Veci, ktoré by sme mali robiť, ak chceme, aby bol svet krajším miestom

Maličkosti, ktorými dokážeme zmeniť svet.

Zdroj: Profimedia.sk

Aj na prvý pohľad nepostrehnuteľnými maličkosťami dokážeme zmeniť svet. Určite si už počul o motýľom efekte. Ten hovorí o tom, že jedna malá zmena môže mať dopad aj na veľké veci.

Preto, ak čo i len trochu zmeníš svoje konanie z negatívneho na pozitívne, môžeš pozitívne ovplyvniť väčšie veci, ako si vôbec tušil. Namiesto toho, že budeme nadávať, akí sú ľudia zlí, môžeme byť aj my tou malou zmenou, aby sa nám tu žilo lepšie. Toto je niekoľko maličkostí, ktorými môžeš aj ty prispieť k tomu, aby bol svet krajším miestom. 

Usmej sa

Niekedy stačí naozaj málo. Usmiať sa. A usmievať sa aj vtedy, keď si práve nevykročil tou správnou nohou do dňa. Dokáže to ovplyvniť tvoj deň, ale aj deň všetkých tých ľudí, ktorí ťa stretnú.

Tak, ako sa všetci na seba usmievame na festivaloch, by sme sa mali usmievať každý deň. Po ceste do práce, do školy, kedykoľvek, ráno aj večer. Nemusíš ceriť zuby ako v reklame na zubnú pastu, no svet je hneď krajším miestom, keď je plný úsmevov než nahnevaných, zachmúrených tvárí.

César Abner Martínez Aguilar, Unsplash

Nezabúdaj na čarovné slovíčka

Mamky nás vždy ako malých karhali, keď sme náhodou zabudli povedať čarovné slovíčka prosím, ďakujem a prepáč. Aj teraz by niektorí ľudia potrebovali mamky, ktoré by ich stále karhali. Ak ti niekto zavadzia na chodníku, dá sa to povedať aj krajšie ako šomraním, že tam nemajú zavadzať. Nestojí nás to o nič viac času, keď sme slušní.

Urob dobrý skutok

Pomôž tej pani s nákupom, ktorý ťahá po schodoch. Podrž susedovi dvere pri vychádzaní z domu. Niečo také, ako uvoľniť miesto starším v mestskej doprave by malo už byť samozrejmosťou, no, žiaľ, nie je.

Nemusíš ísť ihneď rozdať svoj majetok, stačí, keď si kúpiš napríklad NotaBene, alebo sa len pri nejakom človeku bez domova pristavíš a porozprávaš sa s ním. Obyčajný rozhovor predstavuje pre týchto ľudí občas naozaj veľa.

Rémi Walle, Unsplash

Buď všímavý

Keď ťa na ulici niekto osloví, tak by si ho nemusel hneď ignorovať. Sme zvyknutí, že zväčša ľudia pýtajú peniaze, ale možno sa chce iba opýtať na nejakú ulicu a nevie sa na ňu dostať, lebo dotyčného nechce nik vypočuť.

Veľakrát sa už stali prípady, že sa niekomu niečo prihodilo a ľudia sa len nečinne prizerali. Určite by sa to nepáčilo ani tebe, ak by si potreboval pomoc a každý by sa len prizeral. Netreba však myslieť na to tak, že tebe by určite aj tak nik nepomohol.

Niekoľko tipov na záver

• Aj taká maličkosť, ako pustenie niekoho pred seba v rade pri pokladni, vie niekomu zlepšiť deň. Zaručene sa ti vráti. Máme to odskúšané.

Nie je na škodu ľuďom občas podržať dvere. 

• Keď si o niekom pomyslíš, že vyzerá dobre alebo sa ti na ňom niečo páči, povedz mu to. Určite ho to poteší. Najčastejšie si nechávame pre seba pozitívne veci a tie negatívne sa hovoria nahlas.

Nesúď ľudí. Nikdy nevieš, aké príbehy majú za sebou a netušíš, ako by si sa správal na ich mieste.

K Pop Smile GIF - Find & Share on GIPHY

Reagujte!
Grr Grr
1
Grr
Fuuj Fuuj
12
Fuuj
Fňuk Fňuk
4
Fňuk
Jeej Jeej
34
Jeej
Uups Uups
1
Uups
Haha Haha
2
Haha
Woow Woow
2
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
24 situácií, pri ktorých máš chuť prepadnúť sa pod zem

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME