Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 9.12.2023
sk
Izabela
cz
Vratislav

Nepopierame, aj život študenta má svoje úskalia. Stále hlboko vo vreckách, kopy zbytočného učiva, náročné písomky, zápočty, skúškové atď. A preto si občas každý študent pomyslí, že keď opustí brány školy, bude sa mu oveľa ľahšie a lepšie žiť. Nuž, nie je to celkom tak. Študentský život prináša mnoho výhod, ktoré si nevážiš, až pokým o ne neprídeš.

Tento článok rozhodne nepodporuje myšlienku „večného študenta“ a nehejtuje život pracujúceho, pretože sebestačným by mal byť už v určitom veku každý z nás. Je to skôr o spomienkach zo školských čias, pri ktorých si nostalgicky povieš: „Juj, ale dobre bolo…“

Robert Downey Jr Student GIF - Find & Share on GIPHY

Lacné bývanie

Kým ešte chodíš do školy, väčšinou bývaš buď u rodičov alebo na intráku. Rodičia od teba finančný príspevok väčšinou nevyžadujú a na internáte sa ubytuješ za naozaj symbolickú sumu. Áno, nevyzerá to tam ako v luxusnom apartmáne a niekedy ti je pri pohľade na intrákovú izbu do plaču, no aspoň máš kde skloniť hlavu za lacný peniaz.

Ale keď si začneš po škole hľadať nejaké slušné bývanie, prídeš na to, že nájsť seriózny podnájom s majiteľom, ktorý ťa nebude chcie ošklbať a s normálnymi spolubývajúcimi, nie je také jednoduché. Občas si to vyžaduje nervy zo železa alebo výrazné poľavenie zo svojich nárokov…

https://www.profimedia.sk/creative?blob=mag.UUs~sp.cheap%20home&mp_scr=307506573

Zľavy na cestovanie

Vlaky zadarmo sú pre niektorých študentov doslova spása, keďže vďaka nim ušetria nejedno euro, a to hlavne vtedy, ak sa presúvajú v pravidelných intervaloch na opačný koniec republiky. Po škole však prichádza tvrdá realita, keď už nedostaneš zadarmo vôbec nič. Ani cestu vlakom, v ktorom si si nie úplne istý, či ju prežiješ v zdraví. Taktiež ani preprava MHD zrazu nie je taký „lacný špás“.

Train GIF - Find & Share on GIPHY

Obedy za zvýhodnené ceny

Samozrejme, v práci väčšinou dostávaš gastrolístky, ale aj tie si musíš poctivo odmakať. Nato, aby si mal v školskej jedálni obedy za dve eurá, nepotrebuješ nič, iba byť študent. Aj keď sa všeobecne veľa nadáva na školské jedálne, niekedy na ne my pracujúci s láskou a nostalgiou spomíname.

Áno, nemajú michelinské hviezdy, ale úprimne, po škole ti tiež pravdepodobne nebude variť Jamie Oliver…

https://www.profimedia.sk/creative?blob=mag.UUs~sp.%C5%A1kolsk%C3%BD%20obed&mp_scr=102267785

Erasmus výlety

Väčšina z nás, ktorí sme túto šancu nevyužili, to ľutujeme. Erasmus je výborná príležitosť spoznať novú krajinu, kultúru, nazbierať super zážitky v „inom svete“ a získať mnoho zahraničných kamošov. Po škole ti už nikto nedá takto jednoducho možnosť, aby si si polroka „požil“ v cudzej krajine, a ešte aj s finančným príspevkom.

Bugs Bunny Running GIF by Looney Tunes - Find & Share on GIPHY

Obklopený kamošmi

Nechceme povedať, že človek po škole už žiadnych priateľov nemá, to určite nie. Ale väčšinou sa stretáva buď s kolegami z práce, alebo si jedno stretko s naj kamošom plánuje aj mesiac. No a obvykle jednému alebo druhému do toho aj tak niečo príde, preto musia stretnutie presunúť na iný deň, mesiac alebo rok.

V každom prípade na škole, či už vysokej alebo strednej, si viac socializovaný, častejšie vybehneš s niekým do mesta na kávu alebo pohár vína. Keď začneš pracovať, času a chuti s niekým sa stretávať po robote je nejak menej…

https://www.profimedia.sk/creative?blob=mag.UUs~sp.392371990&mp_scr=392371990

Absenčky

Keď si nechcel ísť do školy, či už preto, že si to predchádzajúci deň „trošku“ prehnal s alkoholom alebo sa ti jednoducho nechcelo, mnohokrát stačilo využiť absenčku alebo si zadovážiť falošnú ospravedlnenku a bolo po probléme.

V práci to už tak nefunguje a často musíš pracovať, aj keď si chorý, pretože vieš, že po PN-ke ťa zavalia neodkladné pracovné povinnosti. V horšom prípade ti nikto voľno alebo maródku ani nedá. V podstate pracuješ dovtedy, až kým ti nie je fakt na zdochnutie…

ručné človek zimné ľudia dievča žena vlasy biely Žena alergie portrét Model jar jeseň dieťa Modrá medicína ústa zväčšenie tvár nos sivá očné okuliare fúkania hlava koža krása nemocnica blond varhany úder ochrana zub chrípka chorý chorý choroba chrípka vírus pacient zdravotná starostlivosť choroba choroba ľudská činnosť ruka šéf protivírusový
https://pxhere.com/sk/photo/891700

Výhovorka „chudobný študent“

Kým si študent, odpadá ti veľa finančných povinností „dospeláka“, pretože nikto neočakáva, že budeš mať nejaké peniaze, a už vôbec nie financie nazvyš. No keď začneš pracovať, automaticky začneš byť považovaný za toho, kto disponuje s voľnými finančnými prostriedkami, a preto sa aj tvoje výdavky neúmerne zvyšujú.

Tvoja rodina, okolie, a hlavne ešte študujúci kamaráti si možno občas neuvedomujú, že keď sa osamostatníš, príde s tým veľa nákladov. Napriek tomu, že už zarábaš, na začiatku nemôžeš veľmi vyskakovať do výšin. Niekedy ani zľahka skackať…

Make It Rain Money GIF - Find & Share on GIPHY

Menej skorého vstávania

Ako sa spomína v časti o absenčkách, keď sa ti nechce ráno vstať do školy, dá sa to všelijako vymyslieť. No keď sa ti nechce vstať do roboty, je to väčší problém. Vo chvíli, keď si predstavíš, čo budeš musieť na druhý deň dorobiť alebo čo ťa to bude stáť síl a výhovoriek, aby si sa bez ujmy ulial, tak dvojité presso sa predsa len javí ako lepší nápad.

field sleep lazy bed indoor morning time walker asian asia bedroom woman textile furniture mattress bed sheet hand product pillow comfort linens
https://pxhere.com/en/photo/1427909

Párty cez týždeň

Tí, ktorí sme boli na výške, dobre vieme, ako to chodí. Aj keď študuješ náročný odbor a musíš sa veľa učiť, občas sa ti nejaký ten žúr uprostred týždňa aj tak nevyhne. Pracujúcich už tento „party mood“ obchádza, lebo si uvedomujú, že im nestačí vstať na prednášku o jedenástej, ale musia byť v robote o siedmej a plní pracovného elánu.

Okrem toho, keď sa vymaníš zo študentského prostredia, tak ťa už na párty väčšinou ani nikto nevolá, ale tebe to ani neprekáža, keďže sa ti už vlastne nechce chodiť nikam…

Party Dancing GIF by Why Don't We - Find & Share on GIPHY


Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.