Pondelok 25.10.2021
sk
Aurel
cz
Beáta
, Beata

Rozprávať sa sám so sebou, vyparádiť sa a ísť sám do kina? To sú mnohokrát veci, ktoré niektorým ľuďom môžu pripadať divné alebo neprirodzené. Nie je nevšedné, že ľudí, čo takéto veci robia, iní dokážu označiť za čudákov.

Možno by ich však prekvapilo, že podobné aktivity majú na ľudí viacero pozitívnych účinkov. Niektoré z nich sú dokonca prejavom inteligencie. Ak robíš niektoré z týchto vecí, tak vedz, že určite nie si čudák.

Chodiť na rande sám so sebou

Vybrať sa len tak sám niekam do kina, do galérie či sedieť sám pri stole a popíjať kávu alebo víno by mala byť úplne prirodzená vec. Pokojne aj ísť sám na párty. Mnoho ľudí považuje tieto veci za zvláštne, no každý by ich mal z času na čas praktizovať. Každý psychológ vám povie, že by sme mali pravidelne tráviť čas sami so sebou.

Dokonca mnohokrát odporúčajú, aby sme sa na rande sami so sebou nahodili, akoby sme išli na rande s niekým. Má to hneď niekoľko pozitívnych účinkov pre formovanie tvojej osobnosti a tiež pre psychické zdravie.

Keď budeš randiť sám so sebou, naučíš sa väčšej samostatnosti, naučíš sa mať viac rád a, hlavne, naozaj lepšie spoznáš seba samého. Ideálne odporúčame tráviť tento čas naozaj sám so sebou a nie trávením času na mobile a sociálnych sieťach.

Shutterstock.com

Rozprávať sa so sebou nahlas

Síce môže byť rozprávanie sa samého so sebou aj prejavom schizofrénie, no väčšina zdravých ľudí sa baví so sebou a psychológovia hovoria, že na tom nie je nič zvláštne. Občas nám to pomáha vypustiť paru, inokedy si týmto spôsobom lepšie dokážeme utriediť myšlienky.

Každý má svoj vnútorný hlas a niekedy ho počuť. Najdôležitejšie však je to, či je ten hlas pozitívny, alebo negatívny. Či už prehovárame sami k sebe, alebo niekomu inému. Keď k sebe prehovárame v negatívnom zmysle, má to na nás neskôr aj negatívny účinok. Treba si vždy pripomenúť, že by sme sa k sebe samému mali správať tak, ako by sme sa správali k najlepšiemu kamarátovi.

Okrem toho, rozprávanie nahlas môže pomáhať aj pri vytváraní návykov. Tiež ti pomôže lepšie zvládať svoje emócie a ukázalo sa, že keď ľudia nahlas pomenúvali veci, ktoré hľadali, tak ich našli rýchlejšie.

Proud Self Five GIF by Zara Larsson - Find & Share on GIPHY

Nemáš problém nahlas pochváliť sám seba

Tému pozitívneho rozhovoru samého so sebou sme už načrtli vyššie. Áno, rozhovor samého so sebou môže mať niekoľko výhod. Netreba však zabúdať, že by mal byť pozitívny. Ak si si dobre navaril, daj si takzvané potľapkanie po pleci a pokojne vyhlás: „Dobre som navaril, som na seba hrdý.“

Urob to aj v momente, keď sú okolo teba ľudia. Môžu sa smiať, koľko chcú. Aj takáto pre niekoho smiešna vec má pozitívne účinky na tvoje psychické a dokonca aj fyzické zdravie. Na prvý pohľad nevinné veci, ktoré dokážu pomôcť s bolesťou a imunitným systémom, znižujú riziko kardiovaskulárnych ochorení a čo viac, inšpiruješ tým ľudí okolo seba, aby boli k sebe pozitívnejší a mali sa viac radi.

Shutterstock

Usmievať sa len tak

Nie vždy máme chuť usmievať sa, no zhodneme sa na tom, že Slováci nie sú úplne usmievavý národ. Stačí prejsť do Talianska, Španielska alebo inej prímorskej krajiny a uvidíš v uliciach oveľa viac úsmevov. Mnohokrát vidíš úsmev na tvárach týchto ľudí úplne prirodzene. Samozrejme, aj my by sme sa možno viac usmievali, keby máme more a poobedné siesty…

Len málokedy však vidíš ľudí v našich uliciach usmievať sa len tak, nebodaj úsmev opätovať. Čo je škoda. Usmievanie má mnoho benefitov. Zakaždým, keď podvihneš kútiky, tak si tvoj mozog spraví malú párty a začne vylučovať hormóny, ako dopamín, endorfín a serotonín. Pričom endorfín funguje pri zmierňovaní bolesti a je takým menším opiátom pre mozog. To všetko platí aj pri úsmeve “nasilu“.

Navyše, ľudia, ktorí sa usmievajú, sú prirodzene príťažlivejší, štíhlejší a aj mladší. Existuje teda ešte nejaký dôvod, prečo by si sa nemal usmievať?

Shutterstock

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť
  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť
   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť