Juhokórejská vláda zrušila tradičný kórejský systém starnutia v snahe vyhnúť sa nejasnostiam. Od júna 2023 už nebude systém kórejský vek povolený na žiadnych oficiálnych dokumentoch, všetky sa budú riadiť rovnakým systémom starnutia, aký používa väčšina sveta, uvádza BBC.
1. januára všetci oslavujú narodky
Systém kórejského veku vychádza z princípu, že človek sa 1. januárom automaticky stane o rok starší bez ohľadu na to, či sa narodil v marci alebo v decembri. Teda, ak si sa v Južnej Kórei narodil 27. októbra 2000, od 1. januára 2023 máš automaticky 23 rokov.
Keďže pre krajanov ide o ťažko prijateľný spôsob rozlišovania veku, mnohí ostanú verní svojmu kórejského veku. Na právne dokumenty, ako sú pasy a občianske preukazy, však musia použiť medzinárodný systém.
Spôsobov určovania veku majú viac
Aby to bolo ešte mätúcejšie, existuje ďalší systém starnutia, ktorý zahŕňa odčítanie roku narodenia od aktuálneho. Používa sa na určenie spôsobilosti osoby piť, fajčiť alebo slúžiť v armáde. To znamená, že napríklad 25. decembra 2022 má osoba narodená 31. decembra 2002 v medzinárodnom systéme 19 rokov, v systéme odčítania 20 rokov a v kórejskom systéme 21 rokov.
Kombinácia troch systémov starnutia spôsobuje statky-zmätky. Ich používanie prináša byrokratické problémy, dokonca vedie k právnym sporom. Práve preto vláda podnikla kroky k štandardizácii spôsobu výpočtu veku v celej krajine.
Ahoj či dobrý deň, teta?
V dôsledku diferencií vo výpočte veku a metódach jeho zaznamenávania pokračuje znepokojenie nielen v súvislosti s cestovaním a globalizáciou. Spôsobuje tiež zbytočné sociálne a ekonomické náklady a problémy z nesplnenia medzinárodne uznávaných štandardov.
Vek je v Južnej Kórei veľký problém, pretože tvorí súčasť sociálnej hierarchie, ktorá ovplyvňuje úlohy a povinnosti jednotlivca, ako aj to, ako sa ľudia v každodennej konverzácii oslovujú.
Samozrejme, nie je možné predpovedať, či sa medzinárodný systém starnutia skutočne presadí v bežnom živote. Prieskum však ukázal, že 81 % ľudí je za zrušenie starého systému.