Záchrana človeka. Určite si to veľakrát počul aj ty, ale schválne, pamätáš si to? Vieš, čo by si mal robiť v jednotlivých situáciách? Stať sa môže čokoľvek, či už ide o dopravnú nehodu, nebezpečný pád, či akékoľvek ďalšie zranenia.
Čo by si robil, keby si sa ty alebo niekto, koho poznáš, bodol nožom? Vytiahol by si ho alebo nechal tak? A čo také popáleniny? V tomto článku ti prinášame zoznam tých najčastejších úrazov a mierny prehľad toho, ako by si k nim mal pristupovať, aby si nespôsobil viac škody ako osohu.
Na úvod je vhodné si spraviť prehľad štatistiky, a to teda najmä na Slovensku. Podľa údajov z Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) z roku 2021 bolo nahlásených celkom až 58 909 hospitalizácií, ktoré boli spôsobené rôznymi úrazmi. Samozrejme, toto číslo nebude zrejme úplne presné, keďže je mnoho nehôd, ktoré skončia tak, že zranení ani len neprídu na pohotovosť.
Čo je podľa teba najčastejšie zranenie? Ak si tipoval pád, tak máš pravdu. Až 67,1 % (39 531) prípadov zo všetkých poranení bolo spôsobených pádom. Dávaj si teda pozor, kadiaľ chodíš, aby si neskončil v nemocnici aj ty.
Ďalším častým zranením je úraz, ktorý vyplýva z vonkajších príčin náhodného poranenia (okrem pádov), až 5 365 prípadov. A potom sú tu, samozrejme, aj dopravné nehody, v dôsledku ktorých sa do nemocníc dostalo až 3 405 prípadov. Poslednou skupinou sú také úrazy, ktoré nemajú uvedené presné dôvody, to platí u 6 299 hospitalizovaných. Priemerný čas strávený v nemocnici je 5,9 dňa.
Najhoršie je na tom skupina starších ľudí vo veku 65 rokov a viac. Práve oni tvoria veľkú časť hospitalizovaných. V roku 2021 to bolo 21 622 osôb, čo je 2 307 hospitalizácií na 100-tisíc obyvateľov v tejto vekovej skupine. S o čosi menším podielom tu sú 45- až 64-ročný, v danom roku ich bolo hospitalizovaných 15 356.
Prichádza teda prvá kvízová otázka. Čo robiť ako prvé, keď sa niečo stane a chceš zachraňovať človeka? V prvom rade zavolaj okamžite na tiesňovú linku, to je vôbec to najdôležitejšie, čo treba spraviť. Aj keď si myslíš, že situáciu by si možno zvládol sám, nepreceňuj sa, pomoc zo strany odborníkov je dôležitá.
Nielenže ti môžu pomôcť v lepšej navigácii pri záchrane človeka, ale to najpodstatnejšie je, že vďaka tomu, že zavoláš prvú pomoc, tak príde zdravotná služba, prípadne iné záchranné zložky. Nezabudni im poskytnúť čo najviac detailov.
Určite by si nemal za žiadnych okolností podceniť situáciu. Ak sa niečo stane, tak sa na sekundu zastav a premysli si, čo ideš spraviť. Nekonaj bezhlavo, môžeš tak vystaviť riziku seba aj toho, koho chceš zachrániť. Ak sa nachádzaš na mieste, kde je nebezpečenstvo, a ty na takúto situáciu nie si pripravený, tak radšej počkaj na odborníkov.
Viac PREMIUM článkov na podobnú tému:
- Slovenka pomáha dieťaťu z detského domova: Vzťah medzi ním a vami sa nemusí vytvoriť nikdy, ste preňho len ďalším človekom v živote
- Rozhovor so slovenským farmaceutom: Lieky na potenciu sú zvyčajne pre kamaráta, núdzovú antikoncepciu nazývajú aj „plánom B“
- Alergia na vodu či výzor batoľaťa. Lekárske záhady, ktoré zmiatli svet medicíny
Takto to vidí odborník
V súvislosti s týmto článkom sme sa rozprávali aj s Martinom Šugárom, ktorý pracuje už takmer 30 rokov ako záchranár. Ten nám prezradil, aké sú najčastejšie chyby, ktoré robia ľudia pri zachraňovaní človeka.
Čo sú tie najväčšie problémy, keď sa ľudia snažia niekoho zachrániť?
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- Aké sú najväčšie chyby pri resuscitácii
- Ako konať pri autonehode
- Či môžeš niekedy záchranou viac ublížiť, než pomôcť
- Kedy by si určite nemal volať záchranku
- Ako pristupovať k najčastejším zraneniam
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám na EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom