Väzenie mali zdemolovať. Namiesto toho v ňom vznikol kultový film Vykúpenie z väznice Shawshank

Väzenský komplex dnes slúži ako múzeum a turistická atrakcia.

Zdroj: Shutterstock

Videl si legendárnu drámu Vykúpenie z väznice Shawshank? Určite áno. A pokiaľ náhodou nie, rozhodne by si to mal napraviť. Film Franka Darabonta z roku 1994 sa totiž dnes právom teší kultovému statusu a odniesol si sedem nominácií na Oscara.

Vznikol podľa novely Stephena Kinga a rozpráva príbeh Andyho Dufresnea (Tim Robbins), ktorý je nevinne odsúdený na doživotie za vraždu svojej manželky a jej milenca. Svoj trest si začne odpykávať v neslávne známom väzení Shawshank, kde sa spriatelí s Redom (Morgan Freeman) a spoločne sa im počas niekoľkých rokov podarí zlepšiť pomery vo väznici a zachovať si nádej na spravodlivosť.

Snímka síce v čase premiéry finančne sklamala, ale dnes je pravidelne zaraďovaná medzi najlepšie filmy, aké kedy vznikli. Tento rok sme si zároveň pripomenuli 26. výročie premiéry tohto skvelého filmu.

Columbia Pictures

Nakrúcalo sa v historickom väzení

Celý film sa nakrúcal v skutočnom väzení Ohio State Reformatory, ktoré sa nachádzalo v meste Manfield v štáte Ohio. Väzenie bolo postavené v roku 1886 a prví väzni doň nastúpili v roku 1896. Pôvodne išlo o resocializačné zariadenie, určené pre mladých kriminálnikov, ktoré im malo pomôcť zaradiť sa späť do života. Keďže ale zločinnosť v Spojených štátoch stúpala, neskôr sa z resocializačného centra stalo prvotriedne väzenie.

Svoje brány malo otvorené takmer sto rokov a počas tejto doby sa v ňom vystriedalo viac ako 150-tisíc väzňov. Ohio State Reformatory sa zavrelo na konci roku 1990. Dôvodom bol fakt, že väzenie bolo preplnené a podmienky pre väzňov boli viac ako nehumánne.

Niagara66/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Ohio_State_Reformatory#/media/File:Ohio_State_Reformatory_Mansfield_08.jpg)

Filmári zabránili demolácii

Niektoré budovy robotníci zdemolovali a zrejme by veľa nechýbalo a napokon by bol zničený celý väzenský komplex. Vtedy sa však do veci vložil režisér Frank Darabont, ktorý toto väzenie považoval za ideálnu lokáciu pre svoju drámu Vykúpenie z väznice Shawshank. Len rok po premiére filmu, teda v roku 1995, navyše vznikla organizácia Mansfield Reformatory Preservation Society, ktorá sa zamerala na to, aby väzenie ostalo stáť.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/mansfield-ohio-usa-april-18-2017-634124057)
Profimedia

Z väzenia sa stalo na múzeum

Zmenili ho na múzeum a okrem toho ho využilo množstvo ďalších filmárov. Nakrúcali sa tu scény napríklad pre filmy Air Force One, Tango & Cash a niekoľko seriálov či dokumentov. Ako išli roky a film Vykúpenie z väznice Shawshank sa stal kultovým, do bývalého väzenia začalo prúdiť mnoho turistov a fanúšikov.

V súčasnosti v celom komplexe stále prebiehajú renovačné práce, ktoré ho majú dostať do formy. Okrem toho sa v areáli konajú aj rôzne akcie, napríklad koncerty či prehliadka lokácií, ktoré boli použité pri nakrúcaní filmu Vykúpenie z väznice Shawshank.

Profimedia
Shutterstock

Zdroj: Profimedia

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
1
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
8
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Platí on alebo ona? Žena si na prvé rande priniesla 23 príbuzných


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME