Nepopierame, aj život študenta má svoje úskalia. Stále hlboko vo vreckách, kopy zbytočného učiva, náročné písomky, zápočty, skúškové atď. A preto si občas každý študent pomyslí, že keď opustí brány školy, bude sa mu oveľa ľahšie a lepšie žiť. Nuž, nie je to celkom tak. Študentský život prináša mnoho výhod, ktoré si nevážiš, až pokým o ne neprídeš.
Tento článok rozhodne nepodporuje myšlienku „večného študenta“ a nehejtuje život pracujúceho, pretože sebestačným by mal byť už v určitom veku každý z nás. Je to skôr o spomienkach zo školských čias, pri ktorých si nostalgicky povieš: „Juj, ale dobre bolo…“
Lacné bývanie
Kým ešte chodíš do školy, väčšinou bývaš buď u rodičov alebo na intráku. Rodičia od teba finančný príspevok väčšinou nevyžadujú a na internáte sa ubytuješ za naozaj symbolickú sumu. Áno, nevyzerá to tam ako v luxusnom apartmáne a niekedy ti je pri pohľade na intrákovú izbu do plaču, no aspoň máš kde skloniť hlavu za lacný peniaz.
Ale keď si začneš po škole hľadať nejaké slušné bývanie, prídeš na to, že nájsť seriózny podnájom s majiteľom, ktorý ťa nebude chcie ošklbať a s normálnymi spolubývajúcimi, nie je také jednoduché. Občas si to vyžaduje nervy zo železa alebo výrazné poľavenie zo svojich nárokov…
Zľavy na cestovanie
Vlaky zadarmo sú pre niektorých študentov doslova spása, keďže vďaka nim ušetria nejedno euro, a to hlavne vtedy, ak sa presúvajú v pravidelných intervaloch na opačný koniec republiky. Po škole však prichádza tvrdá realita, keď už nedostaneš zadarmo vôbec nič. Ani cestu vlakom, v ktorom si si nie úplne istý, či ju prežiješ v zdraví. Taktiež ani preprava MHD zrazu nie je taký „lacný špás“.
Obedy za zvýhodnené ceny
Samozrejme, v práci väčšinou dostávaš gastrolístky, ale aj tie si musíš poctivo odmakať. Nato, aby si mal v školskej jedálni obedy za dve eurá, nepotrebuješ nič, iba byť študent. Aj keď sa všeobecne veľa nadáva na školské jedálne, niekedy na ne my pracujúci s láskou a nostalgiou spomíname.
Áno, nemajú michelinské hviezdy, ale úprimne, po škole ti tiež pravdepodobne nebude variť Jamie Oliver…
Erasmus výlety
Väčšina z nás, ktorí sme túto šancu nevyužili, to ľutujeme. Erasmus je výborná príležitosť spoznať novú krajinu, kultúru, nazbierať super zážitky v „inom svete“ a získať mnoho zahraničných kamošov. Po škole ti už nikto nedá takto jednoducho možnosť, aby si si polroka „požil“ v cudzej krajine, a ešte aj s finančným príspevkom.
Obklopený kamošmi
Nechceme povedať, že človek po škole už žiadnych priateľov nemá, to určite nie. Ale väčšinou sa stretáva buď s kolegami z práce, alebo si jedno stretko s naj kamošom plánuje aj mesiac. No a obvykle jednému alebo druhému do toho aj tak niečo príde, preto musia stretnutie presunúť na iný deň, mesiac alebo rok.
V každom prípade na škole, či už vysokej alebo strednej, si viac socializovaný, častejšie vybehneš s niekým do mesta na kávu alebo pohár vína. Keď začneš pracovať, času a chuti s niekým sa stretávať po robote je nejak menej…
Absenčky
Keď si nechcel ísť do školy, či už preto, že si to predchádzajúci deň „trošku“ prehnal s alkoholom alebo sa ti jednoducho nechcelo, mnohokrát stačilo využiť absenčku alebo si zadovážiť falošnú ospravedlnenku a bolo po probléme.
V práci to už tak nefunguje a často musíš pracovať, aj keď si chorý, pretože vieš, že po PN-ke ťa zavalia neodkladné pracovné povinnosti. V horšom prípade ti nikto voľno alebo maródku ani nedá. V podstate pracuješ dovtedy, až kým ti nie je fakt na zdochnutie…
Výhovorka „chudobný študent“
Kým si študent, odpadá ti veľa finančných povinností „dospeláka“, pretože nikto neočakáva, že budeš mať nejaké peniaze, a už vôbec nie financie nazvyš. No keď začneš pracovať, automaticky začneš byť považovaný za toho, kto disponuje s voľnými finančnými prostriedkami, a preto sa aj tvoje výdavky neúmerne zvyšujú.
Tvoja rodina, okolie, a hlavne ešte študujúci kamaráti si možno občas neuvedomujú, že keď sa osamostatníš, príde s tým veľa nákladov. Napriek tomu, že už zarábaš, na začiatku nemôžeš veľmi vyskakovať do výšin. Niekedy ani zľahka skackať…
Menej skorého vstávania
Ako sa spomína v časti o absenčkách, keď sa ti nechce ráno vstať do školy, dá sa to všelijako vymyslieť. No keď sa ti nechce vstať do roboty, je to väčší problém. Vo chvíli, keď si predstavíš, čo budeš musieť na druhý deň dorobiť alebo čo ťa to bude stáť síl a výhovoriek, aby si sa bez ujmy ulial, tak dvojité presso sa predsa len javí ako lepší nápad.
Párty cez týždeň
Tí, ktorí sme boli na výške, dobre vieme, ako to chodí. Aj keď študuješ náročný odbor a musíš sa veľa učiť, občas sa ti nejaký ten žúr uprostred týždňa aj tak nevyhne. Pracujúcich už tento „party mood“ obchádza, lebo si uvedomujú, že im nestačí vstať na prednášku o jedenástej, ale musia byť v robote o siedmej a plní pracovného elánu.
Okrem toho, keď sa vymaníš zo študentského prostredia, tak ťa už na párty väčšinou ani nikto nevolá, ale tebe to ani neprekáža, keďže sa ti už vlastne nechce chodiť nikam…