Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 30.11.2022
sk
Ondrej, Andrej
cz
Ondřej

Jar je už tu. Sneh sa roztápa, slniečko začína vykukávať a mnohí z nás si práve na toto obdobie naplánovali návštevy cudzích krajín, keď ešte nie je také hrozné teplo, nie je všade tlačenka ľudí a ceny sú ešte celkom prijateľné. Cudzie krajiny, hlavne tie vzdialenejšie však bývajú aj plné nečakaných prekvapení a kultúrnych šokov. Ešte predtým než vyrazíte na prvé tohtoročné dobrodružstvo, prečítajte si naše rady, ako predísť trápnym, niekedy až nebezpečným situáciám v zahraničí.

Španielsko

Pri platení kartou v Španielsku nebuďte prekvapení, ak vás požiadanú aj o občiansky preukaz, resp. iný doklad. Chcú si totiž overiť, či ste právoplatným majiteľom karty, či ste ju náhodou niekomu nečmajzli. A nekontrolujú totožnosť len cudzincom, ale všetkým bez výnimky.

Pri ceste španielskymi vlakmi sa na stanicu dostavte s dostatočným predstihom, predovšetkým ak cestujete do vzdialených destinácií. Pred nástupom do vlaku si totiž musíte prejsť sériou kontrol, podobných tým na letisku. V Španielsku si zažili niekoľko teroristických útokov a preto nechcú nič podceniť.

– Do španielskych bánk, predovšetkým vo veľkých mestách, si berte čo najmenej vecí, lebo ich pri vchode budete musieť nechať v špeciálnej skrinke a do banky vstupujete len s peňaženkou, prípadne s dokumentmi cez detektor kovov.

Taliansko

V Taliansku sa všetko odohráva s dvojhodinovým omeškaním. Deti do školy chodia na 9:30, obeduje sa aj o 14-tej a v lete sa večeria aj o 22 hodine. Nebuďte preto prekvapení, ak pred 20 hodinou nenájdete v celom meste jedinú otvorenú pizzériu.

Vo väčšine verejných miest, ako sú školy, súdy, reštaurácie či univerzity sú toalety zmiešané a preto je úplne normálne vidieť ženy a mužov čakať na jedno a to isté wc. Asi nemusíme pripomínať, ako to tam potom vyzerá s hygienou.

– Neobjednávajte si cappuccino po 12:00 hodine. Cappuccino sa sa pije len ráno, je to súčasť raňajok. Obzvlášť v južnej časti krajiny sú na to veľmi hákliví, v Miláne vám ho pripravia kedykoľvek.

https://media.giphy.com/media/9uIxmnknkXCDzNF0HY/giphy.gif

USA

– V Spojených štátoch Trumpových sú na regáloch obchodov napísané ceny jednotlivých produktov bez dane, takže aj keď si pripravíte drobné presne podľa ceny do posledného centu, pri pokladni zaplatíte vždy viac.

– Američania nechávajú sprepitné všade, nielen v reštauráciách, ale aj na benzínkach, v stánkoch či baroch. Nenechať vôbec nič je veľmi neslušné gesto v očiach Američanov. Takže opäť zaplatíte viac než by ste chceli.

Nemecko

– Pri rozhovore s inou osobou nemajte ruky vo vreckách. Je to neslušné, niečo podobné je naše prekríženie rúk na prsiach, keď ostatným dávate jasne najavo, že nie ste voči nim otvorení.

Austrália

Pri jedení v reštauráciách v Austrálii sa všetko objednané jedlo platí vopred. Idete k pokladni, objednáte si jedlo a rovno ho zaplatíte. Až potom sa kuchár pustí do varenia. Majú to dobre vymyslené, aspoň sa nemôže stať, že im niekto zdrhne bez platenia.

Nielen v reštauráciách, ale aj v austrálskych baroch a cukrárňach dostanete džbán čistej vody zadarmo. Je to len obyčajná voda z vodovodu, ale je zdravotne nezávadná a aspoň môžete minúť viac peňazí na jedlo a neutrácať za vodu. A môžete si vodu donekonečna dopĺňať.

– Austrálčania večerajú o 17:30. Obchody v menších mestách o tejto hodine zatvárajú, takže už okolo 18 hodiny vyzerajú ako mestá duchov.

Predtým než sa vydáte na dobrodružné potulky ku klokanom a máte v pláne si nájsť vlastné ubytovanie, uistite sa, že má daný byt aj nábytok. Austrálčania si do podnájmu berú aj vlastný nábytok a keď obchádzajú, v byte ostávajú len holé steny. Nájsť si zariadený byt na pár týždňov je takmer mission impossible!

https://giphy.com/search/australia

Arabské krajiny

– Drahí vegáni a drahé vegánky, v arabských krajinách sa hľadanie vegánskych pokrmov posúva na ďalší level obtiažnosti. Arabi totiž nejedia listovú zeleninu, hlavnú zložku vegánskej stravy. Kapustu, šaláty, rukolu a podobné trávy dávajú len kozám a iným domácim zvieratám.

– Arabom nechváľte materiálne veci, lebo sú povinní vám ich darovať. Akože, nebolo by zlé takto dostať nové pozlátené Maserati s koženými poťahmi sedadiel, ale nezabúdajte, že takto ste im aj vy dlžní niečo v rovnakej hodnote a všetci dobre vieme, že ani len obe obličky vám nebudú stačiť na splatenie dlhu.

Francúzsko

– Pri kúpe cigariet vašej obľúbenej značky vo Francúzsku budete mať menší problém zistiť, či vašu značku vôbec majú, lebo názvy sú prekryté tými hnusnými fotografiami ľudí, čo vykašliavajú krv či majú rakovinu ústnej dutiny. Malo by to potencionálnych fajčiarov odradiť od ich používania, ale notorickým je to úplne jedno, kupujú ich aj naďalej.

https://pixabay.com/sk/noviny-novinov%C3%BD-st%C3%A1nok-kiosk-mu%C5%BE-677393/

Filipíny

– Vianoce na Filipínach berú skutočne vážne, nerobte si z nich srandu. Sú Vianocami až tak posadnutí, že ich začínajú oslavovať už 100 dní predtým, čiže už niekedy v septembri. A vy sa sťažujete na salónky v polovičke októbra! A aby ste nezabudli koľko dní ešte chýba do Vianoc, posledná správa v televíznych novinách je venovaná odpočítavaniu dní.

Švédsko

– Vo Švédsku si do školy a iných verejných miest nesmiete zobrať vlastné, doma pripravené jedlo, lebo by ste mohli ohrozovať ostatných prípadnými alergénmi vo vašej desiate. Okej, treba byť ohľaduplní, ale toto je už trochu moc… ja si môj obľúbený chlieb s lepkom, arašidovým maslom a granátmi budem brať kam chcem!

Škótsko

– Pri vystupovaní z autobusu v Škótsku nezabudnite pozdraviť vodiča a poďakovať mu, že vás živých a zdravých dopravil až na vašu zastávku. Budú vás považovať za veľkých nevychovancov, ak to nespravíte!

https://media.giphy.com/media/SCowKz18BUPok/giphy.gif

Fínsko

– Tí, čo sa chystáte na Erasmus do tejto severnej krajiny, pribaľte si do kufra teplé papuče alebo hrubé pletené ponožky. Aj na vysokých školách sa všetci povinne prezúvajú do domácej obuvi a snehom premočené topánky nechávajú pri vchode. Tak ako si to my pamätáme zo základky.

Brazília

Ak sa chystáte na pláž Copacabana, dámy, žiletky a depilačné voskové pásky nechajte doma a radšej si do batožiny pribaľte blonďavú farbu na vlasy. Brazílčanky si nohy neholia, ale si ich zosvetľujú, aby sa im chĺpky na slnečnom svetle krásne leskli.

Grécko

– Grécko má úzke potrubia a aby sa predišlo upchatiu toalety po každom použití najmenšej miestnosti, Gréci hádžu toaletný papier do špeciálneho koša vedľa záchodovej misy. A to hlavne po vykonaní veľkej potreby, keď je potrubie už aj tak plné a aj malý kus papiera stačí na jeho vendettu.

– Nevolajte Macedónsko Macedónskom pred Grékmi, to už radšej Juhoslávia, pretože Macedónsko je aj historický región, ktorí im Macedónci „ukradli“.

https://media.giphy.com/media/ueaOiZ3TAcMNy/giphy.gif

India

– V Indii sa jedlo je pravou rukou a ľavá ruka sa používa na čistenie intímnych partií. Nikdy nie naopak! Ani nikomu nič nepodávajte ľavou rukou, z toho istého dôvodu. Indovia často vykonávajú svoju potrebu priamo na ulici, takže nepoužívanie ľavej ruky pri jedení je viac než opodstatnené.

– Na verejných priestranstvách obmedzte vaše romantické ťuťu-muťu na minimum. Akýkoľvek fyzický kontakt medzi osobami opačného pohlavia je trestný a môžete dokonca skončiť aj vo väzení.

Čína

Chcete potešiť čínskych kamarátov, ktorých ste spoznali na Erasme vo Francúzsku a tak im pošlete prekrásne kukučkové hodiny a ručne vyrobený nožík s ornamentmi na rúčke, oba darčeky originál vyrobené na Slovensku? Viac sa vám neozvú, lebo ste im práve poslali dva rozsudky na smrť. Hodiny predstavujú plynutie času a v momente keď sa hodiny zastavia by mala osoba, ktorej boli hodiny darované, zomrieť. To isté platí aj pre darované nožíky, ktoré sú užitočným nástrojom, ale aj nebezpečnou zbraňou. Práve preto jedia Číňania paličkami, na stole nesmie byť nikdy žiadny nôž.

Nesmrkajte si nos na verejnosti, je to rovnako zakázané ako u nás si v ňom špárať prstom. Naopak, je úplne normálne počuť ľudí poťahovať celý deň nosom, pretože sa vysmrkajú až doma.

https://media.giphy.com/media/3otPoC5vbAfiSS8fuw/giphy.gif

Zdroj: brightside.me, rd.com, yahoo.com, businessinsider.com,
Titulná fotka: unsplash.com


Ako hodnotíš tento článok?

Patty

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť