tortou s bielou polevou. Okolo „vylepšeného“ obrazu sa následne zhrčil celý rad zvedavcov, ktorí si ho fotili či nakrúcali na video. Pravdaže, v Louvri nie sú naivní a vedia, že umelecké diela musia byť pred podobnými incidentmi chránené. Preto sú vystavované cez nepriestrelné sklo.

Bizarná forma protestu?

Muž rozotrel tortu po skle, rozhadzoval okolo ruže a pokrikoval. Následne ho spacifikovala ochranka. Aký bol motív jeho konania? Ťažko povedať. Podľa svedkov vykrikoval niečo ako: „Myslite na Zem, umelci, myslite na Zem. Všetci umelci, myslite na Zem. Robím to pre ňu.“

Nie, tiež tomu príliš nerozumieme. Zrejme malo ísť o nejakú formu environmentálneho protestu. Prečo si však aktivista vybral Louvre a Monu Lisu, ostáva záhadou. Nejde pritom o prvý incident, počas ktorého vandali chceli obraz s Monou Lisou zničiť.

V roku 1956 vandal na dielo vrhol kyselinu a poškodil jeho spodnú časť. Odvtedy obraz vystavujú za nepriestrelným sklom a patrí medzi najstráženejšie umelecké diela na svete.


Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.